Internet

Już można. Złóż wniosek o 500+ bez wychodzenia z domu

przeczytasz w 2 min.

Od 1 lutego można składać wnioski o 500 plus na lata 2021-2022. Zobacz, jak zrobić to przez Internet – w mniej niż pół godziny i bez konieczności wychodzenia z domu. Omawiamy wszystkie 3 sposoby.

Kiedy złożyć wniosek o 500 plus na 2021-2022? 

Jeśli chcesz otrzymywać świadczenie 500+ między 1 czerwca 2021 a 31 maja 2022 roku, musisz złożyć odpowiedni wniosek. Jeśli robiłaś lub robiłeś to już w przeszłości, to wiedz, że niewiele się zmienia. Jeśli jednak składasz go po raz pierwszy, to mamy dla ciebie garść cennych informacji. Pierwsza wiadomość zainteresuje cię niezależnie od tego, czy to twój „debiut”, czy nie. Chodzi mianowicie o terminy.

Przyjmowanie wniosków drogą tradycyjną startuje 1 kwietnia 2021 roku. Jeśli jednak chcesz załatwić sprawę przez Internet, to możesz zrobić to już 1 lutego 2021 roku. Warto zrobić to zawczasu, ponieważ tylko w przypadku złożenia wniosku do 30 kwietnia masz pewność otrzymania pierwszych środków przed 30 czerwca. Jeżeli spóźnisz się o miesiąc lub dwa, to otrzymasz wyrównanie, ale jeśli złożysz wniosek po 30 czerwca, to będzie ci przysługiwać jedynie świadczenie bieżące (wypłacane od miesiąca złożenia wniosku). 

Jak złożyć wniosek na 500+ przez Internet?

Wniosek o przyznanie świadczenia 500+ możesz złożyć w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, ale też wygodnie, z domu, przez Internet. Do wyboru wówczas masz trzy możliwości

 • bankowość elektroniczna, 
 • portal Empatia, 
 • platforma PUE ZUS.

Najprościej jest skorzystać właśnie z internetowej platformy banku lub aplikacji bankowej na telefon. To pozwoli na wygodne uzupełnienie twoich danych oraz ich weryfikację. Wypełnienie wniosku powinno ci zająć około 15 – 30 minut, a dalej wszystko dzieje się automatycznie. 

500+ przez bank? Poznaj szczegółowe instrukcje, wchodząc na stronę swojego banku: 

Jeżeli masz Profil Zaufany albo Podpis Kwalifikowany, to możesz też skorzystać z serwisu Empatia: wejdź na nim w moduł eWnioski, zaloguj się i wybierz opcję „Świadczenie Wychowawcze Rodzina 500+”. Zgodnie z poleceniami podaj dane swoje i dziecka, a następnie wciśnij OK i wybierz właściwy urząd. Przejrzyj dane, zatwierdź i wyślij wniosek – reszta zadzieje się automatycznie. 

Możesz również skorzystać z platformy PUE ZUS, ale musisz tam mieć konto. Jeśli masz, to zajrzyj do sekcji Ubezpieczonego/Świadczeniobiorcy, wybierz wniosek o świadczenie w programie 500+, wypełnij go, zapisz i eksportuj, po czym podpisz i wyślij. 

Niezależnie od wybranej opcji (bankowość elektroniczna, Empatia lub PUE ZUS) po kilku dniach otrzymasz elektroniczne potwierdzenie wpłynięcia wniosku oraz ewentualnej decyzji urzędu na ten temat. Najczęściej od razu dowiadujesz się, że zostało ci przyznane prawo do świadczenia, bo… 

Masz dziecko? Należy ci się 500 złotych co miesiąc

Przypominamy, że nie obowiązuje już kryterium dochodowe, co oznacza 1) że jeśli wychowujesz dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia, to przysługuje ci świadczenie oraz 2) nie musisz składać żadnych dodatkowych dokumentów poza wspomnianym wcześniej wnioskiem. 

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, informacja własna

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  16
  Sam mam dziecko i jestem mega przeciwnikiem 500+ i innych benefitów tego typu.
  To sa moje pieniądze które państwo próbuje czesciowo mi oddać po prostu a nie dać.
  Nie ma nad tym rozdawnictwem żadnej kontroli.
  Jeszcze bym zrozumiał jakby 500+ było dla pracującego rodzica - to jeszcze by miało sens ale obecnie lepiej jest nie pracowac tylko dzieci chować.

  Najzabawniejsze jest to że syn nie dostał mi sie do przedszkola publicznego bo pierwszeństwo miały matki wychowujące samotnie dzieci. Nie ważne ze one nie pracuja.
  Ja pracujący ponoć mogę sobie przecież sam oplacic przedszkole dla dzieci bo mam prace a te darmowe placówki należą sie tym co nie mają pracy.
  Najzabawniejsze jest to ze nawet dyrekcja przedszkola poradziła mi by zgłosić się jako samotny rodzic bo tego nikt nie sprawdzi i tak a wtedy większa jest szansa na miejsce w publicznym przedszkolu.
  Nie zrobiłem tego bo uważam to za chore. Syn poszedł do prywatnego przedszkola za które płacę miliony monet miesięcznie a wiec pracuję po to by syn mógł być w przedszkolu bym ja mógł pracować a samotna sąsiadka z 3 dzieci wysyła je do przedszkola i szkoły publicznej a sama siedzi w domu bo jak pójdzie do pracy to jej zabiorą to "co się nalezy" czyli benefity z mopsu + 500zł na kazde dziecko. Siedzi wiec w domu i ma obcykane wszystkie paradokumenty na TVP bo co innego w domu sama ma robic.
  Podczas gdy ja spłacam kredyt hipoteczny ona dostaje lokal socjalny z minimalnymi opłatami a jak nie da rady sobie z opłatami to jej z funduszu opłacają bo ona niezaradna życiowo.
  • avatar
   Abigail
   5
   Jeżeli ta kasa faktycznie idzie na dziecko to jeszcze ok, ale sporo patologicznych polaków wykorzystuje to do spłacania swoich długów. Dla niektóry to też jedyna podwyżka jaką w życiu zobaczą... Sama nie pobieram, ale też nie daje, B2B z ulgą. a gdy się skończy to zmiana obywatelstwa i wyjazd z kraju, mam dosyć sponsorowania patologii polskiej.
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Gimbaza za kieszonkowe z pińcet plus kupuje chipsy, pepsi i kebaby. Potem po lasach wala się masa butelek i opakowań po mcdrajwach. A my płacimy co roku więcej za smieci i jakiś chory podatek od cukru, bo społeczeństwo otyłe i za dożo fizzy drinków na łepka przypada Taki mamy pożytek z pisowskiego socjalu............ Było w ciągu roku 30 puszek pepsi na głowę, teraz będzie 30 dwulitorwych butelek na głowę bo w biedrze i lidlu non stop promocje na 4x 2,5 litra.........
    • avatar
     develoop
     4
     Dają i dają a Polska coraz bardziej zadłużona, ale to nic przecież.... Skąd się biorą te pieniądzę na 500+ ? z podatków, ciągle podnoszą ceny tego ceny tamtego, ale ludzie tego nie widzą, cieszą się że dostali 500+ mimo tego że więcej musieli i tak za nie zapłacić.
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      500+ a i tak niż demograficzny od 2016 roku jest o 100 tyś mniej ludzi w Polsce
      • avatar
       Gnom_Z_Piany
       1
       mam dziecka i mję się te 500 należy. problem w tym, że wolałbym te 500 normalnie zarobić a nie brać jakieś zapomogi. niestety jest to niemożliwe, bo otoczenie prawne jakie tworzy rząd jest tak podłe, że wiele osób rezygnuje z prowadzenia działalności gospodarczej, a jeśli nawet ją prowadzi, to jednoosobowo bo zatrudnienie pracownika jest obecnie bardzo kosztowne, pomimo że mu się wypłaca jakieś ochłapy typu minimum socjalne. resztę pożera państwo.

       ja się spytam, gdzie jest 13 czy 15mln nie kupionych szczepionek? kasy zabrakło? chciałbym aby "rzecznicy" przestali bełkotać, i powiedzieli wprost o co chodzi.
       • avatar
        topiq
        1
        Oboje z żoną pracujemy, więc to jakby nie patrzeć są nasze pieniądze, które wpłacamy w podatkach i świadczeniach ZUS. Córka za to ma lekcje angielskiego, tańca, pływania. Wiadomo zawsze znajdzie się niepracująca patologia co napykała dzieciaków tylko po to by żyć ze świadczeń i tą kasę regularnie przepijać... W różnych krajach europy też są podobne rozwiązania i to nawet lepsze. Czy ludzie nie widzą? Widzą i wiedzą dobrze skąd są te pieniądze, z tym że patologii to nie obchodzi a ludzie pracujący odbierają co ich. Oczywiście zamiast tych świadczeń, wolałbym więcej zarabiać ale cóż, pracodawca ma w tym temacie nieco inne zdanie. W moim wieku zaczynać karierę od nowa w nowej firmie w obecnych czasach niestety to spore ryzyko wpadnięcia z deszczu pod rynnę. A tym bardziej, że nie ma kryterium dochodowego, więc taki prezes jeżeli ma gromadkę dzieci również 500+ przygarnie.
        • avatar
         kitamo
         1
         Dzieki BMK za podniesienie mi cisnienia z rana i przypomnienie tej tfu patologii.
         • avatar
          Ahura
          0
          wincyj za darmo, co z tego że za kilka lat tyle będzie kosztował chleb.
          • avatar
           awesome1337
           -1
           Teraz powinni dawać 500+ w momencie zajścia w ciążę, skoro podobno to już człowiek i dziecko wtedy lol
           • avatar
            Dariosex
            -1
            Juz zlozone! Co jak co ale po wszelkie zasilki i zapomogi wyciagam reke jako pierwszy! Bo biednym ludziom jak jak sie one po prostu naleza!
            • avatar
             Hydrofon7
             -1
             Do roboty lebry jedne!!!! 500+ sie zachcialo!! Ruchata sie na potege i plodzicie male nieswiadome niczego istoty ktore w zadawalajacej czesci maja przeyebane na starcie bo sa wazniejsze wydatki np nowy SSD czy tam wiecej ramu plus teraz darmowe laptopy i nowy serwis pracy i nauki zdalnej za darmo od waszych milosciwie panujacych rzadzacych
             • avatar
              Warmonger
              -3
              Rozdawanie ludziom 500+ nie sprawi, że Polacy zaczną zarabiać 5000 euro ¯\_(ツ)_/¯ Kwestia ambicji i oczekiwań.