
Do 2017 uruchomione zostaną: Akademia Tworzenia Gier, Gameinkubator Studios oraz fundusz Gameinkubator Capital.
Twórcy gier, łączcie się i zjeżdżajcie do Łodzi.
Łódzkie Centrum Gier to inicjatywa Urzędu Miasta Łodzi, mająca na celu sprawienie, by miejscowość ta stała się centrum wspierającym rozwój branży produkcji gier. Młode, początkujące firmy miałyby uzyskać tam merytoryczne, technologiczne i finansowe wsparcie, podczas gdy doświadczone studia dzieliłyby się zdobytą w czasie działalności wiedzą.
Plan działania jest już opracowany. Do 2017 roku w Łodzi uruchomione mają zostać trzy elementy. Po pierwsze, na mocy porozumienia Politechniki Łódzkiej, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej oraz Akademii Sztuk Pięknych utworzone zostaną interdyscyplinarne studia zawodowe – Akademia Tworzenia Gier. Studenci będą przygotowywani do pracy w konkretnym zawodzie związanym z produkcją gier wideo.
Otworzony ma zostać również ośrodek Gameinkubator Studios, w którym możliwe będzie między innymi tworzenie zaawansowanych programów, projektowanie grafik w 3D oraz korzystanie z bardziej nietypowych, choć powszechnie używanych już technologii jak na przykład motion capture. Chęć wsparcia tego projektu wyraziły już firmy IBM oraz Dell.
Polacy pokazali już niejednokrotnie, że są kreatywni. Problemem mogą być jednak pieniądze, a tych w większe gry zainwestować trzeba nieraz całkiem sporo. I tu przychodzi wreszcie ostatni element projektu – Gameinkubator Capital. Będzie to fundusz, z którego finansowane będą najciekawsze produkcje najzdolniejszych twórców.
„Współczesny gamedev wymaga interdyscyplinarnego podejścia i zaangażowania nie tylko dostawców technologii, ale też programistów, grafików, i wreszcie, scenarzystów, którzy potrafią tworzyć nietuzinkową fabułę oraz zapadające w pamięć postacie. Łódź jest miejscem, gdzie działają eksperci z wszystkich wymienionych specjalizacji. Tutaj również działają uczelnie zarówno techniczne, jak i artystyczne” – powiedział Sebastian Białek, koordynator Łódzkiego Centrum Gier.
„W Polsce mamy wiele zdolnych osób, które potrafią tworzyć ciekawe gry. Do tego są krynicą kreatywnych pomysłów. Nie posiadają jednak ani zaplecza technologicznego ani środków na rozwinięcie własnej działalności w branży gamedev. Ten stan chcemy zmienić, udostępniając zarówno inkubator, a twórcom najbardziej obiecujących projektów odpowiedni kapitał” – dodaje Sebastian Białek.
Więcej na temat planów dotyczących Łódzkiego Centrum Gier dowiemy się z konferencji Łódź Game Summit 2014. Ta odbędzie się już 5 listopada bieżącego roku.
Źródło: Łódź Game Summit Gamedev & Investments, Edelman
Komentarze
11Oby Lodzkie Centrum Gier zostalo zapelnione przez profesjonalistow, a nie kolesi potrzebujacych stolka. Oby lodzkie uczelnie (oczywiscie te panstwowe, ktore maja renome, specjalistow i prawdziwych studentow, a nie lodzkie "uczelnie" prywatne, ktore mozna o kant du.y potluc) rzeczywiscie sie zaangazowaly, to kto wie, moze cos z tego pozytywnego wyniknie.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kch.islandracinglite
Łódź, która przez długi czas kojarzyła się z branżą filmową - teraz polską stolicą branży gier komputerowych.
Od pomysłu do realizacji jak zwykle droga daleka, ale pożyjemy...
Po drugie- nazw przedmiotów nie pisze się z dużej litery!