Ultrabooki

Duży problem związany z MacBookami wyposażonymi w układ M2

przeczytasz w 1 min.

W sieci pojawiły się pierwsze recenzje MacBooka Air z układem M2. Szybko okazało się, że nagłośnione ostatnio problemy związane z dyskiem SSD w modelach Pro dotyczą także MacBooków Air.

Wolne dyski SSD w MacBookach z M2

Przypomnijmy, że na początku miesiąca redaktorzy serwisu iFixit odkryli, że dysk o pojemności 256 GB montowany w MacBookach Pro z M2 jest dużo wolniejszy od tego, którym dysponują modele poprzedniej generacji z układem M1. W starszych modelach wykorzystano dwa układy pamięci, dzięki czemu ich wydajność była znacznie większa, ponieważ operacje na plikach wykonywane były równolegle przez oba moduły. W nowych komputerach postawiono na jeden moduł.

MacBook Pro z m2
MacBook Pro z M2

Jedna z pierwszych recenzji MacBooka Air z układem M2 opublikowana została na łamach serwisu The Verge. Okazało się, że podstawowy model tego komputera posiada jeden układ pamięci masowej, tak samo jak w przypadku MacBooków Pro.

Po niemal trzech tygodniach do tematu odniosła się firma Apple. W oświadczeniu wydanym dla The Verge stwierdzono, że chociaż podczas testów komputery mogą osiągać gorsze wyniki, to rzeczywista wydajność jest wyższa niż w przypadku modeli z M1. Nowe układy pamięci masowej są podobno znacznie lepsze od tych, które używane były wcześniej.

Oświadczenie Apple nie jest do końca jasne. Nie wiadomo czy chodzi o wydajność dysków SSD czy całego systemu. Wiadomo jednak, że obecnie nie warto kupować komputerów z układem M2, które wyposażone są w dysk SSD o pojemności 256 GB. Testy wykazują, że ich wydajność jest dużo niższa od modeli z większą pamięcią masową.

układ apple m2

Jeśli nie macie zamiaru wydawać pieniędzy na konfiguracje z większą pamięcią, to warto sięgnąć po sprawdzone modele z układem M1, które są przy tym dużo tańsze.

Źródło: The Verge, Grafika: stopklatka z https://www.youtube.com/watch?v=NuheiTNzLd8&

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Michał Starzyk
  6
  Tylko kto kupuje laptop z dyskiem 256GB ?
  • avatar
   owatanka
   3
   Bardziej bym sie przejowal przegrzewaniem sie procesora bo to duzo powazniejszy problem niz jego dyskiem ssd
   • avatar
    KENJI512
    3
    iFoniarze i tak będą lajkować i znajdą wymówkę, by to usprawiedliwić i imię iIdeologii xDD
    • avatar
     MokryN
     0
     Wolne? 99% użytkowników by tego w życiu nie zauważyła jakby ktoś numerków nie opublikował. I tyle w te sprawie.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ostatnie pytanie w punkt. nie mam zamiaru wydawać żadnej kasy na produkty apple :)