Ciekawostki

Masz takie słuchawki? Lepiej w nich nie zasypiaj

przeczytasz w 2 min.

Bezprzewodowe słuchawki mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia lub życia. Wystarczy, że zapomnisz wyciągnąć je z uszu przed zaśnięciem i już ryzykujesz przypadkowe połknięcie pchełek.

O niebezpieczeństwie związanym z zaśnięciem z bezprzewodowymi pchełkami przekonało się już wiele osób. Jedną z nich jest Bradford Gauthier, którego przypadek opisuje portal dobreprogramy.pl. Mężczyzna z Massachusetts miał obudzić się, po czym poczuł ból w przełyku. Towarzyszyły mu trudności z połykaniem, które uniemożliwiały nawet wypicie wody. Diagnoza lekarza była co najmniej szokująca dla Gauthiera.

Mężczyzna połknął słuchawkę podczas snu

Jak wykazało badanie rentgenowskie klatki piersiowej, Gauthier miał w przewodzie pokarmowym jedną słuchawkę AirPods, którą musiał przypadkowo połkąć w trakcie snu. Medycy byli zaskoczeni znaleziskiem, a sam poszkodowany tłumaczy niezamierzone połknięcie zmęczeniem. “Sypiam w słuchawkach, bo mając dwójkę dzieci, ciężko o chwilę spokoju” – wyjaśnia.

Lekarz bez trudu usunął niebezpieczny przedmiot z przewodu pokarmowego, a wydarzenie odbiło się szerokim echem w mediach, które zaczęły apelować o to, by nie zabierać ze sobą słuchawek do łóżka.

Mężczyzna z Massachusetts miał sporo szczęścia, bowiem pchełka zatrzymała się w stosunkowo bezpiecznej pozycji. Reporterka Alysha Palumbo z NBC Boston zauważa jednak, że słuchawka może ułożyć się w przełyku w tak niefortunny sposób, że będzie realnym zagrożeniem dla życia na skutek potencjalnego zadławienia.

Gauthier nie jest jedyną osobą, która okazała się być ofiarą roztargnienia połączonego ze zmęczeniem. W 2020 r. media informowały o 7-latce, która w wyniku połknięcia AirPodsów trafiła na OIOM. Rok wcześniej podobną sytuację odnotowano w Tajwanie.

Nie zabieraj słuchawek do łóżka

Przytoczone wydarzenia związane z przypadkowym połknięciem słuchawek bezprzewodowych nie są jedynymi powodami, dla których rozsądnie jest nie kłaść się spać z pchełkami w uszach. Potencjalne zadławienie stanowi ogromne zagrożenie, jednak należy mieć świadomość, że noszenie przez kilka godzin (we śnie) twardych urządzeń w uchu może zwiększyć ryzyko infekcji i chorób ucha.

Niewykluczone też, że spanie ze słuchawkami może skutkować fizycznym uszkodzeniem ucha. Aby do tego doprowadzić, wcale nie trzeba sporo wysiłku – wystarczy w niewłaściwy sposób ułożyć głowę, by wyrządzić krzywdę małżowinie lub kanałowi słuchowemu.

Jeśli koniecznie musisz zasypiać przy muzyce lub podcaście, włącz odtwarzanie dźwięku na dużych słuchawkach wokółusznych, a w najlepszym przypadku – bezpośrednio na telefonie lub telewizorze.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Okonio
  5
  Lepiej w ogóle nie spać, skoro ludzie we śnie umierają.
  • avatar
   zack24
   4
   No tak. Dobrze, że pochłaniając pościel w trakcie snu należy popijać, bo inaczej człek spałby bez kołdry, a tak to się budzi po szklankę napoju i orientuje, że zaczął z niewłaściwej strony...
   • avatar
    bombel
    0
    Cześć nazywam się bombel, miło cie poznać! Pozwól ze opowiem ci dzisiaj jak udało mi się zarobic trylion$.
    Otóż przez przypadek odkryłem super fajową aplikacje która nazywa się CryptoCom i wiesz co? Możesz w niej bezpiecznie kupić Bitcoin, Ethereum, BNB, XRP, Solana, Atom i setki innych kryptowalut. Super co nie?
    A teraz najlepsze kupiłem w niej kryptowaluty za 1000$ a po tygodniu moje kryptowaluty były warte 100 milionów$!!! Niesamowite co ziomek?
    A po misiacu 100 miliardow$!!! A po roku miałem na koncie trylion$!!!!
    Dlatego ziomeczku mam dla ciebie propozycje bo ja hajsu nie poczebuje mam więcej niż lodu!!!
    Otóż zarejestruj się w tej zarąbistej apce CryptoCom z mojego linka, przejdź proces KYC i zamów czerwona kartę Rubi a otrzymasz na start az 25$ za friko!!! Czaisz ziomek czaczę??
    Za frikora, nula, zero!!! Oto mój link klikaj w niego teraz, w tym momencie!!! Promocja jest ograniczona wiec szybko się spiesz bo inni mogą być szybsi od ciebie a wiesz mi ze tego nie chcesz bracie! Dawaj, dawaj, dawaj ziomek i klikaj!!!! Miliardy, biliony$ czekaj właśnie na ciebie!!!!

    https://crypto.com/app/jjey2xxs9c

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login