Pamięć RAM

Poważne problemy z pamięciami DDR5 – Micron ma niepokojące wieści

przeczytasz w 2 min.

Wiązaliście duże nadzieje z pamięciami DDR5? Wygląda na to, że nowe moduły zaliczyły falstart – producenci skarżą się na niewystarczające dostawy komponentów, co prowadzi do problemów z dostępnością sprzętu w sklepach. Niestety, prognozy nie wyglądają tutaj optymistycznie.

Pamięci DDR5 zadebiutowały przy okazji premiery nowych procesorów Intela. Nie można jednak tego nazwać łatwym startem. Jeszcze przed premierą zapowiadano, że nowe moduły będą dużo droższe od starszych modeli DDR4. Niestety, szybko się okazało, że nowe pamięci nie tylko są horrendalnie drogie, ale w ogóle ciężko je kupić w sklepie.

Czym jest to spowodowane? Głos w sprawie zabrała firma Micron, czyli jeden z głównych producentów pamięci RAM.

Micron potwierdza problemy z dostępnością pamięci DDR5

Sanjay Mehrotra, dyrektor generalny firmy Micron potwierdził problemy z dostępnością pamięci DDR5. Co ważne, wcale nie chodzi o same kości pamięci. Nieoficjalnie wiadomo, że problemy są spowodowane niewystarczającymi dostawami układów do zarządzania zasilaniem (PMIC - Power Management Integrated Circuit) i regulatorów napięcia (VRM - Voltage Regulator Module), które są niezbędne do budowy nowych modułów.

Popyt na pamięci DDR5 znacznie przewyższa podaż z powodu niedoboru komponentów innych niż pamięci, które wpływają na zdolności producentów do budowy modułów DDR5. Spodziewamy się. że niedobory te ulegną zmniejszeniu do 2022 roku, umożliwiając wzrost dostaw do znaczącego poziomu w drugiej połowie 2022 roku.

Według dyrektora firmy Micron, problemy mogą potrwać do przyszłego roku. Normalnych dostaw należy jednak spodziewać się dopiero w drugiej połowie 2022 roku.

Crucial pamięci DDR5 RAM

Problemy z dostępnością pamięci DDR5 to wina Intela?

Anton Shilov z serwisu Tom's Hardware zauważył, że problem mógł zostać wywołany przez samego Intela (któremu nota bene teraz powinno najbardziej zależeć na dobrej dostępności nowych pamięci – to właśnie obsługa DDR5 jest kluczowym atutem nowych procesorów Alder Lake).

Produkcją układów PMIC zajmują się różni producenci (m.in. Renesas, IDT, Montage Technologies, Texas Insturments i Samsung), ale firma Intela do tej pory certyfikowała układy jedynie od firmy Renesas. W takiej sytuacji producenci pamięci są ograniczeni tylko do jednego dostawcy, który ma problem z wywiązywaniem się z zamówień i ogranicza cały rynek.

Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja na rynku pamięci rzeczywiście poprawi się w przyszłym roku.

Źródło: Tom’s Hardware, Team Group (foto), Crucial (foto)

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  10
  Świat się nie zawali bo nie można dostać pamięci DDR5...!
  Są ważniejsze sprawy na dziś niż namawianie ludzi na DDR5...
  • avatar
   sn00p
   7
   Ja nie zainteresuje się DDR5 dopóki będą dostępne DDR4. Ps: Procesory Intela już chyba nigdy mnie nie zainteresują :)
   • avatar
    Silver
    4
    Oni wierzą, że ktoś się od razu rzuci jak po karty w RTX-day?
    • avatar
     szymcio30
     2
     Kazdy chce zarobic aczkolwiek po wpadce z kartami graficznymi intel musial wiedzieć, ze z DDR5 bedzie podobnie. Co tu kryć dla nas cena ok 1600-2000zł 32GB DDR5 to jest duzo. Dla innych kilkadziesiąt dolarów wiecej. Dlatego mimo takich cen i niedoborów popyt jest b wysoki
     • avatar
      PerfectDAY
      1
      Niech ten przeklęty rok się skończy. Nic tylko same tragedie, złe wieści i katastrofy...
      • avatar
       Erikson83
       0
       To niesamowite !.....co my teraz wszyscy zrobimy ?....z tego wszystkiego chyba pójdę się zaszczepić astrą od zeneka. Będę mógł chodzić do biedronki do kina na basen...
       • avatar
        xxx.514
        -1
        Mieli dobry przykład gospodarki centralnie planowanej i poleganiu tylko na jednym producencie, nic się nie nauczyli...
        • avatar
         Gnom_Z_Piany2
         0
         po co producenci nas pchają w DDR5, skoro da się to ogarnąć wystarczająco dużym szybkim cache w samym CPU ?
         ponadto producenci CPU nie zadbali o to, aby był okres przejściowy, aby były płyty i cpu akceptujące DDR4 i DDR5. tak było przy poprzednich DDR.