Ciekawostki

Kody kreskowe odejdą do lamusa? W planach jest nowe, lepsze rozwiązanie

przeczytasz w 2 min.

Kody kreskowe znacząco usprawniły handel, jednak technologia powoli staje się przestarzała. W planach jest wprowadzenie nowych kodów, które oferowałyby dużo lepsze możliwości.

Koncepcja kodu kreskowego powstała w 1949 r, kiedy to Joseph Woodland i Bernard Silver zaprojektowali pierwszy działający system, który z czasem został ustandaryzowany jako Universal Product Code (UPC). Oficjalnie technologia weszła do użycia 25 lat później - 26 czerwca 1974 r, kiedy to w supermarkecie Marsh w amerykańskim stanie Ohio zeskanowano paczkę gum do żucia marki Wrigley.

KOD EAN i UPC
Obecnie na opakowaniu praktycznie każdego produktu znajdziemy kod kreskowy (w tym przypadku producent ujął europejski kod EAN i amerykański UPC)

W kolejnych latach system był dalej rozwijany, a technologia jest powszechnie stosowana w handlu do dzisiaj w kilku wariantach (u nas jest to kod EAN - Europejski Kod Towarowy). Kody kreskowe służą do szybkiego i bezbłędnego identyfikowania produktów, co jest niezwykle przydatne w zarządzaniu zapasami, logistyce oraz sprzedaży detalicznej. Ułatwiają procesy inwentaryzacji, przyspieszają obsługę klientów przy kasach oraz redukują ryzyko błędów ludzkich, przyczyniając się do zwiększenia efektywności i dokładności w różnych sektorach gospodarki.

Kody kreskowe odejdą do lamusa? Jest nowy pomysł 

Po 50 latach technologia jednowymiarowego kodu kreskowego może wydawać się przestarzała. Niektórzy proponują nowe rozwiązania, które oferują znacznie lepsze możliwości. Jak inforomuje serwis Tagesschau, firma GS1, zajmująca się nadawaniem kodów, przewiduje stopniowe przechodzenie na kody dwuwymiarowe, takie jak kody QR.

KOD QR
Niektórzy producenci już sami z siebie umieszczają na opakowaniach kody QR, które przenoszą do strony internetowej produktu

Nowy kod oferuje znacznie więcej możliwości niż jego poprzednik. Przykładowo, może zawierać informacje o alergenach, dane dotyczące zrównoważonego rozwoju oraz szczegóły dotyczące opakowania. „Kiedy konsumenci zeskanują kod w domu, uzyskają dostęp do informacji na temat użytkowania, konserwacji i recyklingu produktu, a także do sezonowych konkursów i promocji rabatowych” – wyjaśnia rzeczniczka GS1, Michaela Freynhagen. 

Pomysł na kody dwuwymiarowe nie jest tylko koncepcją. Przedsiębiorstwa handlowe już wdrażają nową technologię – według GS1, specjalne skanery wyposażone w kamery do odczytu nowych kodów są już zainstalowane w ponad 80 proc. kas fiskalnych w sektorze detalicznym. Wygląda więc na to, że przestawienie się na nowe kody jest tylko kwestią czasu.

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  5
  Kody EAN i inne towarowe nie są dla klienta, a dla wydajnej obsługi magazynowej. Kody QR wymagają lepszych warunków oświetleniowych, źle skanują się pod dużymi kątami, są bardzo podatne na zniekształcenia, a sam sprzęt do ich skanowania jest dużo droższy. O ile więc mogą się nadawać jako informacja dla klienta, to nie zastąpią kodów jednowymiarowych. Fakt, że kasy sklepowe mogą obsługiwać kody QR niewiele zmienia, bo kas klienckich jest kilka na kilkaset urządzeń magazynowych na kolejnych etapach produkcji, pakowania, przesyłki, magazynowania towaru.
  • avatar
   olveno
   -4
   Zlot foliarzy i wszelkiej innej maści nosicieli folii aluminiowej na glacy za 3, 2, 1...
   • avatar
    Tu_Szczecin
    0
    No to tym razem handel został z tyłu, bo kody QR od dawna są stosowane m.in. w turystyce jako źródło informacji dla zwiedzających i na biletach wstępu.

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login