Nauka

Intel pokazuje jak produkuje procesory

przeczytasz w 2 min.

Wytwarzanie procesorów to najbardziej zaawansowany proces produkcyjny na świecie.

Intel fabryka

Wytwarzanie procesorów to najbardziej zaawansowany proces produkcyjny na świecie. Lider tego sektora – Intel – postanowił zabrać nas za jego kulisy. Podczas wycieczki po swoich wypełnionych futurystycznym sprzętem fabrykach technologiczny gigant opowiada o poszczególnych etapach produkcji i szczegółach, które do tej pory znane były tylko nielicznym. Koszt stworzenia jednej takiej fabryki to jakieś 8 miliardów dolarów. Podczas oglądania sześciu opublikowanych przez Intel filmików, możecie poczuć się jakbyście tam byli. Gotowi?

Najważniejszymi elementami procesorów są płytki krzemowe wycinane z okrągły wafli o średnicy ok. 30 centymetrów. Są one przechowywane w pojemnikach mieszczących 25 sztuk. Aby odciążyć pracowników fabryka wykorzystuje zautomatyzowany system transportu:

Z jednego takiego wafla można wyciąć około tysiąca procesorów, z których nie wszystkie jednak będą sprawne – wykażą do rygorystyczne testy. Naukowcy wciąż szukają sposobu na maksymalne zwiększenie wydajności i jakości układów:

W obecnym, 14-nanometrowym procesie technologicznym tworzone są układy złożone z tranzystorów o wielkości 30 atomów. To wymaga specjalnego środowiska, które centrum stanowi sterylny „clean room”. Jego czystość 1000-krotnie przekracza czystość szpitalnych sal operacyjnych:

W fabryce procesorów o wielkości 4 piłkarskich boisk współpracują ze sobą tysiące zaawansowanych maszyn. Muszą one być rozmieszczone z precyzją 2 centymetrów, co robi szczególne wrażenie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że niektóre z nich są wielkości budynków mieszkalnych:

Podczas produkcji procesorów fabryka zużywa ogromne ilości wody. Ta, po oczyszczeniu wafli krzemowych, nie jest jednak marnowana. Intel uzdatnia ją w specjalnych stacjach filtrujących, po czym wykorzystuje do picia lub chłodzenia urządzeń:

Wspominaliśmy już o opakowaniach z 25 waflami krzemowymi. Jedno takie opakowanie może być warte nawet kilka milionów dolarów. Nie dziwi więc, że Intel zatrudnia inżynierów, których zadaniem jest poszukiwanie najbezpieczniejszych metod transportowania tych delikatnych materiałów:

To teraz już wiecie. ;-)

Jeśli chcecie dowiedzieć się też jak powstają inne podzespoły zachęcam do sprawdzenia artykułu Pawła – W jaki sposób produkowane są podzespoły komputerowe.

Intel fabryka noc

Źródło: Intel

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Harakiri
  5
  Mają fabryki za 8 mld $, a nie potrafią nagrać filmów w full hd. Coś tu jest nie tak...
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   "W obecnym, 14-nanometrowym procesie technologicznym tworzone są układy złożone z tranzystorów o wielkości 30 atomów. "

   To nie prawda
   Tabelka Minimum Feature Size

   http://www.anandtech.com/show/8367/intels-14nm-technology-in-detail

   Komórka elementarna krzemu ~0.5nm, atom krzemu ~0.1nm.
   Najmniejszy wymiar tranzystora Intela w 14nm to 100 komórek elementarnych, a nie 30 atomów.
   30 komórek elementarnych to będzie, ale w tzw. 5nm.
   • avatar
    suntzu
    2
    Mnie ciekawiło po co przenosi się wafle? Czemu od razu nie robi się procesorów na miejscu?
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     A tak przy okazji, dlaczego krzem tną na wafle okrągłe? Mniejsze ryzyko uszkodzenia?
     • avatar
      karai
      -1
      bardzo ciekawe
      • avatar
       jkbrenna
       -2
       Jutro nam AMD pokarze jak sie odgrzewa...
       • avatar
        UKBIB2012
        -6
        No i doczekaliśmy sie wiejskiej reptezentacji kraju jakim jest polska , ten pan nie umie się nic wypowiedzieć walił sloganami dla gumofilców i wygrał , gumofilce mają moc w tym kraju , więc nie dziwię się że tu takie towarzystwo to od minusów oczywiście , teraz to do Polski nie wrócę bo to wstyd mieć takiego człowieka za prezydenta , a jak lansują żonkę i córusię z miejsca , trwoga kurde ... a najśmieszniejsze że już mówią że jest podobna do Michelle Obamy haha dopiero co została tym czym będzie ale lans już jest , słoma wyłazi zanim weszła ...
        • avatar
         mesjan
         0
         Produkcja samych wafli wymaga bardzo ogarniętych pracowników takich jak np. naukowcy, którzy zapewne nie chcą pracować np. w Malezji (tam akurat zrobiony został mój i5) gdzie się je składa bo do tego nie trzeba super naukowców tylko odpowiednio tanią siłę roboczą. Dlatego myślę że są transportowane bo się im to opyla.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          A tak nawiasem - wiecie jakie są koszty produkcji Celerona kosztującego w sklepie 50$ i Xeona kosztującego 4000$ ?