Procesory

Ogromny wyciek danych z firmy Intel (a to podobno nie koniec problemów producenta)

przeczytasz w 2 min.

Ostatnie miesiące nie należą do najłatwiejszych dla firmy Intel, a teraz to - jeden z hakerów udostępnił 20 GB poufnych danych producenta. Mówimy o jednym z największych tego typu wycieków w ostatnich latach.

To nie jest dobry dzień dla firmy Intel. Do sieci wyciekła ogromna ilość poufnych danych, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo obecnych i nadchodzących produktów (w tym układów Tiger Lake). A to podobno dopiero początek problemów producenta.

Intel exconfidential Lake Platform Release - co znajduje się w wykradzionych plikach?

O wycieku danych dowiedzieliśmy się od Tilla Kottmanna, szwajcarskiego konsultanta do spraw bezpieczeństwa IT. Kottmann twierdzi, że dane otrzymał od anonimowego hakera, który miał włamać się do firmy Intel na początku roku.

Intel exconfidential Lake Platform Release - pliki

Udostępniona paczka została opisana jako „Intel exconfidential Lake Platform Release ;).” i zawiera około 20 GB najróżniejszych danych – począwszy od materiałów marketingowych i planów wydawniczych, przez schematy i dokumentacje niewydanych produktów, a skończywszy na oprogramowaniu BIOS i narzędziach do debugowania.

Kottmann zachęca do szukania backdoorów w udostępnionych plikach. Co prawda pliki nie są trudne do znalezienia w sieci, ale stanowczo odradzamy ich pobierania (mogą być zainfekowane złośliwym oprogramowaniem).

Intel potwierdza wyciek, ale zaprzecza włamaniu

Firma Intel wydała oświadczenie, w którym potwierdza informacje o wycieku, ale zaprzecza jakoby doszło do włamania – dane mają pochodzić z platformy dla partnerów producenta:

„Badany tę sprawę. Wydaje się, że dane pochodzą z platformy Intel Resource and Design Center, w której znajdują się dane przeznaczone do wykorzystania przez naszych klientów, partnerów i inne podmioty zewnętrzne, które zarejestrowały się w celu uzyskania dostępu. Uważamy, że osoba mająca dostęp pobrała i udostępniła te dane."

Haker zapowiada kolejne wycieki plików

Według Kottmanna, haker wkrótce udostępni więcej plików, które mają obejmować jeszcze ciekawsze i bardziej utajnione informacje.

Spekuluje się, że udostępnione dane mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo produktów Intela. Szczególnie problematyczny może być wyciek oprogramowania układowego, który może zostać poddany inżynierii wstecznej i ujawnić tajne rozwiązania producenta, także w kwestii bezpieczeństwa produktów.

Źródło: Twitter @ Tillie 1312 Kottmann #BLM, Tom’s Hardware, AnandTech

Zobacz więcej o bezpieczeństwie podzespołów:

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dizzy
  11
  Uwaga news z ostatniej chwili, podobno są tak zdjęcia nagich procesorów intel :D
  • avatar
   dr Cox
   10
   Może komuś w końcu udało się znaleźć mityczną szufladę :)
   • avatar
    develoop
    5
    Tiger Bonzo się rozbrykał...
    • avatar
     nevermind
     4
     Z jednej strony dobrze, że taki pazerny Intel dostaje ostatnio po dupie ale z drugiej strony aby nie dostał za bardzo, bo jak nagle AMD stanie się "monopolistą" to wrócą złe czasy. Konkurencja musi być.
     • avatar
      kitamo
      1
      "Intel Restricted Secret" ? ze co :D
      • avatar
       Kapitan Nocz
       1
       haker @złodziej nie dostał hajsu za to co ukradł, więc wypuszcza w sieć kolejne paczki aż mu zapłacą a głupi klaszczą, że ktoś "ukarał" Intela. Dodatkowo pewnie jeszcze w plikach sa wirusy szyfrujące pliki tych co się połakomią na te dane, tak że jakoś sobie odbije człowieczek stratę na Intelu...
       • avatar
        kitamo
        0
        Ogólnie to kilka schematów, kilka licencji w PDF, narzędzie do odblokowywania 10gen i takie tam.
        Sa 2 obszerniejsze handbooki i kilka schematów połączeniowych dla kontrolerów.
        Jakies sterowniki i materiały reklamowe.
        Wyglada jakby ktos to zbierał przez dłuższy czas bo jest tu za duzo randomowych rzeczy.
        • avatar
         Paciorkowiec
         0
         Czy teraz procki będą na promce?
         • avatar
          Yosar
          0
          Prawdziwie zabawne to może jeszcze być jak się okaże, że te dane wykradziono dzięki lukom w procesorach intela. Taki tam chichot losu.