Procesory

Procesory Atom C2000 cierpią na poważny błąd - zagrożone urządzenia sieciowe i serwery

przeczytasz w 1 min.

Producent potwierdził występowanie problemów, ale nie obejdzie się bez przeprojektowania budowy układów.

Procesory Intel Atom C2000 cierpią na poważny problem, który może doprowadzić nawet do uszkodzenia całego układu. Sprawa jest o tyle istotna, że modele te są wykorzystywane w najróżniejszych zastosowaniach – począwszy od miniaturowych komputerków, przez serwery NAS, a na tradycyjnych serwerach kończąc.

Według redaktorów serwisu The Register, problem ma dotyczyć procesorów Atom C2000 z generacji Rangeley i Avoton w rewizji B0 (sprzedawanych od 2013 roku). Łącznie jest to 15 modeli, które znalazły zastosowanie w komputerach, serwerach i urządzeniach sieciowych kilkunastu dużych firm (m.in. Aaeon, ASRrock, HP, Infortrend, Lanner, NEC, Newisys, Netgate, Netgear, Quanta, Supermicro, Synology i ZNYX Networks).

Usterka ma występować dopiero po jakimś czasie użytkowania systemu – redaktorzy The Register wskazują przynajmniej na 18 miesięcy, niemniej jednak inne źródła potwierdzają bezproblemowe działanie niektórych urządzeń nawet po 36 miesiącach pracy. Wychodzi więc na to, że czas występowania usterki jest raczej kwestią indywidualna każdego procesora.

Intel Atom C2000 - problemy

Intel potwierdził doniesienia o problemach i w styczniu wydał uaktualnioną specyfikację techniczną procesorów Atom C2000 – czytamy w niej, że układy mają błędy w zintegrowanych zegarach, co w efekcie może prowadzić do problemów z uruchomieniem lub przerwaniem działania urządzenia. Usterki nie można rozwiązać poprzez wydanie nowej rewizji procesorów, więc konieczne będzie zastosowanie poprawek w ich budowie (niestety jeszcze nie wiadomo kiedy pojawią się poprawione wersje czipów).

Część producentów już podjęła działania, które mają na celu wyjaśnienie przyczyn awarii. Przykładem tutaj może być firma Synology – co prawda nie zauważyła ona znaczącej liczby awarii serwerów DiskStation i RackStation z procesorami Intel Atom C2000, ale zapowiedziała podjęcie wspólnych działań z firmą Intel, mających na celu wyjaśnienia tej sprawy. Wszystkie produkty tego producent nadal są objęte gwarancją, a w przypadku ewentualnych problemów zalecany jest kontakt z pomocą techniczną.

Źródło: The Register, ComputerBase, Guru3D

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  CrisPL
  13
  A cóż to przechodzimy do postarzania procesorów, bo intel już nie ma wystarczających zysków?
  • avatar
   Fenio
   7
   Właśnie dlatego w kosmos nadal latają 386 i 486.
   • avatar
    Himoto
    3
    AMD zaliczyłoby podobną wpadkę afera jak ja cie i super spadki w sprzedaży [bo ci słabo zamiatają pod dywan :) ], Intel zalicza taka wpadkę, "postarzają procesory, backdoor czy co?" itd. i po tygodniu już nikt nie pamięta że w ogóle takie info czytał :|
    • avatar
     sosite
     3
     Kurde, człowiek wydaje kupę szmalu na "gniotsa nie łamiotsa" serwerowe mombo do NASa aby wytrzymało to kupę lat i co? I dupa...
     • avatar
      isbazaj
      1
      Ja mam na "szczęście" synology 214 play ale 2 razy mi zamarzł i tylko odłączenie z zasilania pomogło. Mam go lekko ponad rok.