Systemy operacyjne

Menedżer zadań lub Monitorów zasobów - twoja kontrola nad Windowsem

przeczytasz w 3 min.

Co to jest Menedżer zadań i Monitor zasobów w Windows 10? Jak wykorzystać te systemowe aplikacje w Windows 10, do monitorowania procesów i wykrywania niebezpiecznych programów.

Czasami wentylator w laptopie lub komputerze zaczyna pracować głośniej. Aplikacje dostają czkawki a system jakby spowolnił działanie. Jeśli masz dysk SDD, nawet nie usłyszysz, że lub czy coś intensywnie mięli po dysku. Jak zdiagnozować co dzieje się w tle Windows 10, czy to normalne, czy może podejrzane zachowanie? Czasem zdarzają się poważniejsze awarie, a wtedy zawsze warto mieć pod ręką kopię zapasową Windows 10

Jak uruchomić Menedżera zadań?

Wykorzystaj skrót klawiszowy: CTRL + SHIFT + ESC

Jak uruchomić Monitor zasobów?

Kliknij ikonę Wyszukaj w systemie Windows i wpisz Monitor zasobów (kliknij w pozycję)

Zmierzam do tego, że po pierwsze warto, a po drugie bardzo łatwo można dowiedzieć się co jest przyczyną dziwnego zachowania systemu, korzystając z Menedżera zadań lub Monitora zasobów - umieszczonych w Windows 10.

Menedżer zasobów Windows 10 prawdę ci powie

Oczywiście nie zawsze jest to sygnał do niepokoju, bo może akurat uaktywniło się w tle skanowanie antywirusowe lub  automatyczna kopia zapasowa, o której zapomniałeś.  Może Windows 10 właśnie pobiera w tle jakąś dużą aktualizację, albo wysyła cotygodniowy raport do centrali ;). Może to przeglądarka dostała zadyszki po otwarciu zbyt wielu okien. Narzędzie Microsoft Windows do usuwania złośliwego oprogramowania (RTM.exe) też sporadycznie mocno obciąża zasoby - nomen omen zachowując się niekiedy jak "złośliwe" oprogramowanie.

Menedżer zadań Windows 10

Może się jednak zdarzyć, że samodzielnie zainstalowałeś aplikację o wątpliwym pochodzeniu lub nawet nie wie wiesz, że przy instalacji coś się "przy okazji" doinstalowało.

Menedżer zadań Windows 10 i monitorowanie układu graficznego

Menedżer zadań rozwija się wraz z kolejnymi poprawkami Windows i od jakiegoś czasu umożliwia również monitorowanie pracy układu graficznego - i to nie tylko w przypadku operacji 3D/2D, ale również GPGPU czy kodowania/dekodowania wideo.

Jeśli chcesz szybko zidentyfikować aplikację która "pożera" ci zasoby CPU, dysku lub RAM najprościej jest wejść do zakładki Procesy i tam przesortować je wedle obciążenia danego podzespołu.

Menedżer zadań - monitorowanie procesów

Jeśli chciałbyś mieć szybki dostęp do aplikacji, po prostu przypnij je do Paska zadań: kliknij prawym przyciskiem myszki na ikonce aplikacji na pasku zadań (gdy są uruchomione), a z listy wybierz Przypnij do paska zadań.

Menedżer zadań i Monitor zasobów przypięte do paska zadań

Monitor zasobów Windows 10 - pełna kontrola

Wielu użytkowników zna i najczęściej korzysta z Menedżera zadań, jednak to Monitor zasobów oferuje na jednym widoku wygodniejszy i pełniejszy wgląd w to, jakie aplikacje, procesy, usługi działają i ile mocy procesora, pamięci wykorzystują, lub ile wysyłają i pobierają danych.

Procesy o aktywności sieciowej to jedna z najciekawszych różnic pomiędzy M.zadań i M.zasobów. Można się o tym przekonać uruchamiając obok siebie dwa okna tych aplikacji. Podczas gdy w pierwszym w kolumnie "Sieć" nie dzieje się praktycznie nic (0 Mb/s), w drugim widać rzeczywistą ilość danych wysyłanych przez każdy proces.

Najbardziej przydatną funkcją - głównie dla niezaawansowanych użytkowników, której niewielu jest świadomych - jest możliwość szybkiego zidentyfikowania procesu i zdobycia informacji czy jest potrzebny, szkodliwy, podjerzany. Szczególnie gdy monitoruje nienaturalnie duże wykorzystanie zasobów CPU, RAM lub LAN. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki na nazwie procesu, a z menu które się pojawi wybrać "Wyszukaj w trybie online". Automatycznie otrzymamy w przeglądarce internetowej wyniki wyszukiwania na temat tego konkretnego procesu/aplikacji. Stąd już tylko jeden krok do diagnozy, czy w naszym systemie nie zgnieżdziło się coś niechcianego. Tak to mniej więcej wygląda:

Które aplikacje lub usługi można włączyć (zatrzymać), bez utraty funkcjonalności, a z zyskiem dla wydajności, to już temat na osobny artykuł, który mamy w przygotowaniu.  

Przy okazji. Zauważyłem też, że w niektórych ultrabookach "szwankuje" funkcja Speed Steep CPU i przy dużym zapotrzebowaniu na moc procesora, częstotliwość nie zostaje zwiększona lub zwiększona z dużym opóźnieniem. Efektem jest straszna ociężałość systemu, a laptop zachowuje się jakby był dwa razy wolniejszy. Łatwo to sprawdzić właśnie w Menedżerze zadań w zakładce Wydajność, pod pozycją Szybkość (na grafice poniżej Szybkość CPU 0,81 GHz)

Szybkość CPU i wykorzystanie w Menedżerze zadań Windows 10

Jeśli laptop choruje na taką przypdałość i jest to Ciebie męczące, najlepiej przełączyć go z trybu Zrównowazony na Wysoka wydajność, lub ustawieniach planu zasilania podnieść minimalny stan procesora np: do 50%. Jak to zrobić:

Na koniec wypada dodać, że jest to info dla niezaawansowanych użytkowników. Niektórzy stali czytelnicy benchmark mogliby się obrazić za takie porady ;) Tych z kolei zapraszam do dzielenia się w komentarzach swoimi doświadczeniami n/t "ulubionych" procesów Windows 10.

Może cię również zainteresować:

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ch3rub
  2
  A jak już naprawdę chcesz poznać co się dzieje w systemie to Process Monitor. Potrzeba już jednak wiedzieć czego się szuka bo tam jest taki gąszcz informacji, że bez głębszej wiedzy się nie obejdzie ;)
  • avatar
   Kenjiro
   1
   Process Explorer prawdę ci powie...

   Poza tym modyfikowanie stanu minimalnego procesora problemu nie rozwiązuje, a tylko go przesuwa, co gorsza, mocno skracając czas pracy na baterii. Lepiej udać się na stronę producenta i sprawdzić czy np. są nowe sterowniki, albo nowy BIOS.
   • avatar
    Dekard
    1
    Google Chrome - wykorzystanie pamięci 1GB :)
    • avatar
     Bywalec2
     0
     Fajny artykuł, chociaż o tych opcjach widziałem.
     • avatar
      blebIeble
      -1
      A gdzie panel sterowania w tej szkaradzie 10?
      • avatar
       marianb
       0
       Mam procesor 8-rdzieniowy a zawsze mi pokazuje tylko jedne ogólne okno obciążenia. Jak przełączyć na osiem?
       • avatar
        Seikishi
        0
        Apropo task manager, ktoś może mi powiedzieć w jaki sposób można sprawdzić co zajmuje mi połowe ramu?
        Mam 8gb na lapku i po uruchomieniu windowsa mam zawsze 3-3.9GB jako cached / standby, co uniemożliwia robienie wielu czynności na raz (zapchany ram)
        • avatar
         HemaN
         0
         Mój ulubiony proces Windows 10 to "dmwappushservice". Pierwszą rzeczą po zainstalowaniu systemu jest jego natychmiastowe usunięcie. Niestety jest zawzięty i powraca po każdej większej aktualizacji. Na szczęście jestem jeszcze bardziej zawzięty i usuwam go gdy tylko się pojawi ;) .
         • avatar
          lukaszg
          0
          W Task Manager polecam na zakładce 'Historia aplikacji' włączyć 'Pokaż historię wszystkich procesów' przez meni Opcje - dostajemy informację w kolumnie Sieć ile danych MB wysłała i pobrała aplikacja np. przeglądarka internetowa.

          Oprócz Menadżer zadań i Monitor zasobów korzystam też z 'wyswietl historię niezawodności' oraz podstawowe dzienniki zdarzeń logów czy też Harmonogram.

          PS Portal powinien wprowadzić kategorię artykułów np. ogólne oraz dla userów podstawowych , zaawansowanych. Będzie możliwość zapisania/dodania informacji/artykułu do ulubionych?
          • avatar
           lukaszg
           0
           Odnośnie poprawienie wydajności pod względem pracy na bateri, polecam w windowsie czy to sprzęt typu laptop czy PC lepiej ustawiać tryb hibernacji niż uśpienia. Hibernacja nie "wybudza" sprzętu i jak sama nazwa wskazuje hibernuje procesy nie usypia ich. Często miałem tak, że jakiś proces w nocy wybudzał laptopa który szumiał, włączał matrycę, nie chciało mi się szukać co jest przyczyną w windows. Po prostu ustawiłem hibernację. Bateria trzyma dłużej eco :), a "wybudzenie" systemu i gotowość do pracy w stosunku do uśpienia jest niezauważalna.