Nauka

Meteoryt jak bumerang. Niezwykłe odkrycie naukowców

przeczytasz w 1 min.

Tysiące, a może miliony lat temu kawałek skały oderwał się od Ziemi. Spędził w kosmosie wiele mileniów, by ostatecznie… wrócić na naszą planetę. To pierwszy ziemski meteoryt-bumerang, jaki znamy.

Był rok 2018, kiedy to grupa poszukiwaczy meteorytów odnalazła skałę, której następnie nadano nazwę NWA 13188. Przy wadze niesięgającej nawet 650 gramów nie imponuje gabarytami, ale jest w niej jednak coś wyjątkowego. Wygląda na to, że jest to pierwszy znany ziemski meteoryt-bumerang. 

Pierwszy ziemski meteoryt-bumerang

Jérôme Gattacceca, badacz z Uniwersytetu Aix-Marseille we Francji, wraz z zespołem dokonał dogłębnej analizy tej skały. Okazało się, że skład sugeruje, że jest to obiekt, który powstał na Ziemi. Jedna z pierwszych hipotez zakładała, że jest to po prostu skała wulkaniczna, ale według Francuzów dane wskazują na coś innego. 

NWA 13188

Gattacceca twierdzi, że „dobrze rozwinięta skorupa obtopieniowa” eliminuje możliwość, by była to po prostu skała wulkaniczna. Co więcej, odnalezione ślady izotopów, takich jak beryl-3, hel-10 i neon-21, sugerują, że skała była wystawiona na działanie promieni kosmicznych. Poziom tych izotopów sugeruje, że najpewniej spędziła w kosmosie nie mniej niż 10 tys. lat, a prawdopodobnie znacznie więcej. 

Jak było naprawdę? To kwestia sporna

Jednak nie wszyscy naukowcy zgadzają się z tymi wnioskami. Na przykład Ludovic Ferrière z Muzeum Historii Naturalnej we Wiedniu, mimo tych argumentów, nadal nie jest przekonany i sugeruje przeprowadzenie szerzej zakrojonych badań. Z kolei Frank Brenker z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie twierdzi, że „nie ma wątpliwości co do faktu, że jest to meteoryt”, ale powątpiewa, czy rzeczywiście pochodzi on z Ziemi. 

Francuscy naukowcy zapowiadają, że będą kontynuować swoje badania, aby dać jednoznaczną odpowiedź. Wówczas też możemy spodziewać się publikacji wyników w którymś z recenzowanych czasopism naukowych. 

Źródło: Space.com, Live Science. Foto: Albert Jambon

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  vacotivus
  1
  Tytuł i wprowadzenie sugerują, że ta teoria jest potwierdzona. Treść twierdzi coś zgoła innego...
  • avatar
   zdzislawfijalkowski
   0
   Posiadam o wiele większy okaz meteorytu bumerang. Wszystkie moje starania spełzły na niczym ponieważ wysyłane próbki są odrzucane od razu jako skała ziemska i nie są przeznaczane do dalszych badań. Nie wiem jak tu przesłać zdjęcia do was pozdrawiam serdecznie.

   Witaj!

   Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
   Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

   Połącz konto już teraz.

   Zaloguj przez 1Login