Procesory

Procesory Intela z grafiką AMD - przecieki odnośnie specyfikacji i wydajności

przeczytasz w 1 min.

W planach producenta są co najmniej trzy modele: Core i7-8705G, Core i7-8706G oraz Core i7-8809G. Co zaoferują nowe jednostki?

Wczoraj świat obiegła zaskakująca informacja - Intel tworzy procesor z układem graficznym opracowanym przez AMD. Co prawda producent jeszcze nie ujawnił szczegółów na temat nowych jednostek, ale w sieci już zaczęły pojawiać się pierwsze przecieki odnośnie specyfikacji i wydajności.

Pierwsze konkretne informacje opublikował jeden z użytkowników serwisu Reddit. TUM APISAK potwierdził, że w planach producenta są co najmniej trzy modele: Core i7-8705G, Core i7-8706G oraz Core i7-8809G. Wszystkie zostały wyposażone w 4 rdzenie/8 wątków o taktowaniu bazowym 3,1 GHz, ale różnią się układem graficznym - w dwóch pierwszych przypadkach jest to jednostka o oznaczeniu 694E:C0 z 4 GB pamięci VRAM o zegarze 700 MHz, natomiast trzeci dysponuje jednostką 694C:C0 z 4 GB pamięci VRAM o zegarze 800 MHz.

Intel Core i7-8705G, Core i7-8706G i Core i7-8809G

O ile o samym procesorze wiadomo już całkiem sporo, bo Intel oficjalnie potwierdził, że mamy do czynienia ze standardowym, mobilnym układem Core 8-ej generacji, tak szczegóły na temat układu graficznego nawal są owiane mgłą tajemnicy. Serwis Bits and Chips twierdzi jednak, że zastosowana grafika bazuje na starej architekturze Polaris (a nie Vega jak twierdzą niektóre źródła).

TIM APISAK ujawnił też kilka wyników wydajności nowych procesorów (najprawdopodobniej jeszcze w postaci próbek inżynieryjnych, a więc różniących się osiągami od finalnych konstrukcji). Wybraliśmy jednak dwa najbardziej wiarygodne.

Intel Core i7-8809G - wydajność 3DMark 11

W benchmarku 3DMark 11 przetestowano wydajniejszy model Core i7-8809G – osiąga on 10 646 punktów Physics Score oraz 14 127 punktów Graphics Score. Dla porównania Core i7-8550U uzyskuje tutaj odpowiednio 6500 - 7000 punktów i 1600-1700, a dołożenie karty graficznej Nvidia GeForce MX150 pozwala zwiększyć wynik grafiki do 4500 punktów.

Intel Core i7-8705G - wydajność AotS

Oprócz tego udało się też przeprowadzić testy Core i7-8705G w benchmarku Ashes of the Singularity – w trybie High 1080p układ osiąga tutaj 3300 punktów.

Wygląda więc na to, że nowe jednostki Intela rzeczywiście zaoferują bardzo dobrą wydajność i mogą zamieszać na rynku kompaktowych laptopów i komputerków. Już nie możemy się doczekać testów nowych konstrukcji.

Źródło:  Reddit - TUM APISAK, YouTube - TUM APISAK, Bits and Chips

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Gatts-25
    1
    Przecież wiadome dlaczego INTEL wziął GPU od AMD.
    NIEBIESCY nie było w stanie wyprodukować tak dobrego GPU za taką cenę by mogli to jeszcze sprzedawać z zyskiem zwłaszcza ,że AMD samo wypuszcza w końcu APU godne swojego miana i dla Mnie to będzie dopiero pierwsza generacja APU od AMD bo zarówno CPU jak i GPU są mocne.
    Gorzej dla INTELA ,że 2018 rok to ostatni dla niego gdzie będzie mógł liderować mając swoje CPU + GPU wbudowane od AMD bo w 2019 roku ma pojawić się druga generacja APU w 7nm i tutaj INTEL będzie już przegrywał na polu wydajności CPU więc jak ta współpraca będzie się ciągnąć to SOC INTEL CPU + AMD GPU w rozwiązaniu wbudowanym będzie słabszy od APU AMD.
    • avatar
      Silverstar
      1
      AMD ostatnio niezle przyparło do muru Intela więc ten musiał grzecznie poprosić AMD o GPU bo inaczej zginoł by na rynku mobilnym.
      Dzięki nowym procesorom od Intel-AMD, Intel będzie miał choć cień szansy by jakoś przetrwać.
      Raczej nie wypożycza się swojej technologii konkurencji tak z dobrego serca a pieniędzy nigdy za wiele. Szczęście Intela, że akurat tego ostatniego mu nie brakuje.
      Wydaje się, że obie firmy powinny na tym skożystać.
      • avatar
        mutissj
        -1
        Intel wypuścił wcześniej bardzo dobre integry Iris PRO w raz z procesorami 5gen Broadwell tylko dla płyt Z97, i co się potem stało?


        tzw. "uciszył" całą generacje 5gen, wprowadzają miesiąc później 6gen SkyLake ze słabszymi układami iGPU (HD510, HD530) potem odświeżone 7gen KabyLake (HD610, HD630), aktualnie mamy powtórkę z rozgrywki czyli 8gen CoffeLake (UHD610, UHD630)


        Podejrzewam że wypuszczanie Broadwelli z najlepszymi integrami wykorzystującymi cache L4 eDRAM było zbyt drogie w produkcji, widać było po zawyżonych cenach i5-5675C (~1350 zł) oraz i7-5775C (~1850 zł). No i właśnie dlatego INTEL łączy siłę z AMD które potrafi zrobić równie dobry układy iGPU ale w dużo niższej cenie.


        Wnioskuję że pierwsze 14nm procesory z serii Broadwell po części były porażką ze względu na wysokie koszty produkcji, ~i to jest według mnie najbardziej prawdopodobny scenariusz współpracy INTEL'a z konkurencją AMD.
        • avatar
          WhiteDrag0n
          -2
          Czyli wydajność na poziomie laptopowej GTX 1070?

          Moim zdaniem może być, choć znając życie wstawią to tylko do najlepszych konfiguracji i wywalą ceny w kosmos.
          • avatar
            winged
            0
            Przejscie koduriego do intela w tym kontekscie nabiera nowego znaczenia :)
            • avatar
              piwo1
              0
              calkiem mozliwe
              videocardz.com/73921/raja-koduri-leaves-amd
              • avatar
                mjwhite
                0
                "Intel oficjalnie potwierdził, że mamy do czynienia ze standardowym, mobilnym układem Core 8-ej generacji"

                Czy to oznacza że jest on dalej wyposażony w GPU intela(UHD620)?