Systemy operacyjne

Koniec z Windows XP

przeczytasz w 1 min.

Wbrew prośbom wielu użytkowników, wraz z dniem dzisiejszym Microsoft zaprzestaje sprzedaży Windows XP na wszystkie komputery – z wyjątkiem ultramobilnych notebooków. Oznacza to, że system będzie dostępny w sklepach jedynie do wyczerpania zapasów magazynowych – koncern nie będzie już dostarczał dystrybutorom nowych kopii.

Mimo to, użytkownicy, którzy pragną używać Windows XP wciąż będą mogli go nabyć – wykupując zapasu, a kiedy te się skończą, dokonując zakupu Visty, a następnie robiąc downgrade z Visty do XP.

Stary, dobry Windows XP będzie wspierany przez Microsoft do 2014 roku (nie do 2009, jak było to początkowo planowane). Przez ten czas koncern będzie wydawał uaktualnienia i poprawki bezpieczeństwa do systemu. Na 2009 rok zaplanowana jest natomiast premiera nowych „okienek” - Windows 7, które mają łączyć rozbudowane możliwości Visty z szybkością i niskimi wymaganiami sprzętowymi XP.

Wielu użytkowników, którzy nie godzą się na ślimaczą wydajność NT 6.0 na notebookach i wolniejszych komputerach stacjonarnych, prawdopodobnie postanowią poczekać właśnie na NT 7.0.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Blackout
  0
  "zakupu Visty, a następnie robiąc downgrade z Visty do XP."
  - Do tego sa uprawnione wersje Buissnes i Ultimate.
  "Windows 7, które mają łączyć rozbudowane możliwości Visty z szybkością i niskimi wymaganiami sprzętowymi XP."
  - windows 7 mial byc na nowym jadrze i wowczas te zdanie byloby prawdziwe. Niestety niedawno podano, iz jadro bedzie takie same jak w windows vista.
  Nie spodziewam sie rewelacji.

  Kto chce miec orginalny, stabilny system niech kupi XP poki jeszcze mozna.
  • avatar
   0
   Owszem, Windows 7 nie będzie już oparty na zupełnie nowym mikrokernelu "MiniWin", lecz na usprawnionym, znanym z Visty NT 6.0. Tym niemniej, Bill Gates osobiście przyznawał na konferencji, że Vista jest zbyt zasobożerna i że Windows 7 będzie pod tym względem mniej wymagający. Do tego było to już po informacji, że "MiniWin" nie będzie podstawą Windows 7.

   Osobiście spodziewam się pewnych optymalizacji Windows 7 w stosunku do Visty, dzięki czemu po części zbliży się on do wydajności XP. Swoją drogą, należy też pamiętać o tym, że w 2009 komputery będą nieco szybsze niż dziś, co dodatkowo zmniejszy wrażenie, iż NT 7.0 jest wolnym systemem.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    czysty monopol !!!...
    Ty kupujesz viste....
    a do tego musisz kupić lepszy sprzęt,
    którego zasoby są w bezmyślny sposób marnotrawione...
    Może to nie jest najlepszy przykład ale podobnie się dzieje
    w środowisku gier komp.
    Nikt już z programistów nie bawi w kompilowanie i poprawianie kodu aplikacji (tu akurat gry),
    ponieważ wiedzą że bierny użytkownik i tak kupi lepszy sprzęt,
    choć pewnie wolał by zostać przy ty co ma
    Za tą całą sprawę powinno zabrać się Biuro Obrony Praw Konsumenta ... ale oni raczej nie podskoczą takim wielkim korporacja jak Microsoft..
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Od jakoś czasu mam porucz XP zainstalowane Ubuntu 8.04

     Unubtu nawet po włączeniu wszystkich bajerów graficznych łącznie z zabawnym wyginaniem się okienek (nie wiem jak to tam się nazywa ale fajnie wygląda ;p) śmiga elegancko na AMD64 3000+ z 2 GB RAMu

     Porównując to z mułowata Vistą, która nie działa rewelacyjnie nawet na 4 GB RAMu to jestem coraz bliższy pozbycia się oprogramowania Microsoftu z mojego kompa.

     Jeżeli nowy Windows 7 będzie poprawianą Vistą to XP bedzie moim ostatnim Windowsem.

     Podejrzewam, że będzie jeszcze bardziej mułowaty niż Vista a to jeszcze bardziej pomorze mi w zmianie systemu.