Laptopy

Były rząd zamówił za dużo laptopów. Sprzęt leży i się kurzy w magazynie

przeczytasz w 2 min.

„Laptop dla ucznia” to jeden z najgłośniejszych programów poprzedniej władzy. W ręce 4-klasistów miało trafić prawie 400 tys. urządzeń, które pomagałyby w nauce i rozwijaniu zainteresowań. Problem w tym, że sprzętu zamówiono za dużo i nie wiadomo co z nim zrobić.

Założenia wydawały się jasne. „Laptop dla ucznia” miał być kolejnym etapem programu cyfryzacji Polski – dzieci za darmo otrzymały sprzęt, który miał zniwelować wykluczenie cyfrowe, pomóc w realizacji podstawy programowej i wspomagać rozwijanie zainteresowań.

W przetargu wybrano kilka modeli laptopów, które trafiły do uczniów z różnych regionów Polski – łącznie zakupiono 394 346 urządzeń, a całkowity koszt tego przedsięwzięcia wyniósł 1,149 mld zł. Sprzęt jest własnością rodziców uczniów, a jego przekazanie nastąpi na podstawie umowy zawartej pomiędzy rodzicem a gminą lub szkołą.

Sprzęt leży i się kurzy w magazynie

Redakcja TVN24 Biznes rozmawiała z wiceministrem cyfryzacji Dariuszem Standerskim, który poinformował o ogromnej liczbie niewykorzystanych laptopów. W magazynie Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) ma znajdować się ponad 10 tys. urządzeń, których nie przekazano uczniom.

Niewykorzystane laptopy leżą w magazynie NASK
W magazynie NASK marnuje się ponad 10 tys. laptopów, z którymi nie wiadomo co zrobić (foto: TVN24)

Szkoły zaraportowały zbyt duże zapotrzebowanie, a rządzący zamówili zbyt dużo urządzeń.

Ktoś się przeniósł z jednej szkoły do drugiej, ktoś źle policzył uczniów. To się zdarza. I dlatego te laptopy wracały do magazynu. Wróciło ich ponad dziesięć tysięcy – tłumaczy Dariusz Standerski.

Nie wiadomo co zrobić z laptopami

Zmagazynowane laptopy leżą i się kurzą, a rządzący nie wiedzą co z nimi można zrobić. Okazuje się, że były rząd, przygotowując projekt, nie przewidział, co można zrobić z laptopami, które zostaną zwrócone.

W tym momencie nic nie możemy z nimi zrobić, ponieważ nie pozwala nam na to ustawa - wyjaśnił Dariusz Standerski.

Zakupione modele to podstawowy sprzęt, który sprawdzi się w codziennych zastosowaniach (mówimy o konfiguracji z procesorem Intel Pentium/Core i3, 8 lub 16 GB pamięci RAM i dyskiem SSD 256 GB z systemem Windows 11). Część szkół prosi o możliwość wykorzystania laptopów w pracowniach informatycznych, ale na takie rozwiązanie nie pozwala ustawa.

Dyrektorzy szkół do mnie piszą i mówią, że zostało im dziesięć laptopów do zwrotu i czy mogą je zatrzymać? Tłumaczą, że w sali informatycznej brakuje im pięciu laptopów, bo te, które są, to mają po piętnaście lat i do niczego się nie nadają. Nie możemy powiedzieć: "zgoda, zostawcie je sobie". Nie, bo zgodnie z ustawą muszą wrócić. To marnotrawstwo – ocenił wiceminister cyfryzacji.

Co dalej z programem „laptop dla ucznia”?

W pierwszej edycji programu laptopy sfinansowano z budżetu Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Rządzący zastanawiają się, co dalej z programem laptop dla ucznia. Krzysztof Gawkowski, pełniący obowiązki nowego wicepremiera oraz ministra cyfryzacji, wcześniej mówił o chęci kontynuowania programu, ale nie wiadomo skąd pozyskać środki na zakup sprzętu.

Źródło: TVN24, foto: gov.pl

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Naruto1
  10
  Chętnie pomogę. Proszę znowelizować ustawę. Nie ma za co. badum csss
  • avatar
   KMN123
   7
   Czyli jest nadwyżka laptopów rzędu 2,5%. Rząd nie wie co z tym zrobić? Można je przeznaczyć jako wymianę tych, które w międzyczasie uległy uszkodzeniu (to chyba mieści się Ustawie...) albo kontynuować program i dokupić brakującą ilość ale to jest droższe rozwiązanie. Można je próbować odsprzedać Dostawcy o ile taką możliwość przewiduje umowa.
   Niemniej jeżeli taka nadwyżka jest dla Rządu problemem, to źle to o nich świadczy... W końcu nie przejmują się Konstytucją, a jakaś Ustawa wiąże im ręce?...
   • avatar
    SerwusX
    4
    Najlepsze jest to, że ten sprzęt za jakiś czas będzie zbyt stary, żeby bez wstydu można go wcisnąć uczniom, skoro nawet Fortnite na niskich nie ruszy. :-)
    • avatar
     Lukasxxz
     2
     To niech nowy rząd uchwałą zmieni ustawę i będzie git. Mają w tym doświadczenie, niech się wykażą.
     • avatar
      Silver
      1
      To niech były rząd zapłaci za niegospodarność. Kiedy w końcu polecą głowy za to? To czyli niegospodarność jaka ma miejsce w wielu miejscach w Polsce na czele z CPK, laptopami czy też ławkami po 150k.
      • avatar
       FunkyKoval
       0
       TyPOwe dla rządu Tuska, nie wiadomo co zrobić, a co oni wiedzą ? NIC !
       Na ilości prawie 400 tys. laptopów te 10 tys. to błąd statystyczny i PO co robicie sensacje Benchmark.PL ?
       Niech "Redakcja TVN24 Biznes" lepiej wytropi te 250 mld złotych co Polska utraciła na karuzelach VAT-owskich i innych przekrętach za rządów PO-PSL do 2015 roku.
       Co do laptopów - ustawy zmienić nie mogą ? A mogli z panią notariusz w godzinę "wyprodukować" dokumenty do przejęcia mediów, albo uchwałami "prawo stanowić" ?
       Ten rząd i ci ludzie mają to do siebie, że wolą aby laptopy zgniły w magazynach niż dać je ludziom, oni nigdy nie znosili jak Polacy mogliby wejść na wyższy poziom, lubują się patrzeć i nasycać tym, jak wyżej stoją od zwykłego Polaka, mienią się być klasą średnią czy wyższą i nienawidzą jak Polacy mogliby dobić do tego poziomu.
       Tak, że zapomnijcie o tych laptopach jako zwykli ludzie a obecną opozycję uczulam aby pamiętali o tym i rozliczyli obecny rząd z tego, dokąd one trafią.
       • avatar
        vacotivus
        0
        I na to poszły nasze podatki...
        • avatar
         Killbill100
         -3
         Tuskowi dać weźmie jak OFE. Koniec programu wsparcia dla uczniów PO rządzi już nigdy nic nie będzie za darmo.
         • avatar
          pawluto
          0
          W marnowaniu pieniędzy to PiS i PO są mistrzami !
          Co do NASK to też sprywatyzować - szkoda marnować nasze pieniądze na spółeczkę którą podobno zarządzają służby...