Ciekawostki

Inteligentny monitoring w Katowicach

przeczytasz w 1 min.

Katowice stały się jednym z najlepiej zabezpieczonych miast w Polsce. System KISMiA naprawdę jest warty uwagi.

Monitoring miejski to bardzo przydatne narzędzie – choć przeciwnicy będą mówić o inwigilacji i kontroli obywateli, to nie da się ukryć, że jest to sposób na zmniejszenie przestępczości (od 25 do 75 proc., według statystyk) oraz szybsze rozwiązywanie skomplikowanych spraw. Powoli takie systemy wchodzą do kolejnych polskich miast, a Katowice tymczasem (które sam monitoring mają już prawie od dwóch dekad) idą o krok dalej i wprowadzają… Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy.

Co to takiego? To system inteligentnego monitoringu, za którym stoją katowickie firmy Netology i Proximus – projekt, który pochłonął kilkanaście milionów złotych. Na system składa się prawie 200 kamer, z czego spora część to modele obrotowe oraz centrum danych, do którego wszystkie zarejestrowane treści trafiają. Na razie nie widać w tym nic inteligentnego, ale już dochodzimy do sedna sprawy.

Otóż KISMiA to system, który w wielu przypadkach nie potrzebuje ludzkiego operatora. Jest samodzielny – potrafi z powodzeniem rozpoznać typowe zdarzenia, a nawet poinformować o nich odpowiedzialnego za bezpieczeństwo człowieka. Możliwe jest automatyczne wykrycie bójek, leżącego człowieka, dewastacji, kradzieży oraz parkowania w miejscach niedozwolonych. Kamery przy głównych drogach w stolicy Górnego Śląska będą też skanowały tablice rejestracyjne.

Co ważne, KISMiA jest projektem, który może być dynamicznie rozwijany. Możliwa jest integracja go z kolejnymi systemami tak, aby miasto dysponowało konkretną platformą zapewniającą bezpieczeństwo. Dodatkowo rozwiązanie to pomóc ma w sprawnym zarządzaniu miastem – sprawić między innymi, że zmniejszy się zakorkowanie dróg, a linie komunikacji miejskiej będą lepiej rozplanowane. W obecnym kształcie system może obsługiwać nawet 1024 kamery.

Najbliższe miesiace pokażą, jak skuteczny jest system KISMiA w praktyce.

Źródło: Dziennik Zachodni, Rzeczpospolita. Foto: Facebook – Katowice - oficjalny profil miasta

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rqtdev
  3
  Znam kogoś, komu ukradli rower 5 metrów od kamery monitoringu (widziałem nagranie ze zdarzenia). Czy monitoring w czymś pomógł policji? Nie bardzo. Rozdzielczość nagrania 640x480 skutecznie zamaskowała złodzieja. Proponuje zrobić test: przy jakiej rozdzielczości twarze są rozpoznawalne z odległości 50 metrów od kamery.
  • avatar
   daper
   1
   Monitoring miejski używany jest już od wielu lat. Jego skuteczności nie trzeba już oceniać "na oko", mamy statystyki. Domyślam się, że Twój komentarz opiera się tylko na przeczuciu.

   Fakty są takie (raporty z UK):

   http://www.standard.co.uk/news/tens-of-thousands-of-cctv-cameras-yet-80-of-crime-unsolved-6684359.html

   "Dee Doocey, the Lib-Dems' policing spokeswoman, said: "These figures suggest there is no link between a high number of CCTV cameras and a better crime clear-up rate."

   http://library.college.police.uk/docs/what-works/What-works-briefing-effects-of-CCTV-2013.pdf

   City and
   Overall: the review found a small reduction in
   town centres crime but one that was insufficiently clear to
   draw conclusions about the effectiveness of
   CCTV. When 15 UK city centre projects were
   analysed together, a 10 per cent fall in crime
   was identified, though this finding was not
   statistically significant.
   • avatar
    carbo888
    -4
    "zmniejszenie przestępczości" w jaki sposób matryca cmos z przyklejonym obiektywem powstrzyma złodzieja od wyrwania torebki?

    i te procenty.....
    • avatar
     aleksandraa222
     0
     Ja uważam, że monitoring jest bardzo ważny, bo zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też zdecydowałam się na monitoring z firmy Zerkam.pl, który bardzo łatwo zamontować u siebie w domu, a dostęp do obrazu jest możliwy na smatphonie, co zdecydowanie jest wielkim udogodnieniem.