Nauka

Druk 3D wkrótce także z metalu

przeczytasz w 1 min.

Nowa technologia rodem z Amsterdamu.

Druk 3D metal

Drukarki 3D umożliwiają już konstruowanie wielu różnych, nawet sporych rozmiarów rzeczy z tworzywa sztucznego. Teraz nadchodzi swego rodzaju rewolucja – holenderska grupa badaczy Joris Laarman Lab stworzyła bowiem technologię, umożliwiającą drukowanie 3D wykorzystując do tego metal. Wszystko to dzięki zastosowaniu „innowacyjnego sposobu wyciskania, który neutralizuje efekt grawitacji w trakcie procesu drukowania”. 

Jak czytamy w Dezeen, metoda łączy w sobie ramię robota używane przede wszystkim przy produkcji samochodów oraz zgrzewarkę do stapiania i osadzania metalu. Bez dodatkowego wsparcia narzędzie umożliwia drukowanie poziomych, pionowych lub zakrzywionych linii. Cały proces może odbywać się w powietrzu, jako że niwelowany jest efekt grawitacji – to z kolei sprawia, że możliwości zastosowania drukarki są znacznie szersze. Celem zespołu Joris Laarman Lab jest utworzenie niedrogiego i wieloosiowego narzędzia, które mogłoby stać się stałym pomocnikiem na warsztatach na całym świecie.

Technologia działa, ale zespół wciąż pracuje nad jej ulepszeniem. Joris Laarman Lab chce, aby drukarka mogła wykorzystywać standardową stal, stal nierdzewną, aluminium, brąz oraz miedź bez konieczności posiadania żadnego wsparcia, to znaczy by urządzenie było w pełni samowystarczalne. Konstrukcja sprawia natomiast, że wielkość produkowanego przedmiotu nie odgrywa aż tak ważnej roli.

Źródło: Phys

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kojot321
  17
  Kiedy testy pierwszego wydrukowanego kałacha?
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Ciekawe ile prądu zużywa na godzinę :P a tak poza tym jak "wytrzymały" będzie ten przedmiot, czy tak czy siak będzie musiał trafić do pieca aby odpuścić go. Co będzie z frezerami, kowalami, szlifierzami i tokarzami? Czyżby byłyby to kolejne wymierające zawody za 20-30 lat?
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Ciekawe jaką strukturę krystaliczną przekroju daje taki druk?
    • avatar
     wildthink
     0
     A grawitacja i tak upomni się o swoje prawa - jak zaczną "drukować" taki pręt w poziomie, to po pewnym czasie zacznie opadać w dół i całą precyzję ramienia robota szlag trafi.
     • avatar
      gadget_76
      0
      Proponuję autorowi zgłębić trochę temat Rapid Prototyping / Rapid Tooling - techniki przyrostowe z metalem jako medium są już stosowana od dłuższego także na skalę przemysłową (n.p. SLS/SLM). Zresztą druk 3D to nie tlko tworzywa sztuczne, także papier czy ceramika. Reasumując druk 3D już od dawna jest stosowany w metalu - żadna to nowinka ani rewelacja, ze względu na koszt wyposażenia i energochłonność procesu w najbliższej przyszłości pod strzechy jednak nie zawita.
      • avatar
       ADiS_
       0
       Przecież już wydrukowano półtora roku temu ponad żuchwe starszej kobiecie i była ona drukowana warstawami z tytanu chyba, czy jakiegoś tam innego metalu.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ech, new do tyłu, i to jeszcze z zacofaną technologią. Tego "glutowania" nie da się nawet porównać z tym co dostaje się na drukarkach z laserami CO2.
        • avatar
         shamoth
         0
         Szkoda że to nic innego jak weź spawarkę do ręki, postaw kropkę, poczekaj aż ostygnie, postaw kolejną kropkę, poczekaj.... po godzinie masz 50cm drutu który ze względu na zanieczyszczenia i niejednorodną strukturę nadaje się do d...
         Już dużo lepiej wydrukować coś w wosku lub polistyrenu i metodą tracenia odlewać z tego pożądany przedmiot...
         Pistolet drukowany w tej technice rozpadłby się prawdopodobnie już przy pierwszym strzale, więc póki co możemy zapomnieć o drukowaniu sobie arsenału na "świnie przy korycie" lub pozostać przy klasycznych konstrukcjach z tworzywa, które cechuje większa odporność na udary ;]