Ciekawostki

Komputronik o krok od zakończenia restrukturyzacji

przeczytasz w 2 min.

Komputronik znajduje się o krok od zakończenia procesu restrukturyzacji, trwającego od prawie dwóch lat. Przedstawił swoim wierzycielom konkretne propozycje i jest duża szansa na to, że zyskają ich poparcie.

Restrukturyzacja Komputronik dobiega końca. Padły konkretne propozycje

Minęły już prawie dwa lata od momentu, w którym Komputronik rozpoczął proces sanacji. Zgodnie z zapowiedziami zarówno jego klienci, jak i partnerzy byli w tym czasie objęci właściwą opieką. Obsługa sprzedażowa i posprzedażowa odbywała się na standardowych zasadach. Sprawne działania, nowa strategia biznesowa i dobra koniunktura sprawiły, że zyski generowane były zgodnie z założeniami. W tym samym czasie jednak Zarząd i kadra menedżerska spółek Komputronik i Komputronik Biznes pracowała nad propozycjami układowymi i planami spłaty wierzytelności. 

„Spółka wykazała się otwartością, racjonalnym podejściem do zdiagnozowanych wspólnie problemów, a przede wszystkim dużym profesjonalizmem. Pomimo trwającej pandemii, obu Spółkom z Grupy Komputronik w rekordowo krótkim czasie udało się przejść przez cały proces sanacji. Propozycje, przedstawione wierzycielom są korzystne dla nich i wynikają z dobrych wyników, jakie Komputronik generował w ostatnim czasie” – skomentowała Anna Michalska, prokurent ZFR S.A., odpowiadająca za proces sanacyjny. 

Komputronik podzielił wierzycieli na 10 grup według charakterystyki ich działalności oraz wartości wierzytelności. Kluczowy jest głos czterech banków finansujących Spółkę, które zgodziły się na objęcie układem wszystkich wierzytelności (także zabezpieczonych rzeczowo na aktywach Spółki). Wypracowane na tym polu porozumienie (i jego ustalenia) zwiększają pewność banków (i pozostałych wierzycieli) co do terminowych spłat zobowiązań przez Komputronik. 

„Prace nad propozycjami układowymi trwały bardzo długo. Byliśmy w ciągłym kontakcie z największymi wierzycielami – bankami i innymi instytucjami finansowymi, z którymi omawialiśmy projekcje możliwych spłat. Ostatecznie udało nam się wypracować kompromis i uzyskać zapewnienie o wsparciu przy głosowaniu za zawarciem układu. Chciałbym podziękować naszym partnerom za wyrozumiałość, wiarę w nasze doświadczenie i wsparcie w procesie restrukturyzacji Spółki” – powiedział Wojciech Buczkowski, Prezes Zarządu Grupy Komputronik. 

W myśl postanowień wierzyciele z grupy strategicznych partnerów biznesowych oraz instytucje finansowe bez zabezpieczeń rzeczowych otrzymają spłatę w wysokości 8000 zł plus 40% pozostałej wartości wierzytelności głównej, ale bez odsetek i innych kosztów ubocznych. Pozostali wierzyciele biznesowi, których suma wierzytelności przekracza 8000 zł otrzymają pełną spłatę plus 25% kwoty powyżej, a ci, których wierzytelność nie przekracza 8000 zł otrzymają całkowite zaspokojenie w formie jednorazowej spłaty. Wreszcie ZUS otrzyma pełną wierzytelność plus odsetki, a wierzyciele z Grupy Komputronik, podmioty powiązane i posiadacze wierzytelności z tytułu opłat publiczno-prawnych otrzymają 16% kwoty wierzytelności. 

Co będzie działo się dalej? Czy Komputronik ma powody do optymizmu?

Co dalej? Do 31 marca wierzyciele mają czas, by zagłosować w sprawie akceptacji przedstawionych propozycji. Jeśli połowa głosujących (a przede wszystkim ci, których siła głosów jest większa) opowie się „za”, to propozycje zostaną zaakceptowane, a spółki Komputronik i Komputronik Biznes będą już tylko o krok od zakończenia procesu restrukturyzacji i powrotu do standardowego działania. A co się stanie w innym przypadku?

„Nasze badania wskazują, że gdyby wierzyciele nie zgodzili się z przedstawioną propozycją układową i chcieli dochodzić wierzytelności w drodze postępowania upadłościowego, to mogliby liczyć na spłatę wierzytelności w znacznie niższej kwocie niż te uzyskane w ramach układu, co związane jest z profilem działalności spółki i posiadanymi przez nią aktywami, które istotnie straciłyby na wartości w toku nagłego zaprzestania działalności. Jednocześnie uzyskanie tych niższych kwot to perspektywa potencjalnie jeszcze późniejsza, gdyż wymagałaby umorzenia toczonego postępowania restrukturyzacyjnego i przeprocesowania pełnej procedury upadłościowej” – skomentował dr hab. Maciej Stradomski, doradca ekonomiczny Zarządcy. 

W związku z tym nie dziwi optymizm Wojciecha Buczkowskiego. – „Jestem przekonany, że wkrótce będziemy mogli się dalej rozwijać, oferując naszym klientom indywidualnym i biznesowym innowacyjne usługi, najwyższej jakości produkty, co ostatecznie przełoży się na możliwość wypracowywania stabilnych zysków, które będziemy mogli przeznaczyć na spłaty. Wierzę, że wraz z końcem marca, gdy zakończy się głosowanie, sąd będzie mógł wydać postanowienie o stwierdzeniu zawarcia układu z wierzycielami. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to za kilka miesięcy powinniśmy zakończyć proces restrukturyzacji”.

Źródło: Komputronik

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kryspin34
  20
  Z tego co pamietam, to Komputronik jako jeden z pierwszych wyskoczyl z tymi kosmicznymi cenami kart graficznych, gdy okazalo sie ze popyt kilkukrotnie przerasta podaz. Sa prawdziwymi pionierami
  • avatar
   prystek
   10
   no i fajno im wiecej konkurencji tym lepiej
   • avatar
    subspace
    7
    Gów.iana firemka z przerostem formy nad treścią.Brak kontroli nad lokalnymi sklepami,jacyś podnajemcy z d.py, zamykają sklepy kiedy chcą, jak trzeba oddać pieniądze to nie mają tyle w kasie, a ćwoki z nadzoru zero reakcji.O cenach nie wspomnę bo nie ma o czym.Kupiłem tam kiedyś kompa,teraz nie kupiłbym nawet płyty dvd.
    „Nasze badania wskazują, że gdyby wierzyciele nie zgodzili się z przedstawioną propozycją układową i chcieli dochodzić wierzytelności w drodze postępowania upadłościowego, to mogliby liczyć na spłatę wierzytelności w znacznie niższej kwocie niż te uzyskane w ramach układu, co związane jest z profilem działalności spółki i posiadanymi przez nią aktywami, które istotnie straciłyby na wartości w toku nagłego zaprzestania działalności. Jednocześnie uzyskanie tych niższych kwot to perspektywa potencjalnie jeszcze późniejsza, gdyż wymagałaby umorzenia toczonego postępowania restrukturyzacyjnego i przeprocesowania pełnej procedury upadłościowej” – skomentował dr hab. Maciej Stradomski, doradca ekonomiczny Zarządcy.

    Czyli jak będziecie chcieli tyle kasy ile naprawde wam wisimy,to dostaniecie mniej niż chcemy wam dać i do tego o wiele później :D
    Żałosny kraj,żałosna firma.
    • avatar
     sn00p
     6
     Komputronik jest właścicielem strony benchmark.pl
     • avatar
      Klops
      3
      Raz się zawiodłem, nigdy już tam nie wrócę. Miesiąc czekałem na kartę i przysłali klasę niższą, Następnie tydzień, ta sama karta którą oddałem i kolejny tydzień to samo. Ta sama karta miesiąc i trzy tygodnie przychodziła. Następnie stwierdzili, że nie mają karty którą zamówiłem. Nic w zamian w podobnej cenie... Opisałem sprawę do biura firmy i zarządu jako skargę, nigdy nie dostałem odpowiedzi.
      • avatar
       Ciekawski_
       2
       Trzymam za nich kciuki. W końcu to Polska firma i całkiem solidny sklep. Im więcej konkurencji tym lepiej. Ten cały krypto-szał (musieli się nieźle obłowić jak cała reszta pośredników GPU) spadł im chyba z nieba :-)
       • avatar
        Silver
        1
        Każdego większego sklepu jest szkoda, w końcu to konkurencja i szeroki dostęp do dystrybucji i negocjacji cen. Blisko 10 lat temu X-kom zachęcał cenami (obsługę generalnie zawsze mają na poziomie, ja b.dobrze wspominam) dzisiaj przez to, że są w nazwijmy to czołówce robią z cenami co chcą. Komputronik większość asortymentu miał zwyczajnie drożej mimo większej liczby punktów w innych lokalizacjach niż X-kom. Rynek dodatkowo podgryzały im markety kojarzone zwykle z RTV/AGD, które rozszerzyły portfolio i co najmniej konkurują z x-kom a nawet innymi sklepami (trzeba by podać konkrety więc dla przykładu jednym z nich do niedawna jeszcze był uchwyt do slotu CD Baseus za 36 zł chyba najtaniej w sieci wliczając ewentualne koszta wysyłki (miałem po drodze opcje odbioru w sklepie na drugi dzieńi).
        • avatar
         danieloslaw1
         0
         nienawidze kompuszronika z całęgo serca. Nie raz zostałem tam oszukany wiec niehc lecą na smietnik histori.
         • avatar
          mufasa
          0
          "in nomine patris et filii et spiritus sancti"....
          Amen
          spoczywaj w pokoju
          • avatar
           gehaes
           0
           no i gut. byleby nie skończyli jak vobis
           • avatar
            pawluto
            -1
            Dwa razy kupowałem i dwa razy wszystko w porządku.
            Gdyby ceny były niższe kupowałbym częściej ale konkurencja ma niższe ceny , niestety.
            • avatar
             dysan
             0
             https://learninglab.si.edu/files/resource/6185644/the-kings-man-online-bmw.pdf
             https://learninglab.si.edu/files/resource/6185648/sing-2-online-bmw.pdf
             https://learninglab.si.edu/files/resource/6185649/morbius-online-bmw.pdf
             https://learninglab.si.edu/files/resource/6185650/dont-look-up-online-bmw.pdf
             https://learninglab.si.edu/files/resource/6185651/spider-man-no-way-home-streaming-bmw.pdf
             https://learninglab.si.edu/files/resource/6185652/spiderman-no-way-home-online-mzksu.pdf
             https://learninglab.si.edu/files/resource/6185653/hd-spider-man-no-way-home-2021.pdf
             • avatar
              mol79
              0
              ryzeny 5000 w innych sklepach za chwilę znikły i już się nie pojawiły, komputronik dostarczył po 2 dniach, 3060ti u konkurencji zamówione pół minuty po premierze kiedy niby było dużo dostępne i miało być na następny dzień dojechało po kilku miesiącach w jakiejś okrojonej wersji lhr, a z komputronika taki sam 3060ti zamówiony tydzień po premierze dojechał na następny dzień, to samo było z pamięciami jak ceny rosły, to samo było dawniej - komputronik to chyba jeden z nielicznych sklepów, który sprzedaje towar, który ma w pl na stanie a nie towar którego jeszcze nie wyprodukowano
              • avatar
               Gnom_Z_Piany2
               0
               Pomijając problem Komputronika, w normalnych krajach jak firma ma problem, to takie rzeczy jak podatki dla skarbówki, płatności na ZUS i tak dalej, są po prostu umarzane po to, aby firma łatwiej i szybciej mogła wyjść z dołka, i w dalszej perspektywie płacić podatki. jak się rozwinie, to oczywiście zapłaci jeszcze więcej. a u nas? aby dowalić.

               i jeszcze jedno, jak na zachodzie UE lub w USA firma ma problemy, to nawet odsetki od wierzycieli są zawieszone. a u nas? sami widzicie.

               ani nie chwalę, ani nie hejtuję komputronika, to jest jeden z wielu przypadków. chodzi o to, jak się w PL traktuje firmy. teraz to mam nadzieję już wiecie dlaczego trzeba się tak zabijać o miejsca pracy. i ten ogromny dla społeczeństwa problem generuje zarówno hejtowane przez **(odpowiednia ilość gwiazdek) to nieszczęsne (peło które TYLE kradło), ale też właśnie to całe pis, z najnowszym ich wynalazkiem czyli nowym ładem który odpala kolejne podwyżki pomimo teoretycznego zejścia z VAT dla niektórych produktów.

               niemniej jednak cieszę się (pomińmy kwestię czy kogoś/coś lubimy czy nie) że pomimo wręcz kretyńskiej sytuacji urzędnioczo prawnej w PL, taki Komputronik ma szansę przetrwać. Im więcej konkurencji na rynku tym lepiej, nieważne czy tę konkurencję lubimy czy nie.