Procesory

Intel Ocean Cove - trwają prace nad nową architekturą procesorów?

przeczytasz w 1 min.

Intel Ocean Cove to nazwa kodowa nowej architektury procesorów, która ma zastąpić wysłużoną generację Core? Wiele na to wskazuje.

W 2006 roku zadebiutowały procesory Intel Core 2 Duo i Core 2 Quad, a więc pierwsze jednostki oparte o całkowicie nową architekturę Core. Od tego czasu jest ona stale usprawniana, a przez 12 lat na rynku pojawiło się już osiem generacji układów Core (najnowsze należą do rodziny Coffee Lake). Może zatem pora na opracowanie nowej architektury?

O takich planach spekuluje się od dawna, ale niedawno pojawiły się poszlaki, które zdają się je potwierdzać. Okazuje się bowiem, że Intel opublikował ogłoszenie o pracę, w którym poszukuje inżyniera odpowiedzialnego za projektowanie procesorów – należałby on do zespołu Ocean Cove, który zajmuje się opracowaniem nowych rdzeni procesorów (może właśnie to stanowisko objął Jim Keller?).

Oferta pracy - Intel Ocean Cove

Można zatem podejrzewać, że wspomniany zespół pracuje nad opracowaniem nowej architektury, być może właśnie pod nazwą Ocean Cove. Jeżeli jest to prawdą, to na efekty prac zapewne przyjdzie nam poczekać kilka lat. Istnieje jednak duża szansa na to, że nowa generacja procesorów przyniesie potężny wzrost wydajności (podobnie jak to miało miejsce w 2006 roku podczas wprowadzenia Core).

Źródło: Intel, Sweclockers

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  walorozo
  1
  "W 2006 roku zadebiutowały procesory Intel Core 2 Duo i Core 2 Quad, a więc pierwsze jednostki oparte o całkowicie nową architekturę Core".
  Litości.
  Core to bezpośredni spadkobierca PentiumPro, kontynuowanego jako Pentium II/III, następnie wygaszonego na rynku desktopów na czas nieudanej architektury NetBurst, ale rozwijanego na rynku mobilnym jako Pentium M.
  Pan Redaktor, nie pierwszy już raz, powinien poczytać trochę historii komputerów, zanim coś napisze.
  Pomijam już że ten "news" pojawił się na innych serwisach ze 2 miesiące temu.
  • avatar
   walorozo
   0
   Panie Redaktorze:
   1) Z technicznego punktu widzenia, to wszystko to ewolucja architektury P6. Naprawdę wypadało by to wiedzieć, zwłaszcza jako redaktor sprzętowy. Czytał Pan może polecany artykuł? Warto.
   2) Pan mówi o spekulacjach, a ja Panu pokazuję ogłoszenie o zatrudnieniu (spekulacja?), które jest sprzed prawie roku.
   • avatar
    mjwhite
    -3
    Ciekawe, bo najbliższe (z przecieków) architektury intela przedstawiają się następująco:

    Desktop/mobile
    10nm ice lake->tiger lake
    7nm Alder lake->meteor lake

    Server
    10nm ice lake->sapphire rapids
    7nm granite rapids
    • avatar
     drcocaina
     -7
     Moim skromnym zdaniem zwykła marketingowa zagrywka w odpowiedzi na drugą generacje Ryzen - ów. Pytanie tylko dlaczego z takim poślizgiem? Będzie "wincej rdzyniów" Intel Core 16 Duo Quad Core Hyper X Turbo Boost - to już zaczyna stawać się śmieszne. Wszyscy mają technologie i mogliby uwolnić moc technologiczną to bawią się w podchody.
     PS. Wiem - lepiej doić nabywców
     • avatar
      KENJI512
      0
      Byłoby miło^^
      • avatar
       xfire25
       0
       A to nie jest tak, że pentium 4 pokazał ograniczenia pod wględem tdp, temperatur i częstotliwości zegara i zdecydowano na core 2 duo czyli 2 rdzenie w 1 procesorze ? Pierw szli za zwiększeniem GHz i podział na kilka rdzeni okazał się strzałem w 10.