Internet

TikTok kosztuje Cię... dane. Ile Internetu Ci zabiera?

przeczytasz w 1 min.

TikTok to jedno z najszybciej rozwijających się mediów społecznościowych. Korzystają z niego użytkownicy na całym świecie, każdego dnia przeglądając krótkie filmy. Ta tiktokowa przyjemność kosztuje nas przede wszystkim... dane komórkowe. Ile ich TikTok zużywa? Sprawdzamy!

TikTok przebojem wdarł się w 2016 roku w świat social mediów, podbijając serca głównie młodszej grupy docelowej. Przynajmniej na początku, bo dzisiaj z tej aplikacji korzystają użytkownicy w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Co ich wszystkich łączy? Dostęp do Internetu.

Ile danych zużywa TikTok?

TikTok to filmy – a choć krótkie, to przyjęło się, że oglądanie filmów zużywa więcej danych niż czytanie tekstu lub oglądanie obrazu. Jak wygląda to z TikTokiem? Sprawdziłam empirycznie – przez godzinę oglądałam filmiki na TikToku, sprawdzając zużycie danych przed i po, przy standardowych ustawieniach, z jakich korzystam na co dzień w swoim urządzeniu. Jaki wynik? Przy standardowych ustawieniach zużycia danych, aplikacja pochłonęła ok. 600 MB – czyli 10 MB na minutę. Po zmniejszeniu zużycia danych na oszczędne wynik był porównywalny - a więc mniej więcej godzina oglądania filmików na TikToku to aż pół gigabajta!

Przeciętny użytkownik spędza dziennie na TikToku... prawie godzinę

A więc łatwo można przeliczyć, ile przy takim zużyciu danych kosztuje TikTok w ciągu dnia, i dalej miesiąca - ok. 15 GB - czy roku: to już ponad 180 GB! Czy standardowy użytkownik zwraca na to uwagę? Zapewne nie – chyba, że jego pakiet danych jest limitowany. Jeśli weźmiemy pod uwagę, ile kosztuje Internet w Polsce - może uzbierać się spora kwota. A poza zużyciem danych TikTok zużywa też czas -  ten z kolei jest bezcenny. Warto się zastanowić, na co te dane – i 50-60 minut dziennie – zużywamy: do przeglądania humorystycznych treści, czy też nauki, poszerzania swoich horyzontów, sprawdzania nowinek z branży, edukacji, szukania inspiracji – to wszystko na TikToku także można znaleźć.

Treści technologiczne także znajdziecie na TikToku: m.in. na profilu benchmarka:

Źródło: TikTok, źr. własne

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Monolit
  11
  U mnie ta liczba wynosi równe zero, bo nie korzystam z tego badziewia.
  • avatar
   stanczyk
   8
   Obecnie zero, zmądrzałem. Szkoda czasu na durne filmiki. Odinstalowałem, fon się cieszy..
   • avatar
    pawluto
    6
    Nie korzystam i nie mam zamiaru ...
    Dla mnie żenujący jest taki widok - Dziecko chyba 6-7 lat siedzi w aucie przypięty pasem a rodzic daje mu do ręki smartfona by ten pooglądał sobie Tik Tokowe filmiki a sam rodzic w tym czasie pali na zewnątrz papierosa...
    Rodzic durny - szkoda dzieciaka...
    Scenka autentyczna i założę się że nie tylko ja miałem podobny obraz...
    • avatar
     Sander Cohen
     1
     Nic mi nie zabiera. Nie korzystam. Mam prawdziwe życie, prawdziwe radości i prawdziwe problemy.
     • avatar
      Kasuja Wpisy Automatem
      0
      tiktok, kolejne zło. niech elon musk go kupi :)
      • avatar
       metalmorphosis
       0
       Nie mam czasu na tik toka. Za dużo czasu zabiera mi granie na kompie, oglądanie filmów i seriali oraz przeglądanie internetu.