Procesory

Core i9-10980HK - topowy procesor Intela imponuje parametrami, ale wymaga potężnego chłodzenia

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
42 komentarze Dyskutuj z nami

Nowe mobilne procesory Intela nie wprowadzają rewolucji, ale mogą nas zaskoczyć bardzo wysokimi taktowaniami. No właśnie, mogą. Okazuje się, że do osiągnięcia najwyższych zegarów konieczne będzie zapewnienie odpowiedniego chłodzenia.

Intel Core i9-10980HK imponuje parametrami... w teorii

Dobrym przykładem jest tutaj Core i9-10980HK - topowy przedstawiciel nowej serii procesorów Core 10. generacji - Comet Lake-H, który znajdzie się w najwydajniejszych laptopach do gier i mobilnych stacjach roboczych.

Intel Core i7-10750H vs Core i7-7700HQ

Jednostka została wyposażona w 8 rdzeni i 16 wątków – standardowo pracują one z taktowaniem 2,4 GHz, a w trybie Turbo mogą przyspieszyć maksymalnie do 5,3 GHz.

Pozostała część specyfikacji przewiduje 2-kanałowy kontroler pamięci DDR4 2933 MHz, 16 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3) oraz układ graficzny UHD Graphics 630. Współczynnik TDP oszacowano na 45 W.

Model Intel Core i9-8950HK Intel Core i9-9980HK Intel Core i9-10980HK
Generacja Coffee Lake-H
(Skylake/14 nm)
Coffee Lake-H
(Skylake/14 nm)
Comet Lake-H
(Skylake/14 nm)
Rdzenie/wątki 6/12 8/16 8/16
Taktowanie/Max. Boost 2,9/4,8 GHz 2,4/5,0 GHz 2,4/5,3 GHz
Kontroler pamięci DDR4-2666
LPDDR3-2133
DDR4-2666
LPDDR3-2133
DDR4-2933
Pamięć L3 12 MB 16 MB 16 MB
Grafika UHD 630 UHD 630 UHD 630
Podkręcanie TAK TAK TAK
TDP 45 W 45 W 45 W

Trzeba przyznać, że specyfikacja procesora wygląda imponująco. W porównaniu do poprzedniego flagowca – Core i9-9980HK, możemy liczyć na jeszcze wyższe taktowanie, przy zachowaniu takiego samego TDP. Czy aby na pewno? No nie do końca…

W praktyce nie wygląda to aż tak pięknie

Warto tutaj zwrócić uwagę na poszczególne limity mocy, które producenci mogą ustawić w swoich laptopach. Szczegóły na ten temat ujawnił Andreas Schilling z serwisu HardwareLuxx.

Współczynnik TDP 45 W tak naprawdę dotyczy domyślnego limitu mocy (PL1 – Power Limit 1), gdzie procesor pracuje z bazowym taktowaniem 2,4 GHz. Wartość Boost jest uzyskiwana dopiero po przełączeniu na zwiększony limit mocy (PL2 – Power Limit 2), który w tym przypadku wynosi już 107 W, a maksymalnie może osiągnąć 135 W (więc o 10 W więcej niż w przypadku 9980HK). Procesor może działać z wyższym taktowaniem tylko w określonym przedziale czasu (Tau) – dla 10980HK jest to 56 sekund.

Drugi haczyk to maksymalne taktowanie. Producent zastosował w modelu Core i9-10980HK technologię Thermal Velocity Boost, która pozwala dodatkowo podbić częstotliwość, gdy procesor zachowuje optymalne temperatury pracy. Domyślna wartość Turbo Boost 3.0 wynosi 5,1 GHz, ale wyższa wartość jest osiągana dopiero w określonych warunkach – 5,2 GHz, gdy układ pracuje w przedziale 65 – 85° C lub 5,3 GHz, gdy osiąga mniej niż 65° C.

Parametry podane przez Schillinga to maksymalne wartości, które producenci laptopów mogą ustawić w swoich konstrukcjach (równie dobrze mogą też ustawić niższe limity mocy). Układ oferuje odblokowany mnożnik, więc może być jeszcze dodatkowo podkręcony, ale jest to niestandardowa opcja, więc nie bierzemy jej pod uwagę (wymagania co do mocy będą jeszcze wyższe).

Nie obejdzie się bez dobrego chłodzenia

Topowa i-dziewiątka rzeczywiście oferuje bardzo dobre parametry, ale do optymalnego działania wymaga bardzo wydajnego chłodzenia (w skrajnych przypadkach, TDP procesora jest zwiększane prawie przez minutę 3-krotnie – z 45 do 135 W).

Dużo w tej kwestii będzie zależeć od producentów i tego jakie chłodzenie zastosują w swoich laptopach. Możemy jednak być pewni, że poszczególne modele w mniejszym bądź większym stopniu i tak będą się różnić osiągami, a przy skrajnie niedopracowanej konstrukcji będzie występować zjawisko tzw. throttlingu. Jaki z tego wniosek? Bardzo prosty - przed zakupem danego modelu powinniście się zapoznać się z jego wnikliwym testem.

Źródło: Intel, Twitter @ Andreas Schilling

Warto przeczytać:

Komentarze

42
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Chiny_X
  Czyli w praktyce 5.3 GHz spadnie zanim jakikolwiek program w pełni wystartuje :D
  32
 • avatar
  Agresor
  Dla tego wolę laptopa z Ryzen 9 4900h, bądź jakimś prockiem desktopowym.
  14
 • avatar
  paulus99
  Ten procesor to kolejny oczywisty przykład, że sposób podawania TPD przez Intela to jedna wielka ściema. 45W na papierze i opakowaniu wygląda znakomicie, 137W w laptopie potrzebne do wykrzesania z niego również podawanych szumnie 5.3GHz to nieporozumienie. Mam kilka laptopów z Intelem, jeżeli MSI GT72VR z 4-rdzeniowym 6700HQ, który jest bardzo porządnie zbudowanym laptopem z grubymi radiatorami i dużymi wentylatorami utrzymuje procesor w temperaturze do 85 stopni to nie wyobrażam sobie projektu, który skutecznie schłodzi i9-10980HK w stresie do tej temperatury.

  Znów będzie wysyp konstrukcji z pięknymi cyferkami na obudowie, które albo w czasie pracy wydają dźwięki turbiny startującego odrzutowca, albo parzą użytkownika po dotknięciu obudowy (albo jedno i drugie). Do tych 137W oczywiście trzeba dodać drugie tyle grafiki, bo mało kto będzie parował taki proc z czymś poniżej RTX 2070-2080.
  12
 • avatar
  kombajn
  Intel i9 farelka edytion
  Teraz laptopy oparte na cepach AMD najłatwiej będzie można odróżnić od tych na Intelu patrząc na gabaryty. Normalne rozmiary - AMD, gruby ciężki kloc z wielkimi otworami wentylacyjnymi - Intel
  9
 • avatar
  AmigaPPC
  Wyjaśniła się zagadka dlaczego Asus fabrycznie będzie nakładał ciekły metal na konstrukcje z Intelem.
  Prywatnie uważam, że nawet to nie pomoże okiełznać temperatury tego szajsu.
  9
 • avatar
  Gatts-25
  Może Unia Europejska się w końcu obróci na palcach i powie by Intel zaznaczał u siebie , że realny pobór mocy w najlepszych warunkach z chłodzeniem powietrzem osiąga wartość TRZY razy większą od TDP procesorów tej firmy.Ciekawe czy ten sam manewr zastosują ze swoimi GPU w przyszłym roku gdzie układ o TDP250W będzie potrzebował 750W mocy do zasilenia układu w sprzyjających warunkach.
  Jak widać u Intela sprzyjające warunki to nawet takie , w których układ osiąga powyżej 80 stopni Celsjusza.Gratuluje używać laptopów w zdecydowanej większości czasu w takiej temperaturze.Akurat dwa/trzy lata w "sprzyjających" warunkach i do kosza.
  6
 • avatar
  greghostor
  śmiech na sali ...
  4
 • avatar
  greghostor
  ALE MOOOOOC! Weź ty Intel już się nie ośmieszaj
  4
 • avatar
  Marucins
  "Ińtel" jak te ~135W ma się do 45W?

  Pomijam fakt czym pełny TB schłodzić w laptopie? Czy może throttling nabiera nowego znaczenia podczas premiery Comet Lake?
  3
 • avatar
  Kapitan Nocz
  niedługo będą podawali częstotliwość osiągane przy chłodzeniu ciekłym azotem :)
  3
 • avatar
  snapfire
  gwarantowane astronomiczne zegary 5300MHz w mobile urządzeniu przez 56sec not bad! to lepiej niż desktop ryzen gdzie żaden nie widział na oczy wartości boost podanych przez AMD
  2
 • avatar
  Sander Cohen
  5.3 GHz w wordzie przy pisaniu (na max dwoch rdzeniach). Przy zapisywaniu dokumentu trzeba przygotować sie na throttling, ewentualnie wrzucic laptopa do wanny z zimna woda stosujac chlodzenie wodne ad hoc.
  Sztuka dla sztuki i oglupiania ludu ciag dalszy.
  2
 • avatar
  Marucins
  Na stronach przewala się Intelowska propaganda, porównywalna do naszych sondaży. Coś jak nasze słupki poparcia prezentowane przez TIEFAŁEN i TVPIS.

  Jak mniemam wykres wydajności miał wyglądać tak: https://i.postimg.cc/nLGWMWpH/intel4-true.jpg
  1
 • avatar
  BariGT
  CZasy kiedy procesor jest na domyślnym trothlingu XD. AMD mogło już wydać 12C 4950H co by Intel po prostu dał sobie spokój z wygłupami.
  1
 • avatar
  bryszka
  rayzenów i niczego z tej stajni nawet za połowę wartości
  1
 • avatar
  bryszka
  kup se rajzena to dla ciebie jak znalazł w sam raz
  1
 • avatar
  bryszka
  kto tu pisze? glownie aemdefans podkręceni taniochą i finał wspomnij zawsze aemde oprócz cyrix'a zamiatao mońcówki a teraz próbuje skakać a to pamięci niezgodne a to zegary nieprawdziwe i sluchają paru kolesi z domen handlujących sprzętem ci ich nakręcają dużymi oczami a to tylko aby rozpalić rynek. Intel jest tylko jeden od zawsze
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  że co? 135W CPU w laptopie? ale będzie się topić obudowa :)
 • avatar
  kitamo
  Szkoda tylko ze nikt z komentujących nie zwrócił uwagi że są to MAX wartosci na jakie moga pozwolić sobie producenci.
  Zatem zapas mocy jest ogromny i można te procesory praktycznie dwukrotnie przewartościwoac w stosunku do nominału.

  To tak samo jak z procesorami desktopowymi w wersji K - mają TDP limit podany o wiele wiekszy niz wersje bez K. Swiadczy to nie o problemie z chłodzeniem procesora a o potencjalnym mozliwym OC.
  Dzis TDP oznacza i cos zupełnie innego niz 10lat temu gdy nie było turbo/boost zarówno u AMD jak i Intela.

  To są cały czas maxymalne wartosci i nimi moga posługiwać się producenci przy projektowaniu laptopów.
  Moga Tau ustawic nawet na 10s jesli im sie zachce.
  -1
 • avatar
  mjwhite
  Intel po prostu daje taką możliwość, można trzymać procesor w limitach i nie ma żadnego problemu.
  -5