Internet

Jak bezpiecznie używać Facebooka na urlopie

przeczytasz w 3 min.

Firma Kaspersky Lab opublikowała kilka porad dotyczących bezpiecznego korzystania z serwisu społecznościowego Facebook podczas urlopu.

facebook urlop wakacje bezpieczeństwo kaspersky lab

Wielu użytkowników internetu nie wyobraża sobie tygodnia lub nawet dnia spędzonego bez serwisów społecznościowych. Czy możliwe jest więc spędzenie urlopu bez Facebooka? Dla wielu użytkowników jest to niewyobrażalne, sporo osób już na początku wyjazdu na urlop loguje się na swoje serwisy społecznościowe, aby oznajmić znajomym, że wybierają się na wymarzone wczasy. Niestety jak się okazuje, większość użytkowników podczas urlopu nie myśli o bezpieczeństwie swoich danych, czy też prywatności.

W dobie popularyzacji serwisów społecznościowych, dla wielu osób, są one niemalże nieodłącznym elementem życia. Nie dziwi więc, fakt, że coraz więcej osób nie rozstaje się z nimi na krok, zabierają je razem ze sobą nawet podczas wypoczynku. Ułatwiają to przede wszystkim liczne urządzenia mobilne, za pomocą, których można uzyskać łatwy dostęp do nich. Bardzo często użytkownicy tych serwisów zaraz po wyjeździe na urlop, publikują swoje pierwsze wrażenia z hotelu czy też filmy z plaży. Nie możemy jednak zapominać, że również na urlopie powinniśmy chronić swoją prywatność. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali wskazówki bezpieczeństwa dotyczące korzystania z Facebooka na urlopie.

kaspersky lab logo facebook urlop bezpieczeństwo

Dla sporej grupy osób życie bez Facebooka wydaje się niepełne, jak wynika z danych giganta, na rynku portali społecznościowych, każdego dnia 1,1 miliarda użytkowników klika około 6,5 miliarda razy „Lubię to” i współdzieli 4,75 miliarda treści. Przeciętny użytkownik Facebooka spędza na nim około 6 godzin i 44 minuty miesięcznie. Nie dziwi zatem fakt, że ludzie wykorzystują to medium, aby pochwalić się fotkami z wakacji i kontaktować się z rodziną i znajomymi. Dla ¾ osób posiadających konto na Facebooku portal ten stanowi stały punkt ich rozkładu zajęć na urlopie. W tej sytuacji bardzo ważna okazuje się znajomość zagrożeń oraz przestrzeganie kilku zasad dotyczących bezpieczeństwa.

Niestety wiele osób nadal nie ma świadomości poważnego ryzyka związanego z wykorzystywaniem niezabezpieczonych smartfonów i publicznych sieci Wi-Fi do umieszczania zdjęć z wakacji, komentowania i klikania w popularne „Lubię to”.

Podczas urlopu za granicą ludzie korzystają z hotspotów jako alternatywy dla wysokich taryf za przesyłanie danych za pośrednictwem operatorów mobilnych. Jednak bezprzewodowe sieci w hotelach, kawiarenkach i innych miejscach publicznych przyciągają również złodziei danych oraz osoby chcące uzyskać nieautoryzowany dostęp do cudzych danych. Trzeba pamiętać, że tego rodzaju sieci wykorzystują nie tylko urlopowicze z laptopami, smartfonami i tabletami, ale również cyberprzestępcy uzbrojeni w aplikacje i programy szpiegujące. Nie jest to żadną niespodzianką, biorąc pod uwagę fakt, że około 40 procent użytkowników smartfonów nie posiada na swoim telefonie podstawowej ochrony, a więc nie korzysta nawet z blokady ekranu, nie mówiąc już o aktywnym oprogramowaniu bezpieczeństwa.

Nawet jeśli wykorzystywane jest oprogramowanie antywirusowe, aktualizacje często instalowane są zbyt późno lub wcale. Jeżeli smartfon nie zawiera zainstalowanego oprogramowania bezpieczeństwa, szkodliwe aplikacje mogą łatwo zaatakować urządzenie za pośrednictwem Bluetootha czy Wi-Fi.

kaspersky lab wakacje urlop facebook miny społecznościowe

Oprócz niezabezpieczonego dostępu do internetu za pośrednictwem smartfonów portale społecznościowe same w sobie posiadają słabe punkty, które mogą umożliwić kradzież tożsamości. Jeśli do niej dojdzie, osoba atakująca będzie mogła manipulować kontem użytkownika, przeczytać jego wiadomości i wysłać fałszywe posty – a to jedynie kilka przykładów możliwych konsekwencji. Winowajcą są luki w bezpieczeństwie, które nakładają się na błędy w zabezpieczeniach innych aplikacji sieciowych. Kolejny problem wiąże się z tym, że wiele osób posiada jedno hasło do kilku serwisów, takich jak eBay, Amazon, Gmail itp., przez co kradzież hasła na Facebooku może wywołać niebezpieczną reakcję łańcuchową. Dlatego nigdy nie należy klikać podejrzanych odsyłaczy w wiadomościach e-mail, ale zawsze powinno się wpisywać adres bezpośrednio do przeglądarki.

Poniżej sześć wskazówek dotyczących bezpiecznego korzystania z Facebooka podczas urlopu:

 1. Chroń swoją prywatność! Nie wszystkie informacje i nie wszystkie zdjęcia muszą zostać od razu opublikowane w internecie.
 2. Bądź ostrożny podczas korzystania z publicznych hotspotów.
 3. Jeśli nie korzystasz z Bluetootha czy sieci Wi-Fi, wyłącz te funkcje. W ten sposób zamkniesz kanały potencjalnych ataków, a przy okazji zaoszczędzisz energię w akumulatorze.
 4. Uważaj na nowe aplikacje – zanim zainstalujesz program, sprawdź jego recenzje. Dobrze zakamuflowane szkodliwe oprogramowanie może czaić się wszędzie.
 5. Zawsze instaluj aktualizacje: luki w zabezpieczeniach należy regularnie łatać.
 6. Stosuj aplikację bezpieczeństwa mobilnego, aby zabezpieczyć się przed atakami z internetu i chronić swoją prywatność.

Źródło: Kaspersky Lab, thesir.cafemom (foto)

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  StartX_pl
  10
  "Wielu użytkowników internetu nie wyobraża sobie tygodnia lub nawet dnia spędzonego bez serwisów społecznościowych."

  Z tym trzeba do psychiatry zamiast szukać udogodnień umożliwiających "bezpieczne" ogłupianie ludzi.
  • avatar
   mainstage
   5
   Zdjęcia z wakacji...do albumu a nie na walla.
   • avatar
    kamil330i
    5
    Nie lepiej zaprosić znajomych do domu i pokazać im zdjęcia ???
    • avatar
     shamoth
     2
     Urlop i siedzenie na FB... to już wolę dłużej pograć z synem w chińczyka ;]
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      odpowiedz na tytułowe pytanie jest jedna: wcale
      • avatar
       jeomax.co.uk
       1
       Jedyna opcja, jaka warto uzywac w Facebooku to "logout".
       • avatar
        Patrick.
        1
        Używać fejsa na urlopie ? Właśnie nie powinno się wcale go używać, mieć święty spokój od tych ciągłych zaproszeń do gier, itp..
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         A co to jest facebook :D ?
         • avatar
          kombajn
          1
          Jak bezpiecznie używać Facebook'a? Wcale. Ot najprostsza odpowiedź. Szczególnie dla osób do których skierowany jest ten artykulik. Jak ktoś jest taki PRO że potrzebuje wskazówek w nim zawartych to należało by mu z miejsca zabrać komputer. No ale i tak pewnie od dawna należy do grona "Wielu użytkowników internetu nie wyobraża sobie tygodnia lub nawet dnia spędzonego bez serwisów społecznościowych." Więc mogło by się to skończyć dla niej/niego tragicznie ;) .Jak słusznie zauważył StartX_pl psycholog co najmniej tej gawiedzi by się przydał.
          • avatar
           -AKATSUKI-
           0
           Jak bezpiecznie uzywac FACEBOOKA na urlopie? wogole nie urzywac bo to dla gimbusow co chca zablysnac niskim ilorazem inteligencji.
           • avatar
            -AKATSUKI-
            -1
            Widze ze wielu tutaj to facefuckowcy bez zadnego wyksztalcenia maja pranie mozgu gdy whodza na to cos, hmm smutne.