Laptopy

Chcieli sprzedać rządowego laptopa w lombardzie. Zdradził ich jeden szczegół

przeczytasz w 2 min.

Bezpłatne laptopy od rządu trafiają do lombardów. Ministerstwo Cyfryzacji potwierdziło przypadek nielegalnej próby spieniężenia komputera. Sprzęt udało się namierzyć dzięki oznaczeniom na obudowie.

Rządowy program „Laptop dla Ucznia” już od początku wzbudzał wiele kontrowersji. Bezpłatne komputery miały służyć dzieciom do nauki i rozwijaniu zainteresowań. Wiele osób na pewno docenia takie wsparcie i będzie je wykorzystywać w należyty sposób. Niestety, są także osoby, które widzą tutaj sposób na darmowe pieniądze. 

Chcieli sprzedać darmowego laptopa 

Ministerstwo Cyfryzacji potwierdza przypadek, gdzie w jednym z lombardów polska policja zabezpieczyła laptopa, który prawdopodobnie został przekazany w ramach programu „Laptop dla ucznia”. 

Pomocne okazało się tutaj oznaczenie sprzętu - zabezpieczenie laptopa grawerunkiem sprawiło, że informacja o nielegalnej próbie sprzedaży bardzo szybko trafiła do odpowiednich służb.

Ministerstwo monitoruje handel laptopami

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje, że opiekunowie czwartoklasistów, którzy dostali laptopy, nie mają prawa ich odsprzedawać. W umowie przekazania znajdują się zapisy, które zakazują sprzedaży i zastawiania sprzętu przez 5 lat od dnia otrzymania go na własność.

Przyjmujący zobowiązuje się, w okresie 5 lat, od dnia zawarcia Umowy do: 

1) niedokonywania w stosunku do Przedmiotu Umowy jakichkolwiek czynności rozporządzających, w szczególności zobowiązanie to obejmuje niedokonywanie zbycia Przedmiotu Umowy, oddanie go w użyczenie, wynajęcie lub przekazanie do użytku osobom trzecim; 

2) nieusuwania wzorów graficznych, oznaczeń (logo), symboli, naklejek (licencji) dotyczących promocji realizowanego wsparcia wynikającego z Ustawy lub identyfikujących Przedmiot Umowy; 

3) okazania w siedzibie szkoły, do której uczęszcza uczeń klasy objętej wsparciem Przedmiotu Umowy, jeżeli zaistnieje taka potrzeba; 

4) uczestnictwa w monitoringu i ewaluacji, w szczególności w wypełnianiu ankiet. 

Ministerstwo potwierdziło, że od startu programu monitoruje rynek i aukcje internetowe. W razie wykrycia nieprawidłowości będzie stanowczo reagować. 

Laptopy dla uczniów są zabezpieczone 

Ministerstwo Cyfryzacji przewidziało próby odsprzedaży sprzętu i wprowadziło odpowiednie zabezpieczenia. 

Laptop dla ucznia - oznaczenie
Każdy laptop przekazany w ramach programu "Laptop dla ucznia" został odpowiednio oznaczony

Każdy laptop przekazany w ramach programu „Laptop dla ucznia” został oznaczony. Wewnątrz obudowy pod klawiaturą znalazł się grawerunek orła (godła Polski) i napis Rzeczpospolita Polska. Na zewnątrz obudowy znajdzie się natomiast naklejka z logo UE. Niedawno w sieci pojawiły się sposoby na usunięcie oznaczenia z laptopa (dosyć niebezpieczne). 

Warto dodać, że Ministerstwo Cyfryzacji jest w posiadaniu bazy numerów seryjnych sprzętu, które umożliwiają weryfikację sprzętu. Na stronie projektu można sprawdzić podejrzanego laptopa w przypadku ewentualnej próbie odsprzedaży.

Źródło: X @ Ministerstwo Cyfryzacji, Laptop dla ucznia

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  skalak23
  3
  Grawereunku usuwać nie wolno ale można zakleić naklejką z logo producenta lub karty siedzącej w laptopie i nie było by rabanu w internecie, a osoba która by go kupiła być może nawet by nie miała pojęcia iż to laptop zakupiony przez podatników i przekazany czwartoklasistom.
  • avatar
   pawluto
   -1
   Bo dla rządu tak trudno jest zrobić stronę internetową z wykazem wszystkich laptopów i dopisać ustawę że każdy lombard czy kupujący gdziekolwiek ma sprawdzić czy dany laptop jest na liście ...
   21 wiek a u nas średniowiecze...
   Dodatkowo - Lombard za kupno lewego laptopa powinien zostać ukarany mandatem w wysokości 3 tys zł.