Telewizory

Koniec abonamentu RTV? Jest inny pomysł

przeczytasz w 2 min.

Abonament RTV może zniknąć. Pojawiają się inne propozycje finansowania mediów publicznych. Co ciekawe, w tym wariancie mielibyśmy płacić niezależnie od liczby i rodzaju urządzeń, z których korzystamy w celu odbioru teleiwzji czy radia publicznego.

Profesor Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) i ekspert w dziedzinie medioznawstwa, jest zdania, że finansowanie mediów publicznych powinno odbywać się za pomocą powszechnej składki audiowizualnej. Jego zdaniem, taka składka zastąpiłaby obecnie obowiązujący abonament RTV.

Podczas piątkowego wywiadu w Studiu PAP, prof. Kowalski odpowiadał na pytania dotyczące projektu przyszłej dużej ustawy medialnej, nad którą pracuje, a także na temat możliwych źródeł finansowania mediów publicznych.

Profesor Kowalski zaproponował wprowadzenie tzw. powszechnej składki audiowizualnej. Jak wyjaśnił, byłaby to opłata, którą obywatele uiszczaliby niezależnie od rodzaju urządzeń, które posiadają - czy to telewizor, laptop, komputer, telefon czy cokolwiek innego. Kluczowe jest to, że opłata ta nie byłaby związana z ilością posiadanych urządzeń, lecz stanowiłaby opłatę za dostęp do twórczości audiowizualnej.

8,30 zł miesięcznie - tyle wystarczy na media publiczne

Zgodnie z propozycją prof. Kowalskiego, składkę audiowizualną płaciłyby tylko osoby, które płacą podatki PIT, CIT lub KRUS. Koncepcja ta została opracowana w 2015 roku przez ówczesną Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Wówczas zakładano, że składka wynosiłaby 8,30 zł miesięcznie. - Według tamtych wyliczeń, dzięki takiej składce udałoby się zgromadzić ponad dwa miliardy złotych na finansowanie mediów publicznych - powiedział Tadeusz Kowalski.

Profesor Kowalski podkreślił, że takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w większości krajów europejskich. Polega ono na tym, że obywatele wspólnie finansują działalność mediów publicznych, co daje im prawo do kontroli i nadzoru nad tymi instytucjami. - Nie dzieje się to za pośrednictwem budżetu państwa, gdzie politycy co roku podejmują decyzje, tylko obywatel czuje się współwłaścicielem. Zdecydowanie byśmy szli w stronę modelu brytyjskiego - stwierdził.

Brak reklam w mediach publicznych?

Zaznaczył również, że wprowadzenie powszechnej składki audiowizualnej mogłoby wiązać się z pewnym ograniczeniem możliwości emisji reklam "na niektórych kanałach". Jako przykład podał Litwę, Łotwę i Estonię, gdzie "jest zakaz reklam w mediach publicznych", a dopuszczone są jedynie reklamy społeczne i związane z wydarzeniami sportowymi.

Profesor Kowalski zauważył również, że wprowadzenie powszechnej składki audiowizualnej oznaczałoby konieczność zlikwidowania obecnego abonamentu RTV. Jego zdaniem, taka zmiana "nie generowałaby dużych kosztów, dlatego, że to jest w zasadzie jedna rubryka więcej w sprawozdaniu PIT". Dodał, że likwidacja abonamentu RTV powinna wiązać się z abolicją dla osób, które miały zaległości w jej płaceniu.

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  carbo888
  17
  Niech dogadają się z kablówkami, chce mieć w pakiecie TVP to płacę, nie chce to nie płacę, a to że puszczają w eter bez kodowania to nie moja sprawa.
  • avatar
   skalak23
   10
   Niech zakodują kto będzie chciał oglądać ten będzie płacił kto nie będzie chciał nie będzie płacił. Dlaczego mam płacić za coś czego nie zamawiałem. Jest tyle prywatnych stacji które można oglądać za darmo że rządowa propaganda jest mi do niczego nie potrzebna niezależnie od partii która aktualnie rządzi. Na tej samej zasadzie mogę rządowi udostępnić telewizor powiem gdzie stoi jak się do niego dostać opłacę koszty zakupu i utrzymania tylko niech mi rząd co miesiąc płaci abonament w z góry przeze mnie ustalonej wysokości bo będzie miał możliwość oglądania.
   • avatar
    trollhunter
    6
    zaorać, niech kazda tv utrzymuje sie z reklam. wyodrebnic tylko jakis dziala w min kultury ktory by utrzymywal archiwum polskich filmow i seriali i je digitalizowal i udostepnial na jakims vod za darmo. a tvp i radio - tylkp reklamy.
    • avatar
     jozek23
     4
     Francuzi ,Hiszpanie , Belgowie nie płacą abonamentu . To dlaczego My mamy płacić ? Jak rząd chce mieć swoją telewizję to niech se za nią płaci .
     • avatar
      xxx.514
      3
      Nie używam mediów publicznych. To niby dlaczego miał bym płacić?
      • avatar
       bbkr_pl
       1
       Profesor Tadeusz Kowalski jest po prostu mentalnym komunista. Niech placa ci co ogladaja. Oslizgly typek chce dostep do strumienia pieniedzy, dzis "tylko" 8 zlotych, za rok 12, za dwa lata 50... Bedzie napelnial koryto...
       • avatar
        FunkyKoval
        -5
        Na razie to media publiczne są likwidowane, gangsterzy tam weszli w obstawie firm ochroniarskich, pościągali pseudo celebrytów z TVN i Polsatu i udają że robią neutralne media.
        Benchmark - jesteście finansowani z niemieckich pieniędzy i jesteście z grupy medialnej, która to gangsterstwo popiera, to chociaż nie tykajcie tych tematów złych dla was.
        • avatar
         pawluto
         0
         Profesor a głupek jakich mało.
         Takie durne podatki to zmuszanie i okradanie ludzi.
         Nie mam TV - mam laptopa - używam go do obróbki zdjęć.
         Według profesora mam zapłacić podatek...Od czego ???
         Jesteśmy durniami skoro rzadzą nami durnie...
         A już najbardiej durny jest podatek ...od psa ! Tak - jest nadal opłata za posiadanie psa...
         21 wiek...
         • avatar
          froven
          0
          Niestety co piszecie to się nigdy nie stanie.... oglądam, nie oglądam, mam nie mam.... zakodować?? to są naprawdę poważna pieniądze... chyba nikt z Was nie myśli ze z tego TAM ktokolwiek zrezygnuje... Mniej reklam?? to było 30 lat temu gdzie była reklama gumy turbo i najlepszych pod słońcem chipsów StarFoods bekonowych i jak oglądałem filmy z Jean-Claude Van Damme nikt co 10 minut mi nie przerywał reklamami że potrzebuje konaru, podpaski czy nie umiem gotować i musze kostkę rosołową kupić
          • avatar
           deflorator
           0
           Kolejny podatek od "liberałów".
           • avatar
            vacotivus
            0
            Próbują sprzedać jako benefit dla obywateli, a przecież robią tylko dlatego, że ściągalność abonamentu jest kiepska.
            • avatar
             xmexme
             0
             Nowy obowiązkowy podatek na propagandę aktualnie będących przy korycie rządzących. Cel trenować i kształtować poglądy lemingów tak jak uczy się AI.