Karty graficzne

Zbudował kartę graficzną… z klocków LEGO. Projekt robi wrażenie

przeczytasz w 1 min.

Klocki LEGO chyba nigdy się nie nudzą. Szczególnie jeśli można z nich zbudować… kartę graficzną! Na taki nietypowy pomysł wpadł jeden z pracowników firmy Intel.

Chodzi o kartę graficzną Intel Arc A750, a więc prawie najwydajniejszy model w ofercie producenta. Ostatnio taką mieliśmy w redakcji, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by kartę zbudować z klocków LEGO. Projekt zaprezentowano podczas transmisji Intel Insiders Community Discord, na której wystąpił Zach Hill - dyrektor ds. marketingu technologicznego w Arc Graphics, ale prywatnie też fan LEGO.

Karta graficzna Intel Arc A770 z klocków LEGO

Zach Hill wykorzystał BrickLink Studio, czyli bezpłatny pakiet oprogramowania (należącego do grupy LEGO), który umożliwia budowanie i renderowanie projektów w 3D przy użyciu wciąż produkowanych klocków LEGO. Tutaj znajdziecie zapis z transmisji Twitch z prezentacją modelu.

Celem było zbudowanie możliwie najwierniejszej repliki karty w skali 1:1, aczkolwiek model jeszcze nie jest gotowy (według szacunków Hilla, dopiero jest on ukończony w 80% - to efekt 6 miesięcy prac „po godzinach”). Wybór padł na model A750 (a nie A770) ze względu na… brak podświetlenia LED, które byłoby trudno zmieścić w modelu.

Mimo wszystko projekt i tak robi wrażenie. To na pewno dużo ciekawszy model, niż opisywany wcześniej GeForce 256, Radeon HD 7970 czy 3Dfx Voodoo. Zobaczcie sami:

Intel Arc A750 z klocków LEGO

Intel Arc A750 z klocków LEGO

Intel Arc A750 z klocków LEGO

Intel Arc A750 z klocków LEGO

Jeśli liczycie na możliwość kupienia karty graficznej z klocków LEGO, to niestety nie mamy dla was dobrych wieści. Hill raczej nie był zainteresowany wydaniem projektu (być może ze względu na to, że nie jest on jeszcze ukończony). Inna sprawa to cena takiego zestawu - szacuje się, że model kosztowałaby około 120 dolarów, czyli połowę ceny karty graficznej do komputera.

Bylibyście chętni żeby kupić kartę graficzną z klocków LEGO?

Źródło: Tom’s Hardware

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  LubieBigos
  7
  I teraz sobie może ja podłączyć w swoje cztery litery !
  • avatar
   angelboy
   6
   ale tutaj sami królewicze dzisiejszych czasów się wypowiadają z kijem od miotły w czterech literach, chyba w życiu prywatnym też wam Ciężko dogodzić co ?
   Fajny projekt na zabicie nudy i dla rozwijania kreatywności a wy od razu sam hejt :) już widzę jak wychowacie swoje dzieci - zero zabaw i kreatywności bo cokolwiek stworzą to będziecie im mówić że jest beznadziejne, że zero wrażenia, że może sobie w cztery litery wsadzić itd :D :P
   • avatar
    holdmybeerandwatch
    4
    Na mnie nie robi to żadnego wrażenia. Raczej budzi uczucie politowania.
    • avatar
     stanczyk
     4
     Tak to jest jak ktoś ma multum czasu. Jedni piją, drudzy Lego się bawią, a trzeci dokonują wynalazków. ;P
     • avatar
      zack24
      4
      Wydajność zbliżona do oryginału :)
      • avatar
       Kasuja Wpisy Automatem
       3
       no wreszcie jakaś konkurencja.

       @Paweł, na serio aż tak gonią w redakcji aby wyrobić limit artykułów? czy już jesteśmy w serwisie pudelek? idę robić pazury. tak. hybrydowe.
       • avatar
        Warmonger
        3
        Wydajność i kompatybilność z grami pewnie podobna ¯\_(ツ)_/¯
        • avatar
         jerry3m
         1
         Nudził się...........
         • avatar
          pawluto
          0
          Ale news...
          • avatar
           Kamil369
           0
           W minecraft by jeszcze działającą zrobili.