Internet

Czy to zamach na wolność słowa? Konfederacja zablokowana na Facebooku

przeczytasz w 2 min.

Wolnoć, Tomku, w swoim domku, ale w gościach to się zachowuj. Facebook bardzo często wyznaje taką zasadę o czym przekonują się nie tylko pojedynczy użytkownicy.

Konto partii Konfederacja na Facebooku zostało usunięte

Dziś ponownie otrzymujemy potwierdzenie dość stanowczych kroków, jakie niekiedy podejmują zarządzający tym popularnym portalem społecznościowym. Najboleśniej odczuwa to Konfederacja i jej sympatycy, ponieważ to właśnie konto tej partii politycznej zostało usunięte.

Informacja na ten temat pojawiła się około godziny 13:00. Podawano wtedy, że konto zostanie usunięte punktualnie o godzinie 14:00. I tak też się stało. Poza samym faktem, liderom Konfederacji nie podoba się cała otoczka, między innymi nietransparentny sposób działania Facebooka (Mety) i kontaktowanie się z rządem zamiast bezpośrednio z zainteresowaną stroną.

Dlaczego Facebook zbanował Konfederację?

Pojawił się już komunikat z uzasadnieniem. Facebook argumentuje, iż chodzi o naruszenie standardów społeczności, a przede wszystkim o informacje, jakie Konfederacja zamieszczała na temat COVID-19. Jeśli totalnie nie interesujecie się polityką to tylko nadmienimy, iż Konfederacja jest przeciwna segregacji sanitarnej czy przymusowi szczepień. Ale to dość delikatne ujęcie jej stanowiska z tym związanego.

Chcemy aby Facebook był miejscem gdzie ludzie mogą wyrażać swoje opinie, ale także czuć się bezpiecznie. Dlatego wprowadziliśmy Standardy społeczności, które określają jakiego rodzaju treści są dozwolone na naszych platformach i usuwamy wszystkie treści, które je naruszają. W zgodzie z tymi zasadami usunęliśmy stronę Konfederacji, która wielokrotnie naruszała Standardy społeczności, w szczególności dotyczące zasad walki z COVID-19 i środków ostrożności z tym związanych oraz mowy nienawiści.

„Komuna plus”. Konfederacja atakuje Metę, ale i rząd PiS

Na szybko zwołanej konferencji prasowej wspomniano między innymi o projekcie ustawy, która zakazuje praktyk uniemożliwiających obywatelom dostępu do informacji, jakie rozpowszechniają legalnie działające partie polityczne lub komitety wyborcze. Poza tym zapowiedziano proces cywilny przeciwko Facebookowi.

Zapis konferencji prasowej możecie zobaczyć poniżej, nie była ona bardzo długa. Wystarczyło jednak czasu na wspomniane wyżej zapowiedzi i wypunktowanie tego, co wedle Konfederacji robione jest przez Facebooka nie tak jak powinno. Udało się nawet odnieść do rządu, bo cenzura w Internecie ma idealnie pasować do „projektu komuna plus”, który objął już inflację i ogromne podwyżki.

Konfederacja mogła pochwalić się największym profilem na Facebooku spośród wszystkich polskich partii politycznych. Między innymi za cenzurę umieściliśmy Facebook na liście największych rozczarowań technologicznych 2021 roku.

Jak postrzegacie taką decyzję Mety? Zamach na wolność słowa? Ingerencję w polskie życie publiczne? A może przyklaśniecie decyzją ekipy Marka Zuckerberga, bo mamy wolny rynek? Właśnie tak podchodzą do tego niektórzy z drugiej strony politycznej barykady. W końcu każdy powód do kolejnych wojenek jest przez polityków zawsze wykorzystywany. A w tle jeszcze największe umysły wcześniej przyklaskujące lex TVN, a teraz krzyczące o lewackim zamachu na wolność słowa.

Źródło: Konfederacja, rp.pl

Komentarze

78
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piruet1974
  24
  Gdyby faktycznie banowali wszystkich którzy tych ich dziwnych zasad nie przestrzegają to ok. Jednak jak pokazują przykłady wielu osób które skargi składają do Mety jako właściciela wielu platform - zawsze dostają odmowę blokowania fałszywych kont, kont wyłudzających pieniądze. Dobrze to opisał jeden z Youtuberów "Dziki Trener"
  • avatar
   Pan Kierownik
   18
   To jakie konkretnie naruszenie regulaminu zostało popełnione? Bajeczki o "standardach" to dla naiwnych.
   • avatar
    Kenjiro
    15
    Och, gdy Konfederacja wypisuje brednie podciągając to pod wolność słowa i gospodarczą, to jest dobrze, zaś gdy inny przedsiębiorca (w tym przypadku Facebook) powołuje się na swoją wolność słowa i gospodarczą, to już jest źle, bo ma inne zdanie niż Konfederacja. W skrócie mówiąc, polityka Kalego w pełnej odsłonie.

    Inna sprawa, że Konfederacja krzyczy o kapitalizmie, itp., po czym całuje PiS w rzyć wprowadzając kolejną odsłonę socjalizmu. Już dawno K przestała być bastionem sensownej polityki gospodarczej (chociaż może nigdy nie byli, bo ostatnim sensownym to był Korwin przed 25 laty, dopóki nie upadł na głowę), a stali się bojówką PiS o bliżej niesprecyzowanych poglądach (czyli, jak im czapka stoi).
    • avatar
     mesjan
     14
     Jak ktoś podziela tę decyzje fb to nie ma pojęcia co to jest wolność słowa. Wyobraźcie sobie że Zuckerberg zostałby płaskożiemcem i usuwałby konta ludzi którzy twierdzą na fb że ziemia jest okrągła tłumacząc że są zagrożeniem dla życia bo ludzie uwierzą w to i będą chcieli ziemie obejść i z niej pospadają.
     • avatar
      nevermind
      11
      Ludzkość schodzi na psy jak tak czytam komentarze niektórych.
      To straszne ilu jest niewolników systemu którzy widzą tylko jedna słuszną stronę czyli swoją ciesząc się, że ta druga została usunięta z jakiegoś portalu. Ciekawe co by mówili jak by została usunięta partia albo inny podmiot z którym sympatyzują?
      Większość niby za wolnością ale jak przychodzi co do czego to jednak popierają i wybierają zamordyzm i niewolnictwo.
      • avatar
       tulika
       10
       Szaleństwo jest zawsze w skrajnościach...Fanatyzm obu stron jest sobie równy i siebie wart... Prosty przykład że całkowita wolność to bzdura: oszuści domagają się wolności słowa i możliwości tworzenia nieprawdziwych informacji dla swoich korzyści, choćby nawet satysfakcji manipulacji innymi, czy w sieci pojawiają się dokładne instrukcje jak przygotować trucizny czy narkotyki... Albo ktoś dla zabawy publikuje sobie bzdury i nabiera ludzi...

       Problem jest gdzie ustalić granicę i kto to powinien robić. Ironią losu jest to że czasem jak to mawia przysłowie najgłośniej 'łapać złodzieja' krzyczy złodziej.
       • avatar
        BariGT
        8
        Szkoda że większości tutaj nie nie rozumie, że Konfederacja to JEDYNA partia głośno walcząca z pisowskim kowidowymn bezprawiem i domagająca sie końca tego cyrku. ja rozumiem, że można mieć rózne zdania o EU , homo itd ale powrót do normalności powinien być priorytetem dla wszystkich... Aha, jesli nie rozumiecie niebezpieczeństwa sytuacji gdzie niewybierany przez nikogo typ decyduje co można mówić a co nie to, czytajcie więcej książek historycznych. Tak, wiem to jego portal ale zarówno w US jak w PL Konstytucja ZABRANIA jakiejkolwiek cenzury a prawo krajowe ZAWSZE stoi ponad regulaminami.
        • avatar
         kaalus
         6
         Jaki wolny rynek, pani Magdo? Mamy do czynienia ze stuprocentowym monopolem. To jeszcze gorsze niż monopol państwowy.
         • avatar
          luckyboy
          6
          Zbanowali Konfederację bo psują im interesy w Polsce, a preparaty do szczepień mają iść jak piwo przed majówka. Konfederacja to jedyna w Polsce opozycja covidowa, reszta sprzedała się koncernom i bawią się naszym kosztem we fale i szczepienia.
          • avatar
           kaviter
           5
           Po Konfederacji na Fejsbuku płakał nie będę, ale w dobie przeniesienia znacznej części debaty publicznej na tą platformę cieszyć się nie ma z czego. Sytuacja, w której prywatny podmiot praktycznie zmonopolizował (i to abstrahując od tego, że sam ją stworzył) przestrzeń, jednak publiczną i może ją według swojego widzimisię moderować dla demokracji dobra nie jest, dzisiaj świry z Konfederacji ale kto wie co jutro.
           • avatar
            zack24
            3
            Dzisiaj Konfederacja jutro kolejni. Dlaczego FB boi się ludzi myślących inaczej niż mainstreamowy nurt?
            "Wolność" w zniewolonym świecie kretynów upychających zdjęcia śniadania i kotów, brzmi groteskowo.
            • avatar
             Obsolete
             3
             Nie szczekasz jak wszyscy, to zostajesz wyciszony - proste zasady obowiązujące w tzw. "demokracji".
             • avatar
              serek25
              3
              Póki co interesy bigtechu i lewactwa są zbieżne. Ale to też się skończy w miarę postępów rewolucji. Dzisiaj wyleciała Konfa jutro LGTB będzie na wylocie.
              • avatar
               PITUCH3
               3
               rok moźe 2 i po fejsie
               • avatar
                Navier
                2
                Usunąłem dawno konto na facebooku i "lata" mi kogo oni sobie stamtąd wyrzucą. Dziki kapitalizm, który konfa (przynajmniej w teorii) wyznaje, kopnął ją właśnie boleśnie w zad. Bo czy różni się to czymś od odmowy przez prywatną drukarnię drukowania ulotek LGBT, czego tak konfiarze bronią? A czy na Albicli (czy jak tam się ten narodowy "facebook" nazywa) to "lewactwa" nie banują?
                • avatar
                 gehaes
                 1
                 Prezia USA zbanowali na pstryk to bąble z Konfy mogą jedynie porzucać kulkami z nosa
                 • avatar
                  Adrianwo
                  1
                  Wymordować wszystkich posłów Konfederacji!!! KORWINA TEŻ!!! Ich skóry są smaczniejsze od mięsa zwierzęcego!!!
                  • avatar
                   Adrianwo
                   1
                   Na komentarz Szaraka głosujcie TYLKO NA TAK!!!!
                   • avatar
                    Adrianwo
                    1
                    Konfederacja sama w sobie zagraża wolności słowa - gdyby przejęli władzę to zaczęliby wprowadzać wyjątkowo komuno- i PiS-o-podobne, antydemokratyczne przepisy! A wolny rynek byłby bardziej zależny od brutalnych dyktatur rosyjskiej, białoruskiej i chińskiej. Tak więc blokada jest moim zdaniem SŁUSZNA.
                    • avatar
                     K8v8M
                     1
                     Konfederacja na swoim profilu na FB usuwała nieprzychylne im komentarze, banowała ich autorów. Gdzie była dla nich wolność słowa? Ponadto wielokrotnie twierdzili, że prywatna firma ma prawo robić co chce, także w zakresie FB. FB jest mocno prawicowy, algorytmy promują takie treści, niejedno badanie to wykazało. FB zarabiał na Konfederacji spore pieniądze i gdyby nie łamali wielokrotnie regulaminu to zarabiałby dalej.
                     • avatar
                      kkastr
                      1
                      Z jednej strony Facebook jest podobno tylko przekaźnikiem informacji. W takiej sytuacji za nic nie odpowiada i nie powinien być w żaden sposób karany za umieszczane na FB treści. Ale wielu jednak chce by FB w jakimś stopniu cenzurował treści, łącznie z rządami wszystkich państw i różnymi innymi grupami ludzi. Z drugiej strony jeśli FB ma decydować o treściach na portalu to nie jest już tylko przekaźnikiem informacji, staje się za nie współodpowiedzialny. Wówczas jeśli dopuścił do opublikowania czegoś co jest uznawane za niesłuszne to jako współautor sam powinien ponieść karę na równi z autorami zakazanych treści. Oczywiście FB lawiruje pomiędzy obydwiema pozycjami jak tam mu aktualnie wygodnie, albo zgodnie z najsilniejszymi aktualnie naciskami. W tym całym zamieszaniu umyka nam najważniejsze - jaki w ogóle jest sens wolności słowa i do jakiego stopnia powinna być wmontowana w nasze prawo, edukację a nawet zwyczaje.
                      • avatar
                       _taurus_
                       1
                       Z pejszbookiem i jego produktami jak whatsapp Instagram pozegnalem sie 3 lata temu i to byla bardzo dobra decyzja i polecam innym aby odciac sie od tej “wolności slowa” lewackiego belkotu i reklam byle [email protected]
                       • avatar
                        Mario2k
                        1
                        Macie wolne media :) FB jest zależny od pewnej grupy która ukierunkowana jest w lewą stronę wzbogaconą kolorami tęczy . Jak kiedyś napisałem że część uczestników marszu równości wygląda jak typowe zboczeńce to FB zablokowałmi konto .
                        • avatar
                         gromzjasnegonieba
                         0
                         Piewcy neoliberalizmu wlasnie placza ze im korporacja zabrala prawo do wypowiedzi. A co z nami ? Do tej pory ani jeden konfederata nie zakwiczal nad losem zwyklego "Kowalskiego".
                         • avatar
                          theng
                          -1
                          Tak, to zamach na wolność słowa. Dopóki piszesz zgodnie z głównym nurtem (szczególnie o najmodniejszej chorobie), to jest dobrze. Wystarczy zamieścić inną informację (nawet popartą badaniami) i jest ostrzeżenie. Do tego olewane kilkukrotnie zgłoszona kradzież tożsamości kilku znanych na fb osób. Cenzuira w wydaniu lepszym niż za komuny.
                          • avatar
                           dawidpis12
                           -2
                           Gdyby Janusz Korwin Krul posiadał podobny portal co Cukierek, to robiłby to samo. Leciałyby bany i bloki dla ludzi o odmiennych poglądach. Skąd więc to zdziwienie, że spadł z rowerka? Zresztą, Konfa jest za wprowadzeniem prawa, które pozwoli odmówić przedsiębiorcy wykonania jakiegoś zlecenia czy pracy, ze względu na swoje poglądy.
                           • avatar
                            obcypl
                            -2
                            Dziwię się, że wzorem radykałów z US nie wynieśli się jeszcze na MeWe. Tam cenzury brak... Polaków w sumie też brak ;-)
                            • avatar
                             PrymusLee
                             -2
                             FB to nie firma NARODOWA, mogą banować kogo chcą, zwłaszcza za notoryczne rozprzestrzenianie Fake Newsów. Tak działa wolny rynek, nic się dziwnego nie stało.
                             • avatar
                              Gnom_Z_Piany2
                              -2
                              skasowali konfederacji konto na FB, świat się wali, nic nas nie ocali i takie tam biadolenie.
                              ale jeśli szef konfederacji Braun chyba (poprawcie jeśli się mylę), komentując totalne prawo aborcyjne stwierdza ot tak "jak dziecko umrze, to umrze". trzeba naprawdę mieć zryty łeb aby mieć takie zestawienie poglądów.
                              • avatar
                               pawluto
                               -5
                               Ojej ...jak mi przykro...hahahaha
                               Konfederacja - dziwne ugrupowanie - ich lider tańczy za pieniądzy w TVN a reszta pobiera dopłaty od rządu ...
                               • avatar
                                lkozierowski
                                -6
                                brawo meta, a rzadko im kibicuję
                                • avatar
                                 Dexterr
                                 -7
                                 Zasady na portalu są jasno określone, zakładając konto zobowiązujesz się ich przestrzegać.Łamiesz je to wypad. Wolność słowa nie ma tu nic do rzeczy bo nikt im nie zabronił głosić swoich teorii tylko nie zgodził z głoszeniem ich na swoim portalu. Może na PiSowskiej Albicli się odnajdą :)
                                 • avatar
                                  gromzjasnegonieba
                                  -7
                                  Konfederacja ma za zadanie manipulowaniem opinia publiczna tak by motloch glosowal na pis. cos sie szykuje wiec konfederacja ma za zadanie odwrocenie uwagi.
                                  • avatar
                                   bankaigoku
                                   -8
                                   Faszyści. Natomiast Facebook nie jest całkowicie prywatny.

                                   Chciałbym zauważyć, że całą spiralę nakręcają rządy na świecie, promując te platformy, a wręcz wymagając od ludzi posiadania tam kont. Na tych teoretycznie prywatnych stronach zamieszczają zawartość jako główne źródło przekazu. To znaczy, iż często nie zamieszczają treści na swoich stronach, a pierw trafiają one na taki portal. Rodzi to ogromne patologie.

                                   Dany obywatel ma obowiązek przestrzegać prawa w kraju, a nie zasad jakiegoś portalu społecznościowego z siedzibą na drugim krańcu świata. No bo jeśli jakiś publiczny podmiot pierw zamieszcza treść na takim Facebooku, to mieszkaniec musi zaakceptować warunki tej platformy, by ją ujrzeć. To nie powinno mieć miejsca, gdyż owa zawartość jest dotowana z pieniędzy podatników i powinna być jak najbardziej jawna. W momencie kiedy tak nie jest, powstaje nieoficjalny, odgórny przymus posiadania kont na tych platformach przez mieszkańców (bo inaczej o czymś się nie dowiesz). Dlatego właśnie takie megakorporacje są dogadane z rządami i "ręka rękę myje". Platformy mają nieskończenie wielką masę użytkowników, a rząd urządza mieszkańcom udawaną rzetelność i kontroluje nastroje (gdzie w praktyce, właściwie jest nieoficjalna cenzura). W tym ciągu zdarzeń, niektóre prywatne firmy zgodne z narracją rządu, również mają swój zysk, bo z racji bazy użytkowników, zakładają swoje profile i mogą mówić co chcą, sprzeciw ocenzurować, a w internecie nikt im nic nie zrobi. Normalnie przy oddzielonych prywatnych firmach i systemie konkurencji, ludzie by założyli coś nowego, przeszli gdzieś indziej, jeśli taka forma działalności Facebooka by im nie odpowiadała. Ale tutaj to wcale dużo nie daje, bo rząd w tym ciągu zdarzeń, na drugim krańcu kija napędza odbiorców i przypieczętowuję autorytetem "prawdziwość" danej platformy. Więc taka prywatna firma niewygodne opinie ukryje, z wyszukiwania nie zniknie, a nowi widzowie i tak się pojawią. Ba! Większość starych obserwatorów pod wpływem masowej opinii uzna, że coś jest słuszne, nawet jeśli wewnętrznie sądzi inaczej. To jest czysta indoktrynacja. Temu też ma służyć ban dla Konfederacji. W końcu rząd RP ma identyczne zdanie co ta korporacja, więc usuwanie opozycji jest im na rękę (co w rzeczywistości jest karygodne). Dlatego też, aby zapobiec temu mechanizmowi, sektor publiczny i wszyscy urzędnicy, powinni mieć wręcz obligatoryjny zakaz w trakcie pełnienia pracy publikowania na tych pseudo-platformach.
                                   • avatar
                                    Szarak0
                                    -42
                                    I bardzo dobrze. Powinni usunąć wszystkich poza PiS, bo tylko oni prawdę piszą.
                                    • avatar
                                     greghostor
                                     0
                                     Korwina też skasowali
                                     • avatar
                                      develoop
                                      0
                                      J.F