Gry komputerowe

Masz starszą kartę graficzną Radeon? No to o tej grze możesz zapomnieć

przeczytasz w 1 min.

Macie starszą kartę graficzną Radeon i chcielibyście pograć w Forspoken? No to nie mamy dobrych wieści. Najnowszy hit Luminous Productions po prostu wam nie odpali.

Forspoken to zdecydowanie jedna z najbardziej wyczekiwanych gier tego roku. Gra w końcu zadebiutowała na rynku… ale posiadacze starszych kart graficznych Radeon mogą obejść się smakiem.

Forspoken nie działa na kartach Radeon RX 400 i RX 500

Forspoken to jeden z tych tytułów, który korzysta z różnych nowinek technologicznych. Niestety, do jego odpalenia wymagana jest karta graficzna zgodne z DirectX 12 na poziomie funkcji 12_1.

Wymagania te niestety nie są spełniane przez karty graficzne z serii Radeon RX 400 lub Radeon RX 500 (czyli 6- i 5-letnie konstrukcje, które nadal są bardzo popularne wśród graczy - szczególnie taki Radeon RX 470 czy Radeon RX 580). Karty AMD są zgodne z DirectX 12, ale tylko na poziomie funkcji 12_0.

Co ciekawe, takich problemów nie ma z kartami GeForce GTX 900 z generacji Maxwell, które debiutowały w 2014 roku. Jeśli zatem posiadacie starego GeForce’a, bez problemu będziecie mogli odpalić Forspoken (inna sprawa to to jak będzie on działać, bo gra ma spore wymagania).

Forspoken

Warto dodać, że Forspoken to też pierwsza gra, która korzysta z technologii DirectStorage. Funkcja pozwala przyspieszyć ładowanie poziomów na szybkich dyskach SSD, ale według pierwszych testów może wpływać na obniżenie płynności animajci.

Źródło: TechPowerUp

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Damian Szymański
  15
  Najlepsze jest to, że na linuksie podobno działa na kartach rx 500 ;)
  Wszystko to dzięki protonowi od Valve i VKD3D (to podobna technologia do DXVK) - działa na zasadzie mapowania rozszerzeń Direct3D na Vulkana.
  Sam nie testowałem bo gra nie w moim type ale z innych wpisów wynika, że śmiga nieźle. To tak samo jak z niedzialajacą kartami Vega w jednej z gier, gdzie na Linuksie banglało to od pierwszego dnia. Nie mówię, że to lepsze rozwiązanie dla każdego, ale jak ktoś ma chwilę czasu to może się pobawić, jeżeli w Windows pojawią się ograniczenia.
  • avatar
   pablo11
   10
   Ciekawe w sumie, czy Microsoft płaci za używanie tego zamkniętego g.... o nazwie DX12, czy dlaczego jeszcze większośc nie przerzuciła się na Vulcana. Dziwi to szczególnie w przypadku gier powiązanych z Sony...
   • avatar
    typowy_janek
    9
    Ta gra i tak nie działa poprawnie na rtx 3080 i taki średniak bez polotu xd, mała strata dla posiadaczy RX
    • avatar
     krabk
     9
     Grafika sprzed dziesięciu lat a wymagania z przyszłości.
     • avatar
      antytalent
      5
      Sami sobie zaniżają krąg kupujących tę grę. Napewno będzie to miało negatywny wpływ na sprzedaż. Ale to może być zabieg cowy, by zmusić ludzi do zmiany karty na lepszą która nie jest im potrzebna.
      • avatar
       pawluto
       4
       Ile było już takich gier których nie można odpalić ...a po miesiącu tzw. crack i gra hulała...
       Poczekamy...
       • avatar
        Szymon331
        4
        W sumie trochę szkoda że tak sztucznie się te karty "ucegla" w najnowszych grach. Są to nadal w miarę nadające się do grania sprzęty.
        Pracowałem trochę w sklepie ze sprzętem komputerowym, w najgorszym okresie dla kart graficznych. Ludzi płacili po 700 zł za GT1030 żeby pograć.
        Takiego Radeona RX500 czy GTX 970 by ze łzami w oczach przytulili.
        • avatar
         studionti
         3
         Nie chcę w tego Dzordża Florydę grać nawet za dopłatą.
         • avatar
          freeman94
          1
          bedzie chodzić, tylko jak sterowniki wypuszczą.
          bo obecnie to jakieś jaja są, 3 ostatnie wydane sterowniki są tylko pod rx 7000, nawet posiadacze rx 6000 nie mogą zainstalować sterowników, które są m.in dedykowane pod forspoken
          • avatar
           NomadDemon
           -4
           Co za debilny wpis. Te karty i tak sa za slabe nawet na 30 fps. I 900 i 400 i 500
           • avatar
            LubieBigos
            -5
            I bardzo dobrze. Trzeba isc do przodu i tworcy gier powinni wspierać maksymalnie karty do 3 generacji.
            Nowe gry z Ray Tracingem powinny być tylko uruchamiane na kartach nie starszych niż RTX 2000 a próba odpalenia gry na No n a GTX 1000 musi wywalić błąd i uniemożliwić franie.