Procesory

Laser zamiast miedzianych ścieżek

przeczytasz w 2 min.

Wykorzystanie promienia lasera do przesyłu danych pomiędzy układami scalonymi, a także w ich wnętrzu może być rewolucją porównywalną z zastąpieniem kabli miedzianych światłowodami. Budowa urządzeń pozwalających na taką komunikację jest już możliwa.

Dotychczasowe struktury układów scalonych składają się z krzemowych tranzystorów i metalicznych połączeń podzespołów, a do transmisji informacji na płytce drukowanej wykorzystuje się miedziane ścieżki. Transmisja optyczna zapewnia jednak znacznie większą przepustowość takich łączy, a także mniejsze straty energii. Problemem było zmniejszenie laserów do odpowiednich rozmiarów, a także ilość ciepła wydzielanego przez generatory promieniowania. Również transmisja światła w krzemie nie jest sprawą prostą.

 Warto przeczytać:
 

Zespół z amerykańskiego Duke University zdołał pokonać te trudności i zaprezentował laser o grubości jednej setnej ludzkiego włosa, który można precyzyjnie skierować na inny podzespół na płytce drukowanej lub komponent w układzie. Łączenie odbywa się za pomocą mikroskopijnej warstewki polimeru, którą pokrywa się ścieżkę od wylotu lasera do docelowego elementu. Każda taka warstwa przyjmuje swój kształt po wytrawieniu płytki chemikaliami, podobnie, jak ma to miejsce przy tradycyjnych obwodach. Dzięki temu tor biegu światła można precyzyjnie kontrolować. 

Problem przegrzewania się struktury został rozwiązany dzięki zastosowaniu elementu podobnego do radiatora. Pomiędzy laserem a podłożem umieszczono cieniutka metalową płytkę, która odprowadza ciepło i umozliwia pracę lasera przy stałej temperaturze.

Sabani Parit, członkini zespołu pracującego nad nową technologią twierdzi, że nowe rozwiązanie umożliwi produkcję tanich układów, które po udoskonaleniu będą pobierały niewiele energii. Możliwe zastosowania wynalazku to elektronika mobilna, urządzenia medyczne oraz wszelkiego rodzaju czujniki, które powinny jak najdłużej wytrzymać na baterii lub przy minimalnym poborze prądu.

Co ważne, układy nowego typu można z łatwością produkować z użyciem już istniejących linii technologicznych. Nie wiadomo jednak, kiedy to rozwiązanie zostanie wdrożone do powszechnej produkcji.
 

Źródło: Science Daily

Polecamy artykuły:  
Test: jeszcze szybsze Core i3 i Core i5
Testy monitorów LCD: 9 modeli Full HD
Niedrogie a wydajne: 5 x GTS450

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Ciekawe jak z ceną takich układów. Co prawda miedź nie należy do tanich, ale lasery mogą być "trochę" droższe.
  • avatar
   d i l
   0
   Patrząc na możliwości neta przez kabel światłowodowy i tel. to nieźle wróży.
   • avatar
    hideo
    0
    pomysł z wykorzystaniem światłowodów a nawet laserów zamiast ścieżek ma już co najmniej 25lat, czekamy na realizację
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Ta z prawej wygląda całkiem niczego sobie... Z chęcią omówiłbym z nią szczegóły nowej technologii ;)
     • avatar
      malyperelka
      0
      Nooo GRAFEN też niedawno odkopali z archiwum , i co dalej z tym fantem zrobić , pomysłów wiele , żadnych realizacji .
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Taki pomysł już kiedyś wykonano, z tym że strukturę nałożono na warstwę szkła pełniącego rolę wielomodowego światłowodu. Wskazywano jako zaletę odporność na wszelkie zakłócenia elektromagnetyczne i EMP. Potem wszelka informacja na ten temat znikła.
       • avatar
        Bany_krk
        0
        Szczerze mówiąc to nie widzę żadnego zastosowania. Transmisja światła w krzemie nie jest sprawą prostą bo jest sprawą niemożliwą, tego się nie przeskoczy. Dopóki nie znajdzie się materiał z prostą przerwą energetyczną o przewodności cieplnej bliskiej krzemu to można w ogóle zapomnieć że coś takiego zagości w komputerach.
        • avatar
         cyferluu
         0
         Inna spojrzenie. Gdyby jakas korporacja sie tym zainteresowała i zwietrzyła grube "zielone" na tym, to byśmy nie dalej jak za 2 lata to mieli w domkach.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Mi się wydaje że to nie ma najmniejszego sensu, cóż z tego że zastąpią miedź laserem, skoro i tak każdy laser będzie sterowany przez tranzystor. Ograniczą straty w miedzi a dojdą im za to straty na wytworzenie wiązki lasera. Poza tym sporo proces technologiczny musi być większy ponieważ muszą każde połączenie optyczne odseparować od siebie, wiec tylko utrudniają sprawę.