Ciekawostki

Mark Zuckerberg pozwalniał ludzi i dalej szuka oszczędności

przeczytasz w 2 min.

Meta planuje dalsze oszczędności - pracownicy, którzy nie zostali do tej pory zwolnieni, mogą na ten moment jednak spać spokojnie. Zmiany dotyczą przede wszystkim tych projektów, które i tak nie były dla firmy priorytetem.

Meta zamyka wybrane projekty

W ubiegłym tygodniu Meta zwolniła 13% pracowników, czyli ponad 11 tysięcy osób. Jak podaje serwis Reuters, 46% zwolnionych osób było zatrudnionych na stanowiskach technologicznych. Mark Zuckerberg planuje dalsze obniżanie kosztów działalności firmy, co będzie obejmowało restrukturyzację zespołów, zmniejszenie budżetów oraz uśmiercenie niektórych projektów. Jak z łatwością można się domyślić, nie obejmuje to zakończenia prac nad wizją Metaverse - dla Mety nadal będzie to priorytet, mimo iż według analityków jest to technologia bez przyszłości.

Pod przysłowiowy nóż jednak idą inteligentne ekrany z serii Portal oraz smartwatche. Dyrektor ds. Technologii, Andrew Bosworth, stwierdził, iż:

Meta zdecydowała na początku tego roku, aby zaprzestać marketingu urządzeń Portal (znanych z możliwości połączeń wideo) wśród konsumentów i skupić się zamiast tego na sprzedaży biznesowej. Dostanie się do segmentu korporacyjnego miało zająć tak dużo czasu i wymagać tak dużych inwestycji, że wydawało się, że to zły sposób na zainwestowanie czasu i pieniędzy.

Portal generalnie nie odniósł dużego sukcesu na rynku, natomiast smartwatche, nad którymi pracowała firma, nigdy nie trafiły do sprzedaży i raczej ich już nie zobaczymy. Andrew Bosworth powiedział, że zamiast na inteligentnych zegarkach firma skupi się na goglach do rzeczywistości rozszerzonej. Co więcej, ponad połowa wszystkich inwestycji w Reality Labs zostanie przeznaczona właśnie na rzeczywistość rozszerzoną.

Mark Zuckerberg po prostu się pomylił

Skąd te wszystkie zmiany? Jak twierdzi Mark Zuckerberg, nie przewidział on pierwszego spadku przychodów firmy. Podczas pandemii pojawił się nagły wzrost korzystania z mediów społecznościowych, a co za tym idzie, także ponadprzeciętny wzrost przychodów. Jak wiele innych osób, tak i Zuckerberg przewidywał, iż będzie to trwałe przyspieszenie, które utrzyma się także po zakończeniu pandemii. Niestety, jak się okazało, rzeczywistość zweryfikowała te założenia:

Niestety, nie potoczyło się to tak, jak tego oczekiwałem. Nie tylko handel online powrócił do wcześniejszych trendów, ale spowolnienie makroekonomiczne, zwiększona konkurencja i utrata sygnału reklamowego spowodowały, że nasze przychody są znacznie niższe, niż się spodziewałem. Popełniłem błąd i biorę za to odpowiedzialność.

Firma traci też miliardy dolarów na projekcie Metaverse, co powoduje niezadowolenie wśród inwestorów. To jednak najwyraźniej nie odstrasza Marka Zuckerberga i jego wizja wirtualnej rzeczywistości nadal będzie rozwijana.

Źródło: reuters.com, about.fb.com

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kkastr
  11
  "biorę za to odpowiedzialność", więc zwalniam niewinnych ludzi
  • avatar
   Quenser
   4
   Bierze za to odpowiedzialność zwalniając ludzi.... A zysk netto mety to 11mld. $ zamiast przekształcić dane działy w inne bardziej stabilne projekty to lepiej zwolnić ludzi.
   • avatar
    rybak
    3
    Mam nadzieję, że metaverse wpędzi Metę w duże kłopoty, oby to były kłopoty z których nie wyjdzie. Jak to się dawniej mówiło - idee fixe.
    • avatar
     danieloslaw1
     0
     ale jak musk zwalnia to już zniewaga i ten ceły body shiting XD
     • avatar
      Nibynóżka
      -4
      Krytykowanie firmy prowadzonej przez Marka Zuckerberga to przejaw zoologicznego antysemityzmu.
      • avatar
       Marucins
       0
       Mark Zuckerberg po prostu się pomylił
       Buhahaha a czemu miałby się nie pomylić/ Skoro to zwykły człowiek - popełnia błędy, kradnie pomysły od innych - to zwykły "ludź".
       • avatar
        RedFox01
        0
        Więcej szmalu! Nie ma szmalu!
        Więcej szmalu! Nie ma szmalu!
        Więcej szmalu! Nie ma szmalu!
        Skąd go brać, kurwa mać?!
        Złota brać nie mam jak, chyba tak, tylko tak
        Tylko tak, o tylko, tylko kurwa właśnie tylko tak!