Ciekawostki

Aplikacja mZUS ułatwi składanie wniosków o 500+ i 300+

przeczytasz w 2 min.

Mobilna aplikacja mZUS sprawi, że wnioski o świadczenia w ramach podstawowych programów socjalnych będzie można składać szybko i wygodnie – na telefonie lub tablecie.

mZUS – wniosek o 500+ złożysz w aplikacji

Od pewnego czasu to ZUS zajmuje się obsługą najważniejszych programów socjalnych w naszym kraju. Nie ułatwiał jednak zadania, opierając się na rozwiązaniach stacjonarnych. Teraz jednak przychodzi dobra zmiana i podstawowe wnioski będzie można składać w aplikacji na telefon. Czym jest mZUS, skąd pobrać i na co pozwala? Spójrzmy.

Aplikacja mZUS ma na celu ułatwienie składania wniosków o kluczowe świadczenia socjalne, a także monitorowania statusu sprawy. Możesz ją pobrać zarówno na telefon lub tablet z Androidem, jak i iPhone’a lub iPada. Najlepiej zrobisz, korzystając z poniższych linków:

Do korzystania z aplikacji będziesz jeszcze potrzebować konta na portalu PUE ZUS. Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znajdziesz poradnik, jak założyć taki profil

Co oferuje aplikacja mZUS?

Aktualnie funkcjonalność aplikacji mZUS nie jest szczególnie szeroka, ale to, co interesuje najwięcej osób, jest obecne. Krótko mówiąc: za jej pomocą możesz złożyć wniosek o 500+ oraz o 300+ (w ramach programu Dobry Start). 

Aplikacja umożliwia także monitorowanie statusu sprawy, czyli sprawdzania, co dzieje się ze złożonym wnioskiem, niezależnie od tego, czy złożymy go przez mZUS, platformę PUE ZUS, bankowość elektroniczną czy system Emp@tia. 

mZUS screeny

Możliwe jest także podejrzenie danych o wypłatach świadczeń, odczytywania wiadomości na profilu PUE oraz szybkiego przechodzenia do serwisów uzupełniających funkcjonalność. Dopełnieniem całości są natomiast powiadomienia. 

Fajnie, że aplikacja. Szkoda, że kolejna aplikacja

Pojawienie się takiej aplikacji to na pewno dobra wiadomość, ponieważ to kolejny krok na drodze do cyfryzacji i sprzyjaniu „mobilności” Polaków. Szkoda tylko, że nie udało się tych funkcji zintegrować z podstawową aplikacją mObywatel. Jej funkcjonalność jednak także jest poszerzana – już wkrótce między innymi o paszporty. 

Już dziś mObywatel umożliwia choćby sprawdzanie punktów karnych, okazywanie danych samochodu, realizowanie zniżek dla dużych rodzin, okazywanie zakupionych biletów transportowych, realizowanie e-recept, a także posługiwanie się cyfrowymi dokumentami, takimi jak legitymacja szkolna, prawo jazdy czy dowód osobisty. Ten ostatni już w przyszłym roku będzie w elektronicznej wersji tak samo ważny jak „plastik”. 

Źródło: ZUS, RMF FM

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  7
  Żadnego rządowego trojana na moim telefonie...

  A i 500+ i podobne powinny zostać usunięte, aby łatać budżet ;)
  • avatar
   Cinas
   1
   Najlepiej chciałbym złożyć wniosek o aborcje mojego rządu do 5 pokolenia jego członków. Co do aplikacji to wole chodzić z teczką dokumentów niż z trackerem rządowym i **** wie czym.
   • avatar
    pawluto
    0
    Kiedy to rozdawnictwo zwiększające inflacje zostanie zawieszone choćby na rok ???
    Czy ten niemyślący rząd chce nas doprowadzić do całkowitej nędzy ???
    Przy tak wysokiej inflacji zawiesza się wszelkie programy pomocowe by walczyć z inflacją...
    Ale jak widać ten rząd nie ma zamiaru walczyć z inflacją...