Ciekawostki

Co to jest LuON? Mamy niepublikowane dotąd informacje na temat nowego standardu Smart Home

przeczytasz w 2 min.

W listopadzie 2021 roku pojawiły się pierwsze wzmianki na temat LuON, czyli zupełnie nowego standardu Smart Home, który tworzony jest przez Polaków. Firma otrzymała ostatnio dofinansowanie w kwocie ponad jednego miliona złotych i rozwija żagle.

LuON S.A.

Prezesem spółki LuON S.A. jest Dawid Olczak i to właśnie on uchylił nam rąbka tajemnicy na temat tego pomysłu.

system luon

LuON to firma, która zajmuje się produkcją urządzeń i oprogramowania do obsługi inteligentnego domu. Produkty będą zgodne Apple HomeKit, a w niedalekiej przyszłości również z nowym standardem Matter, ale to nie wszystko.

Co wyróżnia LuON? 

Po pierwsze, własny standard komunikacji radiowej o nazwie LuAir, oparty na protokole ESP-NOW, który zapewnia, że zasięgi bezprzewodowych urządzeń będą wynosić mniej więcej jeden kilometr. Co więcej, transfer danych ma być szybszy i bardziej stabilny niż w przypadku innych obecnie dostępnych rozwiązań.

Po drugie, LuON to także komunikacja przewodowa, która jest ściśle zintegrowana z LuAir. Zaletą tego rozwiązania ma być zastępowalność obu form przesyłu danych. W przypadku awarii infrastruktury przewodowej, komunikacja automatycznie przełączy się na bezprzewodową.

Założeniem nowego standardu jest między innymi to, że ma działać wszędzie i w każdych warunkach. Jest na tyle uniwersalny, że będzie mógł funkcjonować na przykład w mieszkaniach, dużych domach, inwestycjach wielkopowierzchniowych, a nawet na łodziach i jachtach.

luon komunikacja

Po trzecie, LuON opracowuje również własny system, który będzie odpowiadał za wewnętrzną automatykę. Oznacza to, że urządzenia będą działać niezależnie od systemu HomeKit czy Matter.

Po czwarte, zaletą LuON jest nowe podejście do tworzenia automatyzacji. Narzędzia będą skonstruowane w taki sposób by zautomatyzowanie całego domu zajęło mniej niż 30 minut, a do jego wykonania nie będą potrzebne ani umiejętności, ani wiedza programistyczna.

W LuON wierzymy w smart home, który jest intuicyjny w obsłudze i prosty w konfiguracji. Nasze wieloletnie doświadczenie, ogromny zapał do pracy i duże ambicje przekuliśmy w system, który odzwierciedla nasze przekonania i dążenie do doskonałości.

Dawid Olczak, Prezes LuON S.A.

luon automatyzacja

Po piąte, w przypadku awarii głównego routera czy głównej jednostki centralnej system będzie mógł działać bez dostępu do Internetu. W LuON pracują także nad awaryjną komunikacją, która umożliwi sterowanie urządzeniami za pośrednictwem smartfona nawet wtedy, gdy uszkodzony zostanie router i sieć lokalna.

Urządzenia marki LuON

Warto dodać, że w ofercie znajdować się będą urządzenia kompatybilne z HomeKit, których aktualnie nie produkuje żadna inna firma. Jednak Dawid nie chciał zdradzić na ten temat jakichkolwiek szczegółów.

Aplikacja LuON

Nietrudno domyślić się, że będzie także aplikacja. Cały system skonstruowany jest w taki sposób, że nie są potrzebne zewnętrzne serwery. Dzięki temu firma nie będzie gromadzić i analizować żadnych danych. Co ciekawe, aby korzystać z aplikacji LuON nie trzeba będzie nawet zakładać konta.

luon bezpieczeństwo

Przyszłość LuON

Przedstawiciele firmy LuON nie chcą póki co zdradzać większej ilości szczegółów na temat swojego systemu. Wiemy tylko to, że jego premiera ma odbyć się za kilka miesięcy.

Trzymamy kciuki i życzymy wielu sukcesów na krajowej i międzynarodowej arenie.

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sosite
  4
  Bardzo mi brakuje opcji wgrywania obrazków w komentarzach gdyż jeden mini komiks doskonale opisuje tą sytuację:
  • Sytuacja: Mamy 14 rywalizujących z sobą standardów
  • 14?! To jest śmieszne! Potrzebujemy stworzyć jeden uniwersalny standard, który spełni wszystkie potrzeby. Tak!
  • Sytuacja: Mamy 15 rywalizujących z sobą standardów

  Aczkolwiek ten 15. standard na papierze wygląda dobrze. Jeśli zaprzęgną do tego dobrych programistów to może być faktycznie ciekawą propozycją. Idealnie gdyby dopisali jeszcze "wrappery" na inne standardy
  • avatar
   jkkqart
   2
   Nie standard, a system. Jak pewnie zauważyliście, ZigBee się kończy. Sama firma (teraz pod nazwą CSA) uciekła w Matter, bo czuje zmierzch tej technologii.
   Oczywiście też wiecie, że w HomeKit standardy niewiele zmieniają. Bramki nie mogą dodawać nawet teoretycznie zgodnych urządzeń, jeżeli nie są zgłoszone do weryfikacji. Dlatego np. do Hue dodasz żarówkę Ikea, ale w HK jej nie zobaczysz. No i co po takich standardach, które dodatkowo się zapychają i gryzą z Wi-Fi.
   Dodawaliście 50 żarówek ZigBee? Płynnie i wszystkie działają idealnie?
   • avatar
    Much_
    0
    Dla mnie lepszego standardu niż zigbee na razie nie ma. Jest dla każdego amatora elektroniki żeby pobawić się w smarty, dostępny na każdą kieszeń no i nie robi z domu mikrofali WiFi (komunikacja jest tylko w czasie sprawdzania stanu urządzenia). Zasięg też jest dobry bo odbywa się przez urządzenia pośrednie (może lag jest większy ale nie zawsze jest to takie ważne). Aaaa no i ilość urządzeń do zakup jest niezliczona plus własne modyfikacje na raspberry - polecam wszystkim Zigbee do spróbowania ;) Dodam jeszcze że użytkuję taką sieć philips hue już 3 lata i nie miałem z nią najmniejszych problemów (zawsze działa) brat zaczał użytkować rok temu Aqara i chyba sam spróbuje w nowym domu
    • avatar
     Andrettoni
     0
     Super pomysł. Powiedzcie mi tylko gdzie mogę włożyć chrust by to napędzać.
     • avatar
      michal_mat
      -1
      Kolejny standard.... Czy przypadkiem w świecie Smart home niedawno mieliśmy niemiłą sytuację kiedy dość duży dostawca rozwiązania wziął i się zwinął? I zostawił klientów na lodzie, bo miał własny, rewelacyjny i zamknięty standard?
      To czego potrzebuje smart home to otwarte standardy niezależne od firm. Ale to nie przejdzie, bo tak to klient płaci co miesiąc za dostęp do swoich urządzeń za które już zapłacił.... Bo w firmowej chmurze są....
      • avatar
       Konto usunięte
       -2
       mamy 10 różnych standardów. połączmy je wszystkie, tworząc 11ty standard.

       po jakimś czasie:
       mamy 11 różnych standardów. połączmy je ....
       • avatar
        mardun
        -2
        Kolejny nowy standard, oczywiście będzie najlepszy, więc nasze urządzenia będą kosztować 4x tyle ile konkurencji, bo klienci na pewno to docenią ! Mijają 2 lata, hmm, jednak nie docenili, zwijamy się. Dotychczasowi klienci kupią sobie coś innego. Tak wygląda cykl życia "super" rozwiązań w inteligentnym domu. Ilu w ogóle jest ludzi potrzebujących kilometra zasięgu.
        • avatar
         pawluto
         -4
         Mega bzdety - nawet złotówki by za to nie dał...