Ciekawostki

Meta buduje superkomputer AI – w jakim celu?

przeczytasz w 2 min.

Sztuczna inteligencja wymaga potężnych superkomputerów, które mogą wykonywać tryliony operacji na sekundę. Nad taką właśnie technologią pracuje obecnie Meta. W jej najnowszym wpisie blogowym, można dowiedzieć się dlaczego potrzebujemy AI na taką skalę.

AI Research SuperCluster (RSC) to, zdaniem firmy Meta, jeden z najszybszych superkomputerów AI na świecie. Ma on przyspieszyć badania nad sztuczną inteligencją i pomóc zbudować metaverse, a także nowe i lepsze modele AI, pracując w setkach różnych języków. W pełni zostanie zbudowany w połowie 2022 roku.

Przez sztuczną inteligencję do metaversu

Obecnie sztuczna inteligencja może bez problemu tłumaczyć różne teksty i pomagać identyfikować potencjalnie szkodliwe treści. Jednak jak twierdzą twórcy:

Opracowanie następnej generacji sztucznej inteligencji będzie wymagało potężnych superkomputerów zdolnych do wykonywania trylionów operacji na sekundę.

RSC ma pomóc naukowcom zbudować lepsze modele AI, które będą mogły uczyć się na bilionach przykładów i bezproblemowo analizować każdy tekst, obraz oraz wideo. Ostatecznie, jego prace mają utorować drogę do stworzenia technologii dla metaversu, w którym aplikacje oraz produkty, oparte na sztucznej inteligencji, będą odgrywać istotną rolę.

Co warto wiedzieć o RSC?

Meta od 2013 roku poczyniła znaczne postępy w AI. Algorytmy mogą obecnie uczyć się na podstawie ogromnej liczby przykładów, co sprawia, że mają bardziej efektywne rozumowanie. Jednak aby w pełni korzystać z zalet sztucznej inteligencji, trzeba będzie szkolić coraz większe oraz bardziej złożone modele. Dlatego właśnie Meta obecnie pracuje nad projektem nowej infrastruktury obliczeniowej, czyli RSC. O tym, jak to dokładnie wygląda, mówią jej twórcy:

RSC obejmuje obecnie łącznie 760 systemów NVIDIA DGX A100 jako węzły obliczeniowe, co daje w sumie 6080 procesorów graficznych — przy czym każdy procesor graficzny A100 jest mocniejszy niż V100 używany w naszym poprzednim systemie. Każdy DGX komunikuje się za pośrednictwem dwupoziomowej struktury Clos firmy NVIDIA Quantum 1600 Gb/s InfiniBand, która nie ma nadsubskrypcji. Warstwa pamięci masowej RSC obejmuje 175 petabajtów pamięci Pure Storage FlashArray, 46 petabajtów pamięci podręcznej w systemach Penguin Computing Altus i 10 petabajtów Pure Storage FlashBlade.

Dzięki RSC będzie można szybciej trenować modele, a także zapewnić bezpieczeństwo ludziom, którzy będą korzystać z metaverse w przyszłości.

Źródło: about.fb.com

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Agresor
  24
  By nas jeszcze skuteczniej inwigilować
  • avatar
   Cezarr
   7
   Metaverse - nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy.
   • avatar
    Kapitan Nocz
    6
    no to już wiadomo gdzie znikają układy Nvidi i na co poświęca swoje moce produkcyjne. Czyli nie górnicy, tylko Zuckerberg jest odpowiedzialny za posuchę na ryku GPU :D
    • avatar
     Konto usunięte
     5
     Mam gdzies metę i FB.. swoją drogą...czy pójdzie na tym Crisis ?
     • avatar
      pawluto
      5
      Jak mnie śmieszy ta nazwa "sztuczna inteligencja"...
      Najbardziej znana i znienawidzona to ta od orange - max -
      Jak zgłaszasz uszkodzenie internetu to max może tak namieszać że przyjdą ci naprawiać telefon...
      Taka to z niego "ynteligencja"...
      • avatar
       FunkyKoval
       2
       Zuckerbergowi marzy się taki osobisty asystent AI jak JARVIS Iron Mana, który będzie go wyręczał w wielu rzeczach, wymyślał i konstruował/budował za niego.
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        Ile to MH/s?
        • avatar
         Konto usunięte
         2
         Ktoś chyba nie ma pojęcia co to jest sztuczna inteligencja. Te wszystkie programy do rozróżniania mowy itp. bazują na zawansowanych algorytmach opartych na instrukcjach warunkowych (if-then-else), które nie mają nic wspólnego ze sztuczną inteligencją. W skrócie dla nieznających się na programowaniu komputerów jest coś w rodzaju: jak powiem TAK to wykona się coś a jak powiem NIE to coś innego. Sztuczna inteligencja w obecnej formie to jest tylko chwyt marketingowy i nic więcej.
         • avatar
          Batyra
          1
          Jakoś mam wrażenie ze to wszystko by poprawić sprzedaż YouTube premium :)
          • avatar
           Dekard
           1
           Trzeba mieć jedynie świadomość, że wszystko robią dla zysku, a jak myślicie na czym mogą zarobić?
           • avatar
            grizzly
            0
            Znaczy się, teraz jeszcze skuteczniej będą banować "skrajnie prawicowe" konta pełne "mowy nienawiści".
            • avatar
             grizzly
             0
             Znaczy się, teraz skuteczniej będą banować "skrajnie prawicowe" konta pełne "mowy nienawiści".
             • avatar
              pablo11
              0
              Wygląda to co najmniej obiecująco. Mam nadzieję, że system AI dobrze zidentyfikuje szkodliwe treści i szybko skasuje całość swoich zasobów.