Oprogramowanie

Microsoft zabija Office’a. Nowa nazwa, nowa apka i nowe… komplikacje

przeczytasz w 1 min.

Microsoft Office jest najpopularniejszych pakietem biurowym na świecie. A właściwie był, bo jego producent właśnie postanowił, że wyśle go do grobu. Uściślając: zniknie tylko jego nazwa, którą zastąpi… Microsoft 365.

Microsoft Office zmienia się w Microsoft 365

Już nie Microsoft Office, a Microsoft 365 – po ponad trzech dekadach zmienia się nazwa najpopularniejszego pakietu biurowego na świecie. Po co? Przede wszystkim po to, by podkreślić, że nie już to już tylko pakiet biurowy, lecz zestaw aplikacji, edytorów i narzędzi przydatnych na co dzień – każdego dnia roku. 

Microsoft 365 logo

Do rdzenia, jakim są programy Word, Excel, PowerPoint i Outlook na przestrzeni lat dołączyły wszak takie aplikacje jak OneDrive, Teams, Designer czy – całkiem niedawno – Clipchamp. 

Nowa ikona dla nowej aplikacji

Wraz z nową nazwą przychodzi nowa ikona, pod którą kryć będzie się nowa aplikacja z nowym wyglądem. Już na początku przyszłego roku program Microsoft 365 zastąpi dotychczasowe aplikacje Office na PC i urządzenia mobilne. Ma zapewnić jeszcze bardziej przyjazne „doświadczenie” w kwestii tworzenia i zarządzania dokumentami oraz obsługi innych składników pakietu. 

Microsoft 365 aplikacja

Ta zmiana nie może być zaskoczeniem. Wszak zaledwie dwa lata temu chmurowy pakiet subskrypcyjny Office 365 został przemianowany na… Microsoft 365. Powody były dokładnie te same. 

Microsoft 365 razy dwa

No ale właśnie – z tym nazewnictwem mogą teraz być pewne problemy. Bo jeśli Microsoft nie zamierza rezygnować z klasycznego modelu dystrybucji pakietu (czyli kupujesz raz i korzystasz, jak długo chcesz), a zapewnia, że nie zamierza, to będziemy mieli tak naprawdę dwa produkty o tej samej nazwie. Po co tak kombinować?

Źródło: Microsoft, The Verge, Mashable

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kerebron
  9
  "Microsoft nie zamierza rezygnować z klasycznego modelu dystrybucji pakietu (czyli kupujesz raz i korzystasz, jak długo chcesz), a zapewnia, że nie zamierza" - taaa, jasne. :>
  • avatar
   piomiq
   5
   "Po co tak kombinować?"
   Jak to po co, żeby zarobić na nieświadomych użytkownikach. Oni tam wiedzą jak wciskać nowe rzeczy, podczas gdy stare dobrze działają, i nie tyczy się to tylko pakietu biurowego, ale i innych narzędzi.
   • avatar
    HardCorak
    3
    Nie domyśliłbym się że pod tą ikoną jest office.
    • avatar
     Teodor
     2
     Co by to nie było, najlepiej nie używać. Stronić od dużych korporacji.
     • avatar
      xmexme
      1
      Jak zatem będą odróżniać wersje dla licencji innych niż jednoroczne i wersje okrojone. Chcą zmusić ludzi do płacania za cały pakiet niezależnie czy komuś potrzeba coś więcej niż world i exel? Czy wprowadzą nowe nazwy office 365 home & student 2025.
      Jedno jest pewne jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co im chodzi.
      • avatar
       piomiq
       1
       Mam nadzieję, że jakieś dostarczy lepsze doświadczenia w Outlook, bo najnowszy to jakieś ograniczenia funkcjonalności w stosunku do poprzednika. No i oczywiście wciąż obecne toporne elementy sprzed 20 lat, np. okno do zarządzania filtrami.
       • avatar
        MokryN
        1
        Ja używam Final Writer 97 na Amidze 060/66 Mhz. Microsoft mi nie straszny. Oczywiście, nie używam tego do pracy
        • avatar
         zack24
         1
         Zmiana nazwy podejrzewam ma zmienić sposób nabijania klientów w butelkę. Kupią 365 w abonamencie, myśląc, że kupują "dożywotnią licencję"
         Fajna ikonka. Mam nadzieję, że ona będzie wskazywać na różnicę między pakietami.
         • avatar
          KMN123
          -1
          Cel może być tylko jeden: zmniejszyć liczbę lewych instalacji pakietu. "Kupujesz raz i korzystasz, jak długo chcesz" może będzie się wiązać z koniecznością założenia konta podczas aktywacji pakietu i sprawdzeniu, czy pakiet został zakupiony legalnie i/lub klucz produkty będzie otrzymany po udokumentowaniu zakupu pakietu z legalnego źródła.
          • avatar
           piterk2006
           0
           Już kilka tygodni temu dało się zauważyć nowy interfejs aktualizatora office.