Bezpieczeństwo

Bloomberg: Kaspersky współpracuje z rosyjskim wywiadem. Kaspierski: „to niedorzeczne”

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
39 komentarzy Dyskutuj z nami

Jaka jest prawda o firmie Kaspersky Lab? Wersje są dwie.

Kaspersky
foto: Reuters / Sergei Karpukhin

W czwartek agencja Bloomberg ujawniła informacje, z których wynika, że jedna z najpopularniejszych firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem – Kaspersky Lab – ściśle współpracuje z rosyjskim rządem i tamtejszymi służbami specjalnymi. Właściciel firmy odpiera ataki mówiąc, że „to niedorzeczne”

Zacznijmy jednak od początku. Agencja Bloomberg, wraz z anonimowymi współpracownikami, prześledziła historię firmy i jej założyciela – Jewgienija Kaspierskiego, po czym postanowiła się podzielić wynikami ze swoimi czytelnikami.

Jak wiadomo, Jewgienij Kaspierski studiował na Wydziale Matematyki Wyższej Szkoły KGB. Następnie rozpoczął pracę w instytucie badawczym współpracującym ponoć z rosyjskim wywiadem wojskowym. W 1997 roku podjął decyzję o założeniu własnej firmy. Według Bloomberga powiązania z rządem jednak pozostały.

W 2012 roku z firmy Kaspersky Lab zwalniani zostali menadżerowie i specjaliści ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Ich miejsca zaczęli zajmować Rosjanie powiązani z FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa). Sam właściciel natomiast spotyka się co tydzień w saunie z przyjaciółmi, z których część to urzędnicy rosyjskiego wywiadu – donosi Bloomberg.

Według agencji firma Kaspersky Lab od kilku lat przekazuje dane użytkowników korzystających z jej oprogramowania rosyjskim służbom wywiadowczym. Informacje te mają następnie być wykorzystywane jako materiał dowody w różnego typu dochodzeniach. 

Swój artykuł Bloomberg podsumowuje stwierdzeniem, że Kaspersky Lab często publikuje raporty na temat cyberszpiegostwa mającego swoje źródła w Stanach Zjednoczonych, Izraelu czy też Wielkiej Brytanii, ale niezwykle rzadko w złym świetle stawia Rosję.

Kaspierski
Jewgienij Kaspierski, foto: Reuters / Shannon Stapleton

Jewgienij Kaspierski postanowił skomentować „rewelacje” Bloomberga:

„Dawno już nie czytałem tak przekłamanego artykułu, a jest on taki właściwie począwszy od samego tytułu. Spekulacje, niepoprawne założenia i nieuczciwe wnioski wyciągnięte z nieprawdziwych informacji. Jesteśmy bezstronni w walce z cyberprzestępczością, bez względu na to gdzie jest jej źródła i kto jest ofiarą. Ostrzeżenie dla was, drodzy czytelnicy: nie wierzcie we wszystko, co przeczytacie”.

„Po ukończeniu studiów pracowałem przez kilka lat w Ministerstwie Obrony jako inżynier oprogramowania. Ale… jak to się mówi: »nigdy nie pozwól faktom zepsuć ci dobrą historię«” – kontynuował Kaspierski.

Założyciel i obecny dyrektor generalny firmy Kaspersky Lab odniósł się także do doniesień, jakoby ostatnimi czasy zatrudniani byli ludzie związani z rosyjskimi służbami wojskowymi lub wywiadowczymi. Kaspierski powiedział, że to „nonsens”, dodając, że liczą się dla niego tylko kwalifikacje.

Firma opublikowała także wpis na swoim blogu. Możemy w nim przeczytać, że „raport przedstawia nieprawdziwe informacje. Na imprezach w saunie z Jewgienijem Kaspierskim nigdy nie było żadnych »urzędników służb wywiadowczych«. A przynajmniej nikt o tym nie wiedział”.

Anonimowe źródło Bloomberga doniosło również, że firma daje rosyjskiemu rządowi zdalny dostęp do danych użytkowników. Jewgienij Kaspierski skomentował i to: 

„…nie mam powodu, dla którego miałbym ryzykować mój biznes wart 700 milionów dolarów. Wszystko co robimy i co możemy robić jest określone w EULA. Co więcej, nasz kod źródłowy jest dostępy dla dużych odbiorców i rządów. Jeśli masz jakieś obawy o backdoory – chodź i sprawdź”.

Źródło: Bloomberg, Kaspersky Lab, Russia Today, The Register

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hex3n
  Prawda czy nie ma pozamiatane ;)
  8
 • avatar
  prime27pl
  Ja dziękuje za ten komunistyczny soft .
  7
 • avatar
  grudzio
  Władze w Rosji były by głupie gdyby nie korzystały z takiej bazy danych i z takiego dostępu. Jeżeli firma odprowadza podatki w Rosji a właściciel ma powiązania z dawnych lat, to wybaczcie ale nie uwierzę, że sobie od tak działa w branży "wrażliwej". Jeżeli nie byłby w jakimś stopniu pomocny to raczej nie prowadziłby takiego biznesu bo już by siedział albo go nie było.
  Podejrzewam, że dowodów na to nigdy nie będzie tylko domysły i spekulacje. Rosja nauczona przykładem USA, nie da się przyłapać z ręką w nocniku jednak takie gdybanie, w tym przypadku, jest jak najbardziej na miejscu.
  6
 • avatar
  Fenarid
  Szczerze mówiąc sam podejrzewałem o to Kaspersky. To wygodne mieć program zainstalowany na milionach komputerów na całym świecie, szkoda aby te wszystkie dane miały się marnować :) Osobiście jako antyvirusa polecam 360 Total Security, jest darmowy, lekki i korzysta z 5 baz danych (w tym BitDeffendera). Chyba najlepszy darmowy AV a jakoś bardzo mało znany.
  5
 • avatar
  Konto usunięte
  Szczerze mówiąc to w tej rosji nic mnie już nie zdziwi. Czysty burdel panuje od polityki do branży IT.

  P.S (rozumiem za zminusowanie)
  Czemu gdy odpalam benchmark.pl na Opera 28 wyskakuje mi "Connection refused: www.benchmark.pl:80"
  Na IE odpala normalnie.
  4
 • avatar
  klosz007
  "nie mam powodu, dla którego miałbym ryzykować mój biznes wart 700 milionów dolarów"
  Powód jest prosty - nie skończyć w obozie na Syberii czy otruty polonem - jak inni którzy odmawiali 'współpracy'.
  4
 • avatar
  Kropeczka
  Amerykańskie firmy ochoczo i dobrowolnie współpracują z amerykańskimi służbami.
  To fakt

  Rosyjskie z rosyjskimi
  Też fakt. Także skąd to zdziwienie ??? Amerykanom wolno, Rosjanom już nie ??? Mentalność Kalego ???

  Podobnie chińskie

  A my ? A my, jak mawiają nasi ministrowie dobrze ... lody robimy....

  Można minusować.
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  ależ mi nowina,przecież u nich brat na ojca donosi,co trzeci jest powiązany z KGB,toż to nawet prezydenta putinkastalinka mają z KBG,już dawno powinna nastąpić blokada wszystkiego,pochodzenia "stalinowskiego",ich tylko pustą michą można czegokolwiek nauczyć.
  1
 • avatar
  teneo
  Ruski prawdę powie jak się pomyli.
  1
 • avatar
  Balrogos
  Z tego co wiem wiemy ze wspopracuja z ruskimi od jakis 10-15 lat tez mi news.
  1
 • avatar
  Hakuren
  Wielkie mi halo. Hamerykanie mają większą sieć inwigilacji niż cała reszta świata do kupy zebrana a jakoś MS króluje na 90% PC-tów, Google w jakiejś formie też. Apple najbardziej złodziejska korporacja w hitorii tej planety. Ale wszystko co Jankeskie jest cacy, a cokolwiek z Rosji trzeba niszczyć bezmyślnie. Polska rusofobia zasłania wielu wszystko. No ale czego oczekiwać po 25 latach Macierewizmu. Moherowe zombie. Pletą co im ślina na język przyniesie. Żaden sekret, że Rosja to państwo mafijne KGB. Nasze państwo to również państwo mafijne tyle, że w formie kleptokracji (większość demokracji).

  Pojedźcie do Rosji. Zobaczycie, że zwykli ludzie to równi goście. Jedyne co Polakowi tam grozi to być zapitym na śmierć. Propaganda swoje, a życie swoje.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Staram się nie popadać w paranoję, lecz gdy Władimir Władimirowicz zaczął straszyć wszystkich wokoło to zrezygnowałem z produktu firmy Kaspersky.
  Uważam iż firma i inne "upoważnione" przez nią instytucje rosyjskie mając możliwość przeprowadzenia ataków wielorakiego rodzaju na komputery z tym oprogramowaniem nie wykorzystały tego gdyby zaszła taka potrzeba, byłoby to głupotą z ich strony więc lepiej jedną furtkę zamknąć!
  1
 • avatar
  Detrioux
  Czyzby winny sie tłumaczył ?
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja od 3 lat nie korzystam z żadnego antywirusa i nie musiałem jeszcze ani razu formata robić. Jak już korzystałem to z Kasperskyego, ale max. 1 rok i komp do formata.
  Teraz mam tylko MALWAREBYTES i 0 problemów od ok. 3 lat.
  Wspaniały program i nie mulący komputera.
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja polecam AVG:)
  -3
 • avatar
  stalkerpl
  az sie niedobrze robi o tej propagandy a microsoft, google, apple to co, niewiniątka nawet gdyby była to prawda to samo robią wszystkie słuzby oprócz polaków bo to durne matoły które robią 'laske' usa, w dzisiejszych czasach kto ma informacje ma władze
  -6
 • avatar
  Badas
  Tak czekałem, kiedy zacznie się atak amerykanów na Kasperskiego. Kaspersky Lab ostatnio mozno się im naraziło, dekonspirując kilka tajnych operacji wywiadów USA i W.Brytanii, w ramach których szpiegują miliony ludzi na całym świecie(np. wirusy zaszyte w firmware dysków twardych).
  Sytuacja jak zwykle, wielki brat jest święty i nietykalny, a jak ktoś ujawni jego grzechy to sam staje się zbrodniarzem i musi zniknąć.
  -8
 • avatar
  miedzianek
  Do tej pory miało to miejsce, teraz dopiero ujawnili, przeszkodziło to wam w czymś? Bo mi nie, inwigilacja jest z każdej strony od dawna, niestety, nikt nie walczy, więc trzeba wroga polubić
 • avatar
  Konto usunięte
  Zdecydowanym kupować tanio polecam stronke:
  www.make.my/aukcje
  Mega okazje, licytacje za grosze.
  Ja kupiłem sobie nowy TV 46cali za 180 zł :)
 • avatar
  deel77
  Nie korzystam z programów i usług tej firmy. Powiązania tego Pana jasno wskazują, że taka współpraca jest i była możliwa. W Rosji zawsze - aby prowadzić dobrze prosperujący biznes międzynarodowy - trzeba było mieć dobre układy z władzą/służbami. Jeżeli ktoś liczy, że służby lub współpracujący się przyzna do takiego działania jest po prostu ignorantem. Obie strony wiedzą, że nikt nie znajdzie dokumentów zawierających zakres tej współpracy, więc nie będzie nigdy oficjalnego potwierdzenia.

  Według mnie to kwestia zaufania. Dziś nikt nie ufa rządom krajów "demokratycznych" - po części słusznie - więc jaka jest podstawa do zaufania reżimowi Putina?
 • avatar
  TomPo75
  A jaka miała być reakcja? Tak współpracujemy, ale to tajemnica? Żeby w Rosji mieć biznes (duży biznes) trzeba mieć znajomości. A taki biznes jak ten, to marzenie KGB, więc kogoś to dziwi? Wszyscy szpiegują, jedni dla kasy, inni dla naszego "bezpieczeństwa".