Procesory

Intel o problemach z dostawami procesorów – szokująca wizja jednego z ekspertów

przeczytasz w 1 min.

Jeśli liczyliście na szybkie zażegnanie kryzysu na rynku półprzewodników, to nie mamy dla was dobrych informacji - jeden z pracowników Intela zdradził niepokojące prognozy dotyczące dostaw sprzętu.

Od pewnego czasu obserwujemy problemy z dostawami półprzewodników, które wynikają ze zwiększonego zapotrzebowania branży technologicznej, ale też opóźnień w produkcji, transporcie i łańcuchach dostaw. Niestety, kryzys może potrwać dłużej niż podejrzewaliśmy.

Do kiedy potrwa kryzys na rynku półprzewodników?

Maurits Tichelman, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w firmie Intel w regionie EMEA, udzielił wywiadu dla holenderskiej redakcji Hardware Info. Wśród poruszonych kwestii oczywiście pojawił się temat kryzysu na rynku półprzewodników.

Intel stoi przed wyzwaniami w łańcuchu dostaw. Mamy głównie problemy z niedoborem laminatu. Oznacza to, że naszych układów nie da się zamontować. W fabrykach mamy krzem, którego nie da się zamienić w finalny produkt.

Jeśli spojrzeć między innymi na ogromny popyt na rynku konsumenckim, od zeszłego roku nie lada wyzwaniem jest utrzymanie łańcucha dostaw. Współpracowaliśmy ze wszystkimi rządami w większości krajów i znaleźliśmy się na liście priorytetów. Dzięki temu mogliśmy dostarczyć nasze produkty klientom, ale także otrzymywać składniki do naszej produkcji.

[...]

Spodziewamy się, że w 2022 roku nadal będziemy pracować nad znalezieniem równowagi z dostawami elementów dla niektórych produktów. Tak więc nawet w 2022 roku dostępność niektórych produktów nie będzie optymalna. W 2023 roku będziemy to nadrabiać i braki się zakończą.

Co tu dużo mówić, prognozy Tichelmana nie są zbyt optymistyczne. Co prawda Intel pracuje nad poprawą dostaw komponentów do produkcji, ale w niektórych przypadkach problemy z dostępnością mogą przeciągnąć się do 2023 roku.

Warto dodać, że Intel już teraz pracuje nad zwiększeniem swoich mocy produkcyjnych i planuje budowę nowych fabryk półprzewodników (jedna z nich ma powstać w Europie).

Źródło: Hardware Info

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Yansi
  15
  Skądś to znam "Gdybyśmy mieli więcej cienkiej blachy, zarzucilibyśmy świat konserwami! Ale nie mamy mięsa." :>
  • avatar
   cyna76
   11
   wot logika , buduje fabrykę krzemowych wafli mimo iż ma ich pod dostatkiem , nie może ich użyć bo nie ma laminatu o_O
   • avatar
    Ciekawski_
    7
    "Mamy głównie problemy z niedoborem laminatu...W fabrykach mamy krzem, którego nie da się zamienić w finalny produkt...Intel już teraz pracuje nad zwiększeniem swoich mocy produkcyjnych i planuje budowę nowych fabryk półprzewodników..."
    No to w końcu brakuje laminatu czy krzemu? Budują nowe fabryki żeby jeszcze więcej krzemu im zalegało?
    Intel, zdecyduj się na coś, bo plączesz się w zeznaniach.
    • avatar
     krzywyzielarz
     2
     Kolejna spekulacja i zmowa cenowa została oficjalnie potwierdzona :P
     • avatar
      danieloslaw1
      -7
      No niestety wybudowanie fabryki to nie miesiac czy dwa a lata :)