Procesory

Intel wybuduje megafabrykę procesorów - gigant zainwestuje grube miliardy dolarów

przeczytasz w 2 min.

Ostatnie lata nie należały do najłatwiejszych dla Intela. Producent nie zamierza jednak spoczywać na laurach i, w ramach strategii IDM 2.0, planuje rozbudować sieć fabryk procesorów – największy i najnowocześniejszy zakład produkcyjny ma powstać w USA.

Nowy szef Intela postawił sobie za cel odzyskanie pozycji lidera produkcji układów scalonych, a pomóc ma w tym ulepszona strategia IDM (Integrated Device Manufacturing). IDM 2.0 zakłada rozbudowę sieci fabryk należących do producenta, ale też wykorzystanie możliwości produkcji innych firm i udostępnienie mocy produkcyjnych innym odbiorcom w ramach Intel Foundry Services. 

Kluczową kwestią wydaje się rozbudowa sieci fabryk – jakiś czas temu Pat Gelsinger zapowiedział budowę dwóch nowych zakładów w Arizonie w Stanach Zjednoczonych, a w ubiegłym miesiącu dowiedzieliśmy się o wizji stworzenia nowej fabryki w Europie. Okazuje się, że to nie koniec planów producenta, bo, w wywiadzie dla Washington Post, szef Intela zapowiedział budowę kolejnej megafabryki w Stanach Zjednoczonych.

Pat Gelsinger - Intel CEO
Pat Gelsinger - szef firmy Intel

Intel wybuduje nową megafabrykę procesorów

Nowa fabryka ma być największym i najnowocześniejszym zakładem produkcyjnym Intela - docelowo znajdzie się tutaj 6 - 8 modułów, każdy o wartości od 10 do 15 miliardów dolarów. Fab będzie wyposażony nawet w swoją elektrownię.

Kompleks ma zajmować się zarówno wytwarzaniem wafli krzemowych, jak i zaawansowanymi technologiami pakowania układów, takimi jak EMIB i Foveros. Co prawda szef Intela nie ujawnił szczegółów na temat technologii produkcji układów, ale, biorąc pod uwagę rozpoczęcie budowy w 2024 roku, najpewniej znajdą się tutaj linie produkcyjne obsługujące litografie Intel 4 i Intel 3.

Intel - wafel krzemowy

Gdzie powstanie nowa fabryka procesorów?

Decyzja odnośnie lokalizacji fabryki jeszcze nie została podjęta, ale kluczowe znaczenie ma mieć dostęp do wykwalifikowanego personelu - megafabryka miałaby powstać w pobliżu uniwersytetu (taki ośrodek pozwoliłby też na prowadzenie wspólnych badań z zakresu R&D).

Nowa fabryka procesorów ma kosztować około 100 miliardów dolarów. Bezpośrednio w zakładzie zatrudnienie znajdzie około 10 000 osób, ale pośrednio będzie to już 100 000 nowych miejsc pracy – mówimy więc o zatrudnieniu na poziomie małego miasta. Nic dziwnego, że o nową inwestycje stara się wiele stanów. Wszystko ma stać się jasne przed końcem roku.

Źródło: Washington Post, Tom’s Hardware

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Kapitan Nocz
    18
    Chiny zaczęły podskakiwać, zagroziły przejęciem Tajwanu i TSMC więc Intel robi to czego nigdy nie powinien zaniedbywać i buduje fabryki u siebie i normalnych państwach gdzie nie ma komuszych towarzyszy. Jestem za tym by wszyscy postąpili podobnie, wycofali produkcję z Chin i pokazały miejsce w szeregu temu państwu, które niestety zaczyna rozpychać sie militarnie w swiecie.
    • avatar
      TitoBandito01
      2
      A czemu nie w Polsce w pobliżu elitarnego uniwersytetu "KUL"? Intel miałby dostęp do fachowców światowej klasy - demonologów i biblistów! Na chwałę Jarosława i jego bratanicy zawsze dziewicy! Idę się pomodlić! EJMEN!
      • avatar
        musslik
        1
        Rychło w czas ^^
        • avatar
          zack24
          1
          Ja wciąż uważam, że się dogadali z fabrykami po AMD, i co nieco rozbudują, co nieco postawią nowego, ale chodzi o monopol. Rynek jest bezlitosny w tej kwestii. Po co kupować coś co nie przynosi innym zysku, albo jest za drogie lub nieefektywne? Akcjonariusze już czują szmal!
          • avatar
            -SnR-
            0
            A to nie mogli takiej decyzji podjac ze 2 Lata temu?
            • avatar
              racedriver
              -1
              super, będą mieli jeszcze lepsze i tańsze procesory w ofercie
              • avatar
                kitamo
                -2
                I pomyslec ze pionier ukladów scalonych powstal praktycznie w garażu ;)