Filmy / seriale / VOD

Kina zamknięte z powodu koronawirusa. Ile stracą ich właściciele?

przeczytasz w 2 min.

Nie można powiedzieć, że Polska stanęła, ale z pewnością zauważalnie zwolniła. Rozprzestrzeniający się koronawirus zmusił rząd do radykalniejszych działań, które nie obejdą się bez start finansowych, ale powinny przyczynić się do czegoś ważniejszego.

Rząd walczy z koronawirusem - zamknął placówki kultury, muzea i kina

Aby skutecznej zapobiegać kolejnym zakażeniom, a tym samym chronić zdrowie i życie, rząd podjął już kilka decyzji. Jedna z nich to zamykanie miejsc, w których gromadzą się większe skupiska ludzi i tym samym wzrasta ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. W pierwszej kolejności padło na szkoły i uczelnie, ale też placówki kultury, muzea i kina. Z racji tematyki benchmark.pl najczęściej skupiamy się na tych ostatnich i tak też będzie i tym razem.

Właściciel kin Helios szacuje straty

Agora dość szybko oszacowała, ile kosztować będzie ją dwutygodniowe zamknięcie kin. Mówi się o stracie około 9 mln złotych przychodów i do 1,5 mln złotych zysków. Wypada w tym miejscu wyjaśnić, iż Agora jest właścicielem sieci Helios składającej się z 49 kin i 277 ekranów. Biorąc to pod uwagę jest to największa sieć kin w Polsce.

„Jeżeli mówimy o dwutygodniowym okresie, to nie powinno być dużego wpływu, te wyniki są do odrobienia. Mówimy o utracie ok. 9 mln zł przychodów, a jeżeli chodzi o wynik, to będzie on niższy od 1,2 mln zł do maksymalnie 1,5 mln zł.” - Tomasz Jagiełło, prezes sieci kin Helios i członek zarządu Agory

Nie ma zatem paniki. Optymizm wynika między innymi z tego, iż sporo głośnych premier zostało opóźnionych (w tym No Time to Die), w związku z czym zakładany jest większy ruch kinomaniaków w kolejnych miesiącach. Dodatkowo dzięki elastycznym formom zatrudnienia Agora ma uniknąć kosztów związanych z wypłatami podczas kwarantanny. Z drugiej strony wypada nadmienić, że akcje spółki na giełdzie sporo straciły w ostatnich dniach.

Jak sądzicie, kina mocno odczują efekt koronawirusa?

Źródło: bankier

Warto zobaczyć również:

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  21
  Straty poniesie każda branża a wiele firm może upaść, kina nie są tu jakimś specjalnym wyjątkiem.
  • avatar
   kitamo
   18
   Ale kościołów pozamykać to sie nie da,.
   • avatar
    bullseye
    12
    "Dzięki elastycznym formom zatrudnienia....." Czyli zapłacą za to biedne osoby pracujący w tej firmie. No fajnie, ale żeby aż tak się tym chwalić ?

    Nie chodzę, i nie będę już chodził do złodziejskich kin. Nie dość że dwie osoby wywalą na to 40zł, to jeszcze są zmuszone oglądać badziewne reklamy (o zgrozo, to bilet do kina czy na ramówkę reklamową którą mam w TVN itp za które nie płacę ?), to jeszcze trzeba się liczyć z tym że możemy trafić na jakichś dziwnych obywateli którzy zapłacili za bilet by sobie pogadać czy pomlaskać popkornem, bo z zamkniętą gębą ciężko się im je.
    Oled 65" +5.1 na wzmacniaczach lampowych i mam kino w domu - bijące obecnie jakością większość kin.
    • avatar
     pawluto
     11
     Agora - Jak upadnie całkowicie to baluje trzy dni i trzy noce !! Ze szczęścia !
     • avatar
      Konto usunięte
      6
      Wyście całkiem postradali zmysły? A kogo to obchodzi Ile stracą ich właściciele? co jest cenniejsze ich zarobki czy nasze życie?
      Ta sytuacja zwolni rynek ale będzie wprowadzony pakiet stymulujący dla firm więc niech pazerność nie sieje zamętu ile to oni nie stracą bo i tak dość się nachapali i mają na przetrwanie dość pieniędzy.
      • avatar
       kalkulatorek
       3
       Normalnie tak mi żal agory że pewnie im swoją pensję wyślę. A te elastyczne formy zatrudnienia to pewnie śmieciówki i teraz ci ludzie usłyszą : "Won !!!"
       • avatar
        Marucins
        2
        Nic ciekawego i tak nie było.
        Straty... Uwielbia te ich domniemania. A jak pada hasło Agora :)
        • avatar
         Kapitan Nocz
         1
         jest widzę pęd do kultury w narodzie. Agora złodzieje, krzyczy większość, ale ściągnąć film z torrencików to już jesteś gość. Smutna jest ta polska mentalność.
         • avatar
          1
          Chętnie bym zapłacił za premierę filmu, by móc go obejrzeć w domu, na równi z premierą kinową.
          • avatar
           Torrentowy Pirat
           -2
           E tam... Ściągać filmy z torrentów i po problemie :D
           • avatar
            Konto usunięte
            -2
            .... napiszę tak..... fakt 3d w kinie extra.. ale jakoś od kilku filmów w kinie jestem coraz bardziej zniesmaczony...... dźwiękiem.... w domu mam audio za kilka tys i dżwięk miażdży ten z kina... brakuje mi tylko w domu ekranu.
            • avatar
             kitamo
             -2
             I gdzie sa teraz Ci co zawsze piszą
             "to nie jest strata tylko brak zarobku" bo za kazdym razem jest to ich kluczowy argument przy piractwie komputerowym czy tez przy dowolnym innym związanym z audio czy wideo.
             • avatar
              xmexme
              0
              Mam nadzieją że kina zostaną szybko przywrócone pomimo zagrożenia , mogą zacząć działać na innych zasadach np. sprzedając miejscówki tak aby ludzie byli oddaleni od siebie powyżej metra, wprowadzić obowiązek wchodzenia w rękawiczkach itd..
              Wirus sam nie odejdzie trzeba się pogodzić że sytuacja zagrożenia może się utrzymać rok i dłużej do czasu aż zostanie wprowadzona obowiązkowa i skuteczna szczepionka dla wszystkich lub do czasu aż nasze organizmy same się uodpornią.
              • avatar
               Quazi
               0
               Zawsze można sobie zrobić kino w domu jak ktoś ma tylko hajs i warunki https://cinematic.pl/prywatne-kino/. Nawet niewielkim kosztem można jak się dobrze poszuka w sieci.