Ciekawostki

NASA na Marsa - koncepcyjny pojazd niczym z kinowego ekranu

przeczytasz w 1 min.

Zaprezentowany przez NASA prototyp elektrycznego pojazdu Mars Rover Concept Vehicle wygląda… nieziemsko. Słowo to pasuje tutaj chyba jak ulał.

Wygląda niczym wyjęty wprost z filmu science fiction. Nie bez powodu jednak – wszak jest to pojazd, który mógłby przewozić astronautów NASA po powierzchni Czerwonej Planety. A właściwie jego prototyp o nazwie Mars Rover Concept Vehicle.

Jedni mówią, że jak z Marsjanina, inni, że jak z Batmana, ale do którychkolwiek bliżej by nam nie było, faktem jest, że prezentuje się efektownie. Nie mogło być inaczej, gdy za jego projektowanie wzięli się bracia Parker, odpowiadający między innymi za wehikuły z filmu Tron.

MRCV przód

To jednak nie wygląd, rzecz jasna, ma być jego kluczową cechą. Liczy się przede wszystkim to, co ma (a właściwie ma mieć) w środku.

Mars Rover Concept Vehicle to pojazd elektryczny, który może być zasilany za pomocą promieni słonecznych. W rzeczywistości składa się z dwóch części, które można od siebie oddzielić – pierwsza służy stricte do podróżowania, druga jest modułem laboratoryjnym. 

MRCV noc

Nie tylko wygląda na ogromny, ale taki jest. Czteroosobowy pojazd ma 8,5 metra długości, ponad 4 metry szerokości i prawie 3,5 metra wysokości. Jego opony są zaś przystosowane do specyficznych warunków na marsjańskich pustyniach. Rozpędza się do kilkunastu kilometrów na godzinę.

W środku znajdują się (choć tylko na papierze) nowoczesne technologie, służące do podtrzymywania życia, komunikacji i nawigacji – zboczenie z trasy na Marsie mogłoby być bowiem nieco bardziej kłopotliwe niż (dajmy na to) w Poznaniu. 

Pojazd w takiej formie, jak widać na zdjęciach, nie poleci na Marsa, a jest jedynie sposobem agencji NASA na zainteresowanie społeczeństwa marsjańskim projektem. Prototyp nie został też sfinansowany ze środków publicznych. Ot, ciekawostka, obok której faktycznie nie każdy zdoła przejść obojętnie.

Źródło: Digital Trends, CNET. Foto: NASA/Kim Shiflett, NASA’s Kennedy Space Center

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Tylko po co tak opływowe kształty na marsie? będą się nim ścigać, wygląd ciekawy ale praktyczność niska.
  • avatar
   Michał 06
   2
   Z tym jest tak jak z samochodami koncepcyjnymi,prototypami :)
   • avatar
    Konto usunięte
    -2
    Zwykła makieta, spójrzcie tylko na spasowanie elementów (zbliżenie ma przód pojazdu) na filmiku.
    • avatar
     Pogromca blacharni Pro
     -6
     Batmobil?
     • avatar
      darioz
      -14
      Chcą lecieć na Marsa a na księżycu nigdy nie byli! Czyżby przygotowywali się już do nakręcenia w studiu lądowania na Marsie?
      • avatar
       BluePandoraBox
       0
       uśmiałem się z napisów "nie stawać" które są wszędzie na tej makiecie naklejone hihi
       opływowy kształt musi być aby się nie przewrócił gdy wpadnie w burze które na Marsie ponoć nie są rzadkością, tak samo jak wzmocnienia - dwie belki nad przednią szybą

       wyślą podobny pojazd w częściach i na miejscu poskładają, czy już mają prototyp rakiety która takiego kolosa przeniesie w całości na Marsa?
       cała konstrukcja z hermetyczną kabiną będzie ważyć ładne kilkanaście ton