Gadżety

iRobot Roomba 980: prawdziwie sprytny odkurzacz

przeczytasz w 1 min.

Robot łączy adaptacyjną nawigację z technologią lokalizacji wizualnej.

iRobot Roomba 980

iRobot Roomba to seria prawdopodobnie najsprytniejszych urządzeń czyszczących na rynku. Najnowszy, oznaczony numerem 980, model naprawdę jednak zasłużył na miano odkurzacza nowej generacji. Dlaczego, spytacie? A jak często widzicie w opisie tego typu urządzeń słowa: „łączy adaptacyjną nawigację z technologią lokalizacji wizualnej”?

W najprostszych słowach iRobot Roomba 980 to odkurzacz sprytny do tego stopnia, że potrafi zmapować i wyczyścić podłogę na całym piętrze bez choćby minimalnej ingerencji człowieka. W tym celu wykorzystuje technologię vSLAM (równoczesne mapowanie i lokalizowanie wizualne), która pomaga robotowi omijać przeszkody w czasie rzeczywistym, jak również uczyć się układu obiektów w pomieszczeniach. To wszystko jest możliwe dzięki wyposażeniu Roomby w czujnik wizualny (będący w rzeczywistości potężną kamerą) i inne sensory.

iRobot Roomba 980 wygląd

„Nowa Roomba potrafi sporządzić wierną mapę domu. Jest to o tyle ważne, że naszym celem nie jest, by mogła ona odkurzyć dane pomieszczenie, lecz całe piętro”. A odkurzać potrafi ponoć całkiem nieźle. Firma iRobot zapewnia, że jej nowy bezszczotkowy silnik czyści dywany i chodniki dwa razy lepiej niż miało to miejsce w przypadku poprzednich modeli. Do tego czas pracy sięgający dwóch godzin. Ponadto, gdy będzie on dobiegał końca, Roomba 980 sama uda się do swojej bazy i rozpocznie doładowywanie.

980 to także pierwsza Roomba, która działa w ramach Internetu Rzeczy. Dzięki łączności z chmurą możliwe jest kontrolowanie odkurzacza z dowolnego miejsca, w którym mamy dostęp do sieci. Aplikacja pozwala również na ustalenie harmonogramu. „Technologia zawarta w tym urządzeniu zmieni rolę, jaką roboty odgrywają w naszym życiu”.

Roomba 980 powoli trafiać będzie na kolejne rynki. Cena to jakieś 900 dolarów.

Źródło: Engadget, The Verge

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wdowa94
  2
  Czekam na wersję 980Ti z turboszczotką
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   A jak czekam na model w którym można założyć LC i zrobić OC :P
   • avatar
    lutek777
    1
    jeśli taki odkurzacz/zabawka jeździ sobie np codziennie w nocy, to brud nie zdąży się tak bardzo wdeptać w dywan

    tak chciałbym taki, tak jestem leniem, nie nie wyrzuciłbym normalnego odkurzacza, ale używałbym go zdecydowanie rzadziej

    niestety cena jak dla mnie zbyt wygórowana
    • avatar
     mutissj
     -1
     juz myślałem(am) że chodzi o GTX980 :l
     • avatar
      raffal81
      -1
      Trzeba być niezłym naiwniakiem by coś takiego kupić, a przede wszystkim LENIEM ;]
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Jedną z lepszych funkcji jaką zauważyłem jest wznawianie sprzątania. Gdy rozładuje się akumulator robot wraca do bazy, ładuje się i kończy sprzątanie w miejscu, w którym je przerwał, więc spokojnie można go włączyć rano i wyjść do pracy. Może sprzątać nawet do dwóch godzin, a wcześniejsze modele nie były do tego przygotowane.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        po dłuższym używaniu iRobota 980 mogę śmiało zarekomendować. Pamiętajcie tylko przed odkurzaniem zabrać z dywanu wszystkie pierdoły typu zabawki psa czy klapki na środku pokoju bo on wtedy jeździ między nimi i traci czas. Im mniej przeszkód tym lepiej!
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Nowy irobot jest według mnie najlepszym z jakim miałem do czynienia, jestem zwolennikiem modeli roomba, ale ten najnowszy to naprawdę rewelacja. Dokładność sprzątania i wzmocnienie pracy przy wjeździe na dywany, a dodatkowo posiada czujniki dzięki którym odnajduje się bezbłędnie w pokojach.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          dodam jeszcze, że większość urządzeń po czasie pokazuje swoje słabe strony. 980 bardzo mocno eksploruję i do tej pory o nic nie mogę się przyczepić
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           zgodze się z Markiem - ciezko znaleźć słabe strony w Roombie 980. Cena jest tylko trochę za wysoka, ale jak juz raz wydasz to pozniej masz spokoj. Rowniez polecam ;)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            zgadzam się z resztą - u mnie Roomba 980 chodzi już od kilku miesięcy i sprawuje się idealnie. Mam w domu 2 psy co za tym idzie dużo sierści... roomba to rozwiązanie problemu:)
            • avatar
             Kato28
             0
             świetny robot choć cena trochę wysoka... ale z tego co czytam to nadrabia funkcjonalnością więc jest to produkt godny polecenia!