Bezpieczeństwo

Jak bezpiecznie korzystać z Facebooka?

przeczytasz w 2 min.

Nowy artykuł firmy Kaspersky poświęcony jest zagrożeniom związanym z portalami społecznościowymi. Tekst zawiera także porady ułatwiające dzieciom bezpieczne korzystanie z serwisów takich jak Facebook.

Warto przeczytać:
Dane Brazylijczyków w rękach hakerów
 Co zagrozi naszym komputerom w 2011 roku

Według niemieckich i amerykańskich statystyk, użytkownicy komputerów z grupy wiekowej 12-19 lat intensywnie korzystają z Internetu, głównie w celach komunikacyjnych. Grupa ta poświęca około 50% czasu spędzanego online na korzystanie z portali społecznościowych, komunikatorów internetowych i programów pocztowych.

Jednym z głównych zagrożeń czyhających na użytkowników portali społecznościowych jest kradzież tożsamości. Złodzieje tożsamości zwykle tworzoną profil przy użyciu prawdziwego nazwiska ofiary, a następnie infiltrują ich prawdziwych przyjaciół. Utrzymują z nimi kontakty, a następnie grożą opublikowaniem żenujących zdjęć lub kompromitujących komentarzy. W zamian za oszczędzenie wirtualnej reputacji swoich ofiar szantażyści mogą nawet żądać okupu. 

Niewystarczająca ochrona danych osobowych to zagrożenie, na które najczęściej narażamy się na własne życzenie. Wynika to z faktu, że standardowe ustawienia ochrony danych użytkownika zazwyczaj są w portalach społecznościowych mało rygorystyczne, a jeżeli nie dostosujemy ich do własnych potrzeb, pozwolimy, aby nasze informacje osobiste przesypywały się przez Sieć jak piasek przez palce.

Co zrobić, by uniknąć powyższych zagrożeń?

Operatorzy portali społecznościowych przechowują posty przez długi czas, dlatego Facebook nie jest miejscem, gdzie można dać upust spontanicznym wybuchom emocji. O wiele rozsądniej jest zachowywać się w Sieci tak, jakbyśmy byli w realnym świecie. W świecie wirtualnym rzucanie obelg czy stosowanie mobingu jest tak samo niepożądanym zachowaniem jak w realnym.

Podobnie, lepiej zachować powściągliwość podczas podawania swojego adresu czy numeru telefonu. Podczas gdy z pozoru informacje takie same w sobie nie są szkodliwe, w połączeniu ujawniają więcej, niż sobie życzysz. Na przykład, opublikowanie aktualnego adresu oraz daty wyjazdu na wakacje może być równoznaczne z zaproszeniem włamywaczy do swojego domu. Ostrożność zaleca się również w przypadku dołączania danych identyfikujących osoby znajdujące się na zdjęciach. Jeżeli starasz się o pracę i osoba z działu kadr natrafi na twoje pikantne zdjęcia, szanse na zdobycia wymarzonej posady mogą zmaleć.

Źródło: Kaspersky Lab 

Polecamy artykuły:  
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  0
  Wogóle nie mieć tam konta i problemu n8ie bedzie
  • avatar
   Fourth Illusion
   0
   porady jak porady zdrowy rozsadek wystarczy no i nie byc pokemonem :D
   • avatar
    barst
    0
    Jak ktoś jest debilem to i prostego poradnika nie zrozumie; jak ktoś nie jest debilem to takowego poradnika nie potrzebuje.
    Wniosek: nie ma sensu pisać takowych poradników :D
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Potrzebne mi tam konto jak rybie ręcznik. :)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      A gdzie link to artykułu źródłowego?