Ciekawostki

Ile energii zużywa sieć Bitcoin? Nie tak dużo jak myślicie

przeczytasz w 2 min.

Sieć Bitcoin może się kojarzyć z ogromnymi pieniędzmi… i ogromnym zużyciem energii. Okazuje się, że drugie skojarzenie nie jest do końca właściwe, zwłaszcza jeżeli zestawimy statystyki z systemem bankowym lub przemysłem związanym ze złotem.

Ostatnio sporo się mówi o energochłonności sieci Bitcoin – wszystko za sprawą firmy Tesla, która zrezygnowała z honorowania Bitcoina jako środka płatniczego za zakup samochodów elektrycznych. Decyzja Elona Muska, dyrektora generalnego amerykańskiego przedsiębiorstwa, miała być spowodowana zbyt dużym zużyciem energii, wzrostem zużycia paliw kopalnych i niekorzystnym wpływem kryptowalut na środowisko.

Ile energii pobiera sieć Bitcoin? Dużo mniej niż ci się wydaje

Firma Galaxy Digital opublikowała raport „On Bitcoin’s Energy Consumption: A Quantitative Approach to a Subjective Question”, w którym porównano zużycie energii elektrycznej przez sieć Bitcoin do systemu bankowego i przemysłu złota. Statystyki okazują się dosyć zaskakujące.

Bitcoin - zużycie energii elektrycznej

Oszacowano, że sieć Bitcoin (uwzględniając w tym zużycie energii przez górników, zużycie energii w puli i zużycie energii przez węzły) rocznie pobiera około 114 TWh energii elektrycznej. Czy to dużo? No właśnie nie do końca – tradycyjny system bankowy pobiera około 263,72 TWh, a przemysł związany ze złotem około 240,61 TWh. Mówimy więc o ponad dwukrotnie wyższym zużyciu energii elektrycznej.

Warto jednak zaznaczyć, że ocena zużycia energii w systemie finansowym i przemyśle złota nie jest łatwa do wyliczenia. Oznacza to, że realne zapotrzebowanie może być tutaj jeszcze wyższe. 

Czy kryptowaluty mają niekorzystny wpływ na środowisko?

W pewnym sensie tak, ale nie w takim stopniu, jak inne branże związane z sektorem finansowym. Oczywiście dużo też zależy skąd pochodzi zużywana energia. Autorzy raportu Galaxy Digital twierdzą jednak, że jak najbardziej jest to dopuszczalne zużycie. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do raportu „On Bitcoin’s Energy Consumption: A Quantitative Approach to a Subjective Question”.

Jeżeli spojrzymy na fakty, decyzja Muska może wydawać się dosyć kontrowersyjna. No chyba, że wcale nie chodziło o ochronę środowiska...

Źródło: BitHub, Twitter @ Elon Musk, Galaxy Digital „On Bitcoin’s Energy Consumption: A Quantitative Approach to a Subjective Question”, TheVerge (foto)

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bynio
  36
  No i super! Bitcoin zużywa o połowę mniej energii niż tradycyjny system bankowy.... który w ciągu minuty obsługuje więcej transakcji, niż bitcoin w ciągu roku. To rzeczywiście niezłe osiągnięcie!!!
  • avatar
   Silver
   20
   Jasne.. Tylko, że system bankowy służy operacjom między innymi rynku i swoich klientów. Nie należy mieszać przemysłu, którego celem jest pozyskiwanie surowca do takiego jak koparki służącym wyłącznie jego właścicielowi. Pomijam komu to daje korzyści.
   Poziom zużycia pokazuje jak wielka jest to patologia i jak marnuje nie tylko zasoby energetyczne ale i nasze portfele.
   • avatar
    Lukasxxz
    20
    Powiedział bym, że jednak zużywa dużo biorąc pod uwagę że chodzi tu wyłącznie o szkodliwą spekulację.
    • avatar
     deseczka
     12
     Ciekawe dlaczego "badacze" nie podali ilości transakcji które przeprowadzane są rocznie, przez jeden i drugi system? Pewnie dlatego, że w przeliczeniu na transakcję sieć kryptowalut wypadła by tragicznie. To pewnie coś jak porównanie zużycia prądu Polski do Chin bez przelicznika na mieszkańca, choć strzelam że i tak nie ta skala.
     • avatar
      gicmo
      11
      Ile by był wart btc, gdyby nie tradycyjny system bankowy ?
      • avatar
       pablo11
       11
       Czemu porównuje się rynek, z którego korzysta mały ułamek ludzi, do rynku, z którego korzysta praktycznie cały świat i przepływy są kilka rzędów większe ?? Złoto również wydobywa się jako efekt uboczny wydobywania innych surowców.

       Jakby cały prąd na te Bitcoiny pochodził z węglówek (a pewnie większość pochodzi, bo mało jest krajów, które pozbyły się prądu z węglówek- Stany Zjednoczone niechlubnym przykładem). To Bitcoin wyemitowałby jedyne 1 milion 200tyś ton dwutlenku węgla przez rok. A gdzie jest jeszcze Ethereum.
       • avatar
        luk108
        7
        Przelicznik powinien byc W / osobe. Inne przeliczniki to bzdura.
        • avatar
         ZyGmUnTXXL
         6
         Ten raport jest tak biedny, że aż żal go komentować. Wszystko jest estymowane. Mityczne bankowe data center, z zapotrzebowaniem na prąd niczym farmy przemysłowe... Połowa konsumpcji prądu została policzona z emisji gazów cieplarnianych. Bankom policzono bankomaty i jak rozumiem obsługę do klienta, ale w bitcoinie policzyli tylko górników, bez dajmy na to giełd. A skala transakcji wiadomo w jednym i drugim przypadku wiadomo jaka.

         Podsumowując: bitcoin = gówno
         • avatar
          Sander Cohen
          6
          Jak na g.wno ktore niczego nie produkuje za wyjątkiem wirtualnej waluty ktora mozna sobie d.pe podetrzec jak przyjdzie krach to faktycznie, jest to osiagniecie ze hej. Porownanie do systemu bankowego rzeczywiscie na miejscu biorac pod uwage setki milionow transakcji bankowych dziennie, jesli nie duzo wiecej. Jakby oprzec swiat na BTC to zuzycie energii poszloby w gore z 1000 razy. Naprawde jest sie z czego cieszyc.
          • avatar
           bynio
           4
           Czy ktoś może zweryfikować moje wyliczenia, bo chyba gdzieś walnąłem się o kilka zer?
           Przybliżona średnia dzienna ilość transakcji w BTC wzięta z https://bitinfocharts.com/comparison/bitcoin-transactions.html#1y

           300*10^3 trans/day
           300*10^3 * 365 = 110*10^6 trans/yr

           Szacowane zużycie energii: 114*10^12 Wh/yr

           114*10^12 / 110*10^6 = 1.03*10^6 Wh/trans = 1.03 MWh/trans = 1030 kWh/trans

           Średnia cena prądu w Polsce to 0.63 PLN/kWh
           1030 kWh * 0.63 PLN/kWh = 648,9 PLN/trans

           Koszt obsługi JEDNEJ transakcji w BTC to ok 649 PLN ?!?!?!?!
           • avatar
            froven
            3
            Żeby te obliczenia (blockchain) czemuś służyły.... cokolwiek obliczały pożytecznego w zamian ze "kopiesz"
            • avatar
             Janisz
             3
             Zapytajcie raczej jak często Bitcoin jest używany do czegoś innego niż opłacenie okupu, opłacenie rachunku za broń, prochy czy niewolników... Poza tym Bitcoina nikt prawie nie kopie - kopią inne g...o, które czerpie "wartość" z prekursora... Zapytajcie skąd blackouty w Iranie czy Chinach...
             • avatar
              Ahura
              2
              kto by pomyślał.. klasyczne porównanie ch*ja z palcem.
              • avatar
               bodziokrak
               1
               Poprawcie mnie jeśli się mylę, podany na wykresie jest bitcoin, ale kryptowalut jest setki, oczywiście nie wszystkie się kopie, ale taki etherum też ma znaczny udział w rynku.
               • avatar
                JacekPlacek0
                1
                Wy lepiej zostańcie przy syntetycznych testach kart które miały tylko cyfrową premierę. Porównanie bitcoina do systemu bankowego, jeden o aktywach +2 bilionów? VS 100 banków z czołówki gdzie każdy z top5 ma większe aktywa niż wart jest cały rynek bitcoina, i wmawianie że wcale nie jest energożerny i że bitcoin jest przyszłością. Komuś ewidentnie na łeb padło.
                • avatar
                 anemusek
                 -4
                 Decyzja Muska... Może zapytajmy ile energii zużywają Tesle? Podpowiem, 100 000 Tesli około 500 TWh/y, a jeździ ich trochę więcej. Zdaję się dociągnęli do miliona sprzedanych na świecie samochodów. Czyli jak 60% z nich jeździ to ile to będzie? 3PWh/y? Oh wait, 48x więcej niż bitcoin+system bankowy+rynek złota ;)
                 • avatar
                  michael85
                  -8
                  Pranie mózgów wiele złego zrobiło w tym zakresie. Ludzie nie mają pojęcia o BTC ale wypowiadają się że trzeba zlikwidować tylko dlatego że jakiś ekoterrorysta stwierdził że sieć BTC zużywa więc prądu niż kraj xyz. Tak naprawdę to nie jest wadą BTC a jego zaletą bo dzięki temu transakcje w sieci są bezpieczne!