Ciekawostki

Szwedzki kierowca usłyszy karetkę, nieważne jak głośno słucha muzyki

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
9 komentarzy Dyskutuj z nami

Szwedzcy studenci opracowali system ostrzegania kierowców o zbliżających się ambulansach. Pilotażowy program ruszy lada dzień.

Podczas jazdy większość osób słucha muzyki, najczęściej radia. Tacy kierowcy dzielą się jednak na dwie grupy: jedni słuchają jej po cichutku, drudzy zaś jeżdżą dyskoteką na kółkach. Ta druga opcja stanowi jednak zagrożenie: z jednej strony głośna muzyka może utrudniać koncentrację, z drugiej – zagłuszać sygnały dźwiękowe uprzywilejowanych pojazdów i tym samym utrudniać szybki dojazd na miejsce, na przykład, ambulansowi. Szwedzi znaleźli rozwiązanie tego problemu.

W Sztokholmie już wkrótce uruchomiony zostanie pilotażowy system, który będzie przerywał nadawanie czegokolwiek kierowca słucha w samochodzie (to może być radio, płyta CD czy muzyka przesyłana przez Bluetooth) i w jego miejsce emitował ostrzeżenie, że ambulans zmierza w jego stronę. Rozwiązanie to zostało przygotowane przez studentów tamtejszego KTH Royal Institute of Technology i ma okazać się skuteczne we wszystkich samochodach z odbiornikami radiowymi RDS.

Kierowcy, do którego samochodu zbliża się ambulans będzie wygłaszany stosowny komunikat (który dotrze do niego przez sygnał FM), a na wyświetlaczu jego radioodbiornika pojawi się wiadomość tekstowa. Optymalny czas ostrzegania według projektantów systemu to 10-15 sekund. Najbliższe miesiące będą sprawdzianem dla tej technologii. Wróżycie jej sukces?

Źródło: Phys.org, KTH.se

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Już widzę te ogłoszenia gdy w Polsce to wprowadzą...
  "Usuwanie komunikatów alarmowych z samochodów. Z dojazdem do klienta - 50 zł".
  13
 • avatar
  miszczu0097
  Ciekawe jak będzie działać to wyłączanie i czy na przykład komuś, kto mieszka obok drogi rozłączy w domu radio/bluetooth. Już nie mówiąc o ludziach mieszkających obok szpitala :D Nie będzie można niczego posłuchać ;0
  10
 • avatar
  FoxNET
  TP/TA jest przeważnie tylko w radiach samochodowych, więc tam to będzie działać, a tak nawiasem to TP/TA normalnie możesz wyłączyć, ja przynajmniej tak mam we swoim. Na pozostałe odbiorniki niepowino to mieć wpływu, chyba ze chcą wykorzystać coś innego niż TP/TA...
  8
 • avatar
  albipuki
  Jak niby wyłączą mi płytę CD przez FM RDS?
  2