Procesory

Intel wybuduje megafabrykę procesorów - gigant zainwestuje grube miliardy dolarów

przeczytasz w 2 min.

Ostatnie lata nie należały do najłatwiejszych dla Intela. Producent nie zamierza jednak spoczywać na laurach i, w ramach strategii IDM 2.0, planuje rozbudować sieć fabryk procesorów – największy i najnowocześniejszy zakład produkcyjny ma powstać w USA.

Nowy szef Intela postawił sobie za cel odzyskanie pozycji lidera produkcji układów scalonych, a pomóc ma w tym ulepszona strategia IDM (Integrated Device Manufacturing). IDM 2.0 zakłada rozbudowę sieci fabryk należących do producenta, ale też wykorzystanie możliwości produkcji innych firm i udostępnienie mocy produkcyjnych innym odbiorcom w ramach Intel Foundry Services. 

Kluczową kwestią wydaje się rozbudowa sieci fabryk – jakiś czas temu Pat Gelsinger zapowiedział budowę dwóch nowych zakładów w Arizonie w Stanach Zjednoczonych, a w ubiegłym miesiącu dowiedzieliśmy się o wizji stworzenia nowej fabryki w Europie. Okazuje się, że to nie koniec planów producenta, bo, w wywiadzie dla Washington Post, szef Intela zapowiedział budowę kolejnej megafabryki w Stanach Zjednoczonych.

Pat Gelsinger - Intel CEO
Pat Gelsinger - szef firmy Intel

Intel wybuduje nową megafabrykę procesorów

Nowa fabryka ma być największym i najnowocześniejszym zakładem produkcyjnym Intela - docelowo znajdzie się tutaj 6 - 8 modułów, każdy o wartości od 10 do 15 miliardów dolarów. Fab będzie wyposażony nawet w swoją elektrownię.

Kompleks ma zajmować się zarówno wytwarzaniem wafli krzemowych, jak i zaawansowanymi technologiami pakowania układów, takimi jak EMIB i Foveros. Co prawda szef Intela nie ujawnił szczegółów na temat technologii produkcji układów, ale, biorąc pod uwagę rozpoczęcie budowy w 2024 roku, najpewniej znajdą się tutaj linie produkcyjne obsługujące litografie Intel 4 i Intel 3.

Intel - wafel krzemowy

Gdzie powstanie nowa fabryka procesorów?

Decyzja odnośnie lokalizacji fabryki jeszcze nie została podjęta, ale kluczowe znaczenie ma mieć dostęp do wykwalifikowanego personelu - megafabryka miałaby powstać w pobliżu uniwersytetu (taki ośrodek pozwoliłby też na prowadzenie wspólnych badań z zakresu R&D).

Nowa fabryka procesorów ma kosztować około 100 miliardów dolarów. Bezpośrednio w zakładzie zatrudnienie znajdzie około 10 000 osób, ale pośrednio będzie to już 100 000 nowych miejsc pracy – mówimy więc o zatrudnieniu na poziomie małego miasta. Nic dziwnego, że o nową inwestycje stara się wiele stanów. Wszystko ma stać się jasne przed końcem roku.

Źródło: Washington Post, Tom’s Hardware

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kapitan Nocz
  18
  Chiny zaczęły podskakiwać, zagroziły przejęciem Tajwanu i TSMC więc Intel robi to czego nigdy nie powinien zaniedbywać i buduje fabryki u siebie i normalnych państwach gdzie nie ma komuszych towarzyszy. Jestem za tym by wszyscy postąpili podobnie, wycofali produkcję z Chin i pokazały miejsce w szeregu temu państwu, które niestety zaczyna rozpychać sie militarnie w swiecie.
  • avatar
   TitoBandito01
   2
   A czemu nie w Polsce w pobliżu elitarnego uniwersytetu "KUL"? Intel miałby dostęp do fachowców światowej klasy - demonologów i biblistów! Na chwałę Jarosława i jego bratanicy zawsze dziewicy! Idę się pomodlić! EJMEN!
   • avatar
    musslik
    1
    Rychło w czas ^^
    • avatar
     zack24
     1
     Ja wciąż uważam, że się dogadali z fabrykami po AMD, i co nieco rozbudują, co nieco postawią nowego, ale chodzi o monopol. Rynek jest bezlitosny w tej kwestii. Po co kupować coś co nie przynosi innym zysku, albo jest za drogie lub nieefektywne? Akcjonariusze już czują szmal!
     • avatar
      -SnR-
      0
      A to nie mogli takiej decyzji podjac ze 2 Lata temu?
      • avatar
       racedriver
       -1
       super, będą mieli jeszcze lepsze i tańsze procesory w ofercie
       • avatar
        kitamo
        -2
        I pomyslec ze pionier ukladów scalonych powstal praktycznie w garażu ;)