Nauka

Desant rzadkiego meteorytu na dom w New Jersey. Naukowcy zachwyceni

przeczytasz w 1 min.

W mijającym tygodniu meteoryt wpadł do domu w New Jersey. Okazuje się, że kosmiczny przybysz jest rzadkim przykładem rówieśnika Układu Słonecznego. 

Meteoryty do powierzchni Ziemi docierają niezwykle rzadko, a ich zmasowany atak nazywany deszczem meteorytów i postrzegamy go jako malownicze zjawisko na nocnym niebie. Nie doświadczamy jego grozy, ponieważ kosmiczny gruz płonie tysiące kilometrów nad nami. Tym razem stało się inaczej, a skała wielkości pięści zdemolowała dom.

Meteoryt w New Jersey 

Meteoryt został znaleziony jeszcze ciepły przez jedną z mieszkanek New Jersey. Zawitał do jej domu w miniony poniedziałek. Miejsce desantu stanowiła sypialnia, której użytkownika nie było szczęśliwie w domu. Skała wybiła bowiem dwie dziury w suficie oraz wgniotła deskę podłogową.  

Przybyłe na miejsce służby ratownicze przytomnie uznały przybysza za obiekt pochodzący z kosmosu. Jego niespodziewana wizyta narażała bowiem mieszkańców okazjonalnego lądowiska na promieniowanie. Oczyszczania z substancji radioaktywnych wymagał budynek oraz ludzie.  

Wyniki badań meteorytu 

Następnie skała została przekazana przez policję w ręce specjalistów z College of New Jersey. Na podstawie wstępnych oględzin z wykorzystaniem mikroskopu elektronowego potwierdzili oni, że jest to meteoryt o ciekawym rodowodzie.   

badanie meteorytuOględziny meteorytu. Źródło: College of New Jersey

Waży niespełna kilogram, a jego górna warstwa sczerniała na skutek spalania w atmosferze ziemskiej. Należy się też liczyć z tym, że jego skład i struktura uległy znaczącym przekształceniom pod wpływem ciepła. Meteoryt musiał być narażony na duże jego dawki jeszcze w przestrzeni kosmicznej.  

meteorytMeteoryt, który 8 maja 2023 r. uderzył w dom w stanie New Jersey Źródło: College of New Jersey

Według naukowców jest jednak jednym z nielicznych znanych nauce chondrytów w tak dobrym stanie. Jego wiek oceniają oni na około 4,56 miliardów lat. Meteoryt nie tylko istniał od początku Układu Słonecznego, ale prawdopodobnie jest pozostałością po jego powstawaniu. 

Źródło: Space.com, The College of New Jersey

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Czy Rutkowska zaburzenia w pisaniu po polsku ma od promieniowania meteorytu?
  • avatar
   kkastr
   4
   Meteoryty nie są radioaktywne bardziej niż ziemskie skały, więc to albo niewiedza (filmy, gry itp) albo oszustwo (meteoryty są dość drogie).
   • avatar
    piterk2006
    2
    To promieniowanie zostało jakoś usunięte? Czy tylko nastraszyli nim tą kobietę, żeby nie pozwolić jej zatrzymać i zarobić na "skarbie", a teraz naukowcy bez żadnego specjalnego sprzętu trzymają to w rękach?
    • avatar
     brettsinclairdannywilde
     0
     Mnie najbardziej zastanawia jak to się stało że tak wielki meteoryt nie zmiótł całego osiedla, a zrobił tylko małą dziurkę w domu, czy zderzył się może z czymś po drodze już w atmosferze ziemskiej ???
     • avatar
      vacotivus
      0
      Czy oczyszczanie było profilaktyczne, czy faktycznie był radioaktywny?

      Tekst pisany pod dramaturgię, a nie konkret informacji.