Ciekawostki

Kaspersky Lab ma własny system operacyjny

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
7 komentarzy Dyskutuj z nami

W pełni autorski Kaspersky OS to ponoć najlepiej zabezpieczony system operacyjny na rynku. Oficjalnie zadebiutował w switchu Kraftway Layer 3.

Kaspersky Lab to firma, która zarabia dzięki temu, że systemy operacyjne są nieszczelne. Być może jednak wkrótce będzie chciała pozyskiwać klientów inaczej. Właśnie wprowadziła ona na rynek swój własny system operacyjny – Kaspersky OS. Według niej jest on praktycznie nie do złamania.

Kaspersky OS powstawał aż 14 lat, ale dzięki temu ma mieć kilka istotnych cech. Po pierwsze, jest ponoć tak bezpieczny, że chcący przedostać się przez jego bariery cyberprzestępcy musieliby dysponować mocnym komputerem kwantowym. Po drugie zaś autorzy zapewniają, że jest tak modularny, że może być właściwie przystosowany do wszelkich potrzeb klienta.

Kaspersky OS system interfejs

Szczegóły systemu Kaspersky OS nie są znane. Z wpisu na blogu możemy jedynie dowiedzieć się, że jest to całkowicie autorski projekt oparty na architekturze mikrojądrowej (nie ma nawet linijki zapożyczonej na przykład z Linuksa), dzięki czemu ma on być w pełni bezpieczny. Wszystkie moduły i aplikacje są zaś podpisane cyfrowo i zarządzane przez systemowy mechanizm bezpieczeństwa. Złamanie tych zabezpieczeń jest ponoć praktycznie niemożliwe.

System Kaspersky OS powstał z myślą o urządzeniach sieciowych oraz sprzętach połączonych w ramach Internetu Rzeczy. Pierwszym urządzeniem, które pracuje pod jego kontrolą, jest inteligentny switch Kraftway Layer 3 (widoczny na zdjęciu otwierającym tego newsa). Producent ma nadzieję, że administratorzy sieci w przedsiębiorstwach, które szczególnie są podatne na cyberataki, zainteresują się jego autorskim systemem. Pożyjemy – zobaczymy.

Źródło: Kaspersky, Fossbytes

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wanakamura
  Rosyjski system bez backdoorów? he he he.

  6
 • avatar
  wlodarmic
  GRU approved
  5
 • avatar
  protoCJ
  Nigdy się takie coś nie przyjmie jako system dla end-usera, ale IoT i architektura sieciowa może skorzystać, o ile oczywiście będzie odpowiednio duże wsparcie. Mam nadzieję, że szybko nie umrze.
  3
 • avatar
  hynio
  Mam nadzieję że będę sobie mógł na nim wgrać windows defendara w przeciwnym wypadku praktyki monopolowe!
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Czyżby konkurencja dla IOS od Cisco? Chociaż coś czuje że nie ma on z nim szans...
  -2
 • avatar
  Konto usunięte
  Podobno miał nie mieć linijki kodu z innych systemów, a na screenie widzę... ;)