Internet

Nie ukryjesz się na Messengerze. Zrobisz screena, będzie powiadomienie

przeczytasz w 1 min.

Messenger wyświetli nam komunikat, gdy nasz rozmówca zrobi zrzut ekranu z wiadomością, która w założeniu była poufna. Dobra zmiana, tylko czy coś zmieni?

Messenger da znać, że ktoś zrobił screena

Facebookowy Messenger to jeden z najpopularniejszych komunikatorów internetowych – wykorzystywany nie tylko do prywatnej korespondencji, ale też do dyskusji bardziej lub mniej biznesowych. Jest też miejscem, w którym niejednokrotnie dochodzi do prób oszustw i innych form łamania prawa. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi screenshot, stanowiący dowód tego, co się stało. Obecnie sprawcy nie są świadomi tego, że ich rozmówcy robią zrzuty ekranu. To się jednak zmieni. 

Sam dyrektor generalny, a więc Mark Zuckerberg poinformował o wprowadzeniu nowych rozwiązań z zakresu szeroko rozumianej prywatności. Wśród nich znajdują się powiadomienia o tym, że nasz rozmówca wykonał zrzut ekranu. Dotyczy to screenshotów przedstawiających fragmenty konwersacji, w której wykorzystane zostało szyfrowanie end-to-end i która samoczynnie zniknie po upływie określonego czasu. Zgodnie z założeniem bowiem taka rozmowa ma być dostępna tylko dla obu stron – bez możliwości „podsłuchania” jej przez kogoś pomiędzy nimi. 

Messenger screen

Zmiana, … która nic nie zmieni?

Zatem ta nowa funkcja wprowadzana jest nie po to, by ostrzegać potencjalnych przestępców, lecz by zadbać o prywatność tych, którzy wybrali opcję „znikających konwersacji”, a więc chcących tylko przekazać (najpewniej poufną) wiadomość, a nie zostawić ją w pamięci. I pewnie – Facebook nie uniemożliwi robienia takich screenshotów, ale przynajmniej druga strona będzie świadoma tego, że zostały one wykonane. Oczywiście można też zrobić zdjęcie zamiast zrzutu… dlatego pozostaje pytanie, czy to cokolwiek zmieni. I odpowiedź twierdząca byłaby raczej przejawem naiwności. 

Źródło: Meta, Ubergizmo, SlashGear, informacja własna

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  3
  To jest ukłon w kierunku osób wysyłających nudeski ;)
  Dostaniesz fotkę, która zniknie za 3 sekundy, to nie zdążysz wyjąć aparatu i zrobić zdjęcia, na kartę też w tym czasie nie przerysujesz :D
  • avatar
   KENJI512
   2
   Podobnie, jak w FB Randki - tam nie da się w ogóle screena zrobić i nie ma tej apki na PC.

   Bo na PC Master Race bez problemu screeny się robi :D
   • avatar
    Bazyliszek
    1
    Ale nikt nie pomyślał, że możliwość znikających wiadomości, może być wykorzystane do gróźb karalnych i szantażu? A zrobienie screena to materiał dowodowy?
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     wystarczy tej głupawej aplikacji nie dawać uprawnień, i się nie dowie że się robi print screena. równie dobrze można pogadać sobie przez przeglądarkę w windowsie, i ..... też się ominie tę funkcyjkę.

     co do FB, już kiedyś coś obiecywali że znika, i jakimś cudem się pojawiało. ja się od tego trzymam z daleka. pegasusa na stare nokie też nie ma :P
     • avatar
      steelek
      -1
      Ten opis w screenie powinien być inny zamiast 'Aga zrobiła zrzut ekranu' to coś w stylu 'Pegazus zrobił zrzut ekranu'. Dodałoby to troche pikanterii :D
      • avatar
       Konto usunięte
       -3
       ja używam gadugadu ,jak byście chcieli ze mna pogadać na gg to napiszcie i podam wam swój numer
       • avatar
        bullseye
        0
        Ciekawe czy na iPhonie to zadziała :P
        • avatar
         kitamo
         0
         Ogolnie ma to sens tylko to nie jest zabezpieczenie. Taki sam mechanizm ma chyba snapchat który oczywiscie idzie łatwo ominąć.
         Nie do ogarniecia tez jest na stacjonarnym PC ale zawsze to lepsze niz nic
         • avatar
          kaalus
          0
          A jak zrobi zdjęcie innym telefonem albo przepisze na kartkę to też będzie powiadomienie?