Bezpieczeństwo

Zasilacz może wykraść dane z komputera - izraelscy badacze odkryli nowy atak

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
11 komentarzy Dyskutuj z nami

Jakie są najdziwniejsze sposoby wykradania danych z komputera? Niedawno pisaliśmy o ataku izraelskich naukowców z użyciem wentylatora w komputerze. Teraz do tej listy możecie jeszcze dopisać... zasilacz.

Jak wykraść dane za pomocą zasilacza w komputerze?

Nowy sposób ataku opracował Mordechai Guri z Cyber Security Research Center na Uniwersytecie Bena Guriona w Izraelu (to ten sam naukowiec, który opracował atak AiR-ViBeR).

Atak POWER SUPPLaY

Atak pozwala na wykradanie informacji z komputerów niemających połączenia z siecią. Mało tego! Nawet niemających głośników. Jak to możliwe? Zasada działania jest bardzo podobna do AiR-ViBeR - POWER-SUPPLaY zmienia obciążenie komputera, co powoduje zmianę częstotliwości ultradźwięków generowanych przez zasilacz – częstotliwości jest odbierana przez urządzenie odsłuchowe (np. smartfon) i zamieniane na postać binarną.

Poniżej możecie zobaczyć filmiki demonstrujące atak:

Podobnie jak w przypadku ataku AiR-ViBeR, metoda ma bardzo ograniczoną szybkość transmisji danych (do 50 bitów na sekundę). Dodatkowym ograniczeniem jest odległość urządzenia odsłuchowego (to musi być umieszczone nie dalej niż 5 metrów od komputera). Oznacza to, że atak POWER-SUPPLaY w praktyce będzie bardzo trudny do zastosowania i w zasadzie można go traktować tylko jako ciekawostkę.

Nie wiadomo też jaki wpływ na bezpieczeństwo mają zasilacze z tzw. czarnej listy, które mogą skutecznie uniemożliwić odczyt informacji z atakowanego komputera. Jeżeli nie chcecie utrudniać pracy izraelskich hakerów badaczy, najlepiej będzie wybrać coś z polecanych modeli ( ͡~ ͜ʖ ͡°).

Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do artykułu w archiwum arXiv - znajdziecie tam dokładniejsze informacje o ataku POWER-SUPPLaY.

Źródło: YouTube @ Cyber Security Labs Ben Gurion University

Zobacz najciekawsze newsy o bezpieczeństwie:

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  stalkerpl
  już niedługo dowiemy się ze dane z komputera będzie można wykraść za pomocą fotela gamingowego, pierdy będą zamieniane na postać binarną, nic sie nie ukryje
  14
 • avatar
  kitamo
  Przewiduje artykul za 2 tygodnie "Izraelscy naukowcy odkryli sposób na przesyłanie danych za pomocą piszczacych cewek na karcie graficznej"
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  Przecież to fejk jest xD
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Te artykuły to istne debilstwo razem z tymi badaczami
  1
 • avatar
  Kapitan Nocz
  Izraelski wirus się rozprzestrzenia na coraz to nowe komponenty komputera!
  1
 • avatar
  Obiektor
  slabo, ostatnio zlamalem zabezpieczenie od sasiada wifi i uzyskalem dane logowania do banku po nasluchu szklanka przez sciane jak pstrykal rolerem z myszki xD
  1
 • avatar
  kitamo
  Zaraz eternal wjedzie i powie że jak izrael to pewnie ludzie od intela.
  1
 • avatar
  michauc
  To jeszcze niech zrobia wirusa, ze miga diodka of dysku I przez lunete obserwuja jak nadaje kodem morsa
  1
 • avatar
  chotnik2
  Przeciez juz o tym bylo, jakies zaniki pamieci? Nawet autor ten sam....
  https://www.benchmark.pl/aktualnosci/air-viber-nowy-atak-wykrada-dane-z-komputera-za-pomoca-wentylator.html
  -3