Tablety

Na kalkulator na iPada czekaliśmy 14 lat. Czy było warto?

przeczytasz w 2 min.

Na natywną wersję kalkulatora na iPada czekaliśmy aż 14 lat. Pierwszy tablet Apple pojawił się w 2010 roku, a systemowy kalkulator dopiero na początku tego tygodnia. Sprawdziliśmy co potrafi kalkulator w systemie iPadOS 18.

iPadOS 18

W poniedziałek, podczas konferencji inaugurującej tegoroczną konferencję WWDC zaprezentowano nowe systemy operacyjne dla urządzeń marki Apple, w tym dla iPadów, czyli iPadOS 18. Największą nowością jest oczywiście integracja z systemem Apple Intelligence, ale niemałą sensację wzbudziła także natywna aplikacja Kalkulator. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, to pierwszy raz od czasu pojawienia się iPada w ogóle, kiedy na tych urządzeniach pojawiła się systemowa aplikacja Kalkulator.

Przyczynę takiego stanu rzeczy zdradził dopiero trzy lata temu Craig Federighi w wywiadzie dla Marquesa Brownlee. Stwierdził on, że do tamtej pory nie powstał żaden projekt tego typu aplikacji, którego Apple by się nie powstydziło. Zmieniło się to dopiero w tym roku.

Kalkulator na iPad z Math Notes

W nowej aplikacji mamy do dyspozycji kalkulator podstawowy, naukowy, który potrafi obliczać między innymi funkcje trygonometryczne.

kalkulator iPadOS 18

Jest także konwertowanie różnych jednostek - na przykład powierzchni, walut, spalania, długości, temperatury, masy czy czasu. Dostępna jest też historia wykonywanych działań.

iPadOS konwertowanie jednostek

Rewolucją jest jednak funkcja Math Notes, czyli Notatki (matematyka). Umożliwia ona odręczne wprowadzanie wyrażeń matematycznych, które są automatycznie rozwiązywane, od razu po wpisaniu znaku równości. Co ciekawe, wyniki wpisywane są charakterem pisma podobnym do tego, którym dysponuje użytkownik.

Co więcej, po wpisaniu wzoru funkcji, na przykład liniowej, kwadratowej czy niemal każdej innej, do notatki wstawić można wykres. Wystarczy zawiesić rysik Apple Pencil nad znakiem równości, a wyświetli się opcja Wstaw wykres.

iPadOS 18 wykresy

Jest też możliwość dodania większej liczby równań do jednego wykresu.

iPadOS wykresy funkcji

Z nowej funkcji można korzystać także przy użyciu palców. Funkcja Math Notes dostępna jest również bezpośrednio z poziomu aplikacji Notatki.

notatki matematyka iPados 18

Źródło: informacje własne, Apple

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  lkozierowski
  3
  Ja osobiście uważam, że to jest naplucie klientom w twarz
  • avatar
   maluszek88
   2
   Beka xd 14 lat xd fajnopadowcy nie potrzebują kalkulatora bo oni nie licza sie z pieniędzmi:)
   Ten na windowsa tez ma konwersacje jednostek
   • avatar
    piomiq
    1
    To się nazywa amejzing. Przez 14 lat nikomu przecież nie był potrzebny kalkulator. I co po tylu latach SENSACJA - kalkulator w iPad. Aż niusa trzeba było napisać dla tak doniosłej chwili.

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login