• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • Deepfake może bardzo zaszkodzić. Przekonały się o tym dziewczyny z drużyny cheerleaderek
Ciekawostki

Deepfake może bardzo zaszkodzić. Przekonały się o tym dziewczyny z drużyny cheerleaderek

przeczytasz w 1 min.

Technologia deepfake rozwija się w szybkim tempie i ciągle pojawiają się kolejne filmy z zaskakująco realistycznymi efektami. Mamy bardzo łatwy dostęp do aplikacji zmieniających twarze, jednak nie każdy używa ich jedynie w niegroźnych celach rozrywkowych.

Deepfake dla każdego

Jedną z osób, które postanowiły wykorzystać technologie do nieuczciwych celów jest Raffaela Spone, matka nastoletniej cheerleaderki mieszkająca w stanie Pensylwania w USA.

Według służb, kobieta odpowiada za wysyłanie trenerom przerobionych zdjęć i filmów, przedstawiających dziewczyny z drużyny cheerleaderek, do której należy jej córka. Miały być dowodami na rzekome picie i palenie nastolatek. Wysyłała również anonimowe wiadomości do samych dziewcząt, w których nakłaniała do popełnienia samobójstwa pokazując ich przerobione nagie zdjęcia.

Materiały zostały przeanalizowane przez specjalistów i według nich, kobieta stworzyła deepfake’i, czyli sfałszowała wysyłane treści. Wykorzystała do tego celu zdjęcia z portali społecznościowych. Prokuratorzy stwierdzili, że chciała w ten sposób zawstydzić rywalki swojej córki i zmusić je do opuszczenia drużyny. Ostatecznie została oskarżona o nękanie w sieci i przestępstwa z tym związane. Śledczy twierdzą, że jej córka o niczym nie wiedziała.

Na poniższym filmie można zapoznać się z wypowiedziami jednej z ofiar oraz zobaczyć przykładowe deepfake’i, o których zrobiło się głośno w sieci.

Rosnąca popularność tej technologii nadal budzi obawy, że lada moment każdy film w Internecie będzie trzeba oglądać ze świadomością, że mógł zostać zmanipulowany. Efekty działań sztucznej inteligencji są zaskakująco realistyczne. Zaczęto opracowywać sposoby wykrywania przerobionych zdjęć i filmów i wprowadzać kary za rozpowszechnianie przerobionych filmów bez zgody osoby, której podobiznę wykorzystano. W Chinach i Singapurze za szerzenie deepfake’ów można nawet trafić do więzienia.

Historia ze Stanów Zjednoczonych pokazuje, że deepfake może zaszkodzić przede wszystkim zwykłym ludziom, niekoniecznie politykom czy aktorom. Ponieważ praktycznie każdy może „przerobić” każdego.

Źródła: The Philadelpia Inquirer, Today/NBC

Warto zobaczyć również:

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  27
  To nie deepfake jest problemem, tylko ludzie ;)

  To tak, jak noże byłyby problemem, bo można nimi kogoś skaleczyć ;)
  • avatar
   Pioyer
   8
   to byla tylko kwestia czasu
   • avatar
    Ciekawski_
    6
    Oczywiście każda technologia niesie ze sobą ryzyko że ktoś zrobi z niej zły użytek. Oczywiście to co zrobiła ta mamuśka powinno być surowo karane i dla przykładu powinna spędzić kilka lat w więzieniu.
    Ale to nie takie zdarzenia są szczegulnie groźne. Takie narzędzia mogą być wykorzystane w walce politycznej dla zdyskredytowania przeciwnika. Podobnie w biznesie. Powinno się zrobić wszystko, aby wiedza na ten tema była jak najszersza. Oczywiście każdy kto tego użyje i zostanie to udowodnione, powinien być całkowicie zdyskredytowany w biznesie czy polityce oraz ponieść bardzo surową karę. Tylko tak można z tym walczyć.
    Niestety żyjemy w czasach gdy z diabła można zrobić anioła i na odwrót. Deepfake bardzo to ułatwi(a).
    • avatar
     Kenjiro
     2
     Bardzo się cieszę, może dzięki temu więcej ludzi będzie bardziej krytycznie podchodzić do wszelakich treści, nie tylko tylko zmodyfikowanych technicznie, ale również tych manipulujących proste umysły.
     Już się cieszę na deepfake z księciem JK, który mówi, że Unia jest wspaniała i się pomylił, a Kościół jest źródłem wszelkiego zła, czy Korwina ogłaszającego, że socjalizm jest lepszy...
     • avatar
      dziks
      2
      Pan Alfred Nobel też nie miał złych intencji dając ludziom dynamit. Ale jak widać ludzie nie potrafią się powstrzymać, przed wykorzystaniem wszelkich sposoby dla własnych zysków...
      • avatar
       AUTO6
       2
       Czuję, że największe zastosowanie ta technologia będzie miała w branży porno
       • avatar
        Marucins
        0
        Niestety - zjeb... jest na tym świecie pełno. Co do samej technologii - litości, jak można ją krytykować - to tak jakbyś krytykował postęp.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Tak jak są tworzone programy to wykrywające to tworzone są również "skrypty" do oszukiwania tych programów i zabawa nabiera barw. Już niedługo jak nagrają polityka, że robi coś nie tak to będzie mówił, że to deepfake.