Systemy operacyjne

Windows 10 powoduje problemy z HDD - zainstaluj aktualizację

przeczytasz w 2 min.

Użytkownicy najnowszej kompilacji W10 TP donoszą, że okienka mają problemy z dyskami HDD i uniemożliwiają korzystanie z nich.

Windows 10 zbiera dużo pochlebstw od testerów najnowszego systemu operacyjnego Microsoft. Nie ma co się dziwić – OS giganta z Redmond wprowadza naprawdę sporo nowości. Niestety, na świecie nie ma nic idealnego. Najnowsze doniesienia dotyczące okienek informują o problemach z twardymi dyskami.

Microsoft potwierdził, że najnowszy Windows 10 TP niszczy (ang. „brick”) dyski HDD. Coraz więcej użytkowników daje znać o problemach z tymi komponentami. Kłopoty miały pojawić się po instalacji kompilacji 9879. Wówczas dyski twarde przestają ponoć dawać jakiekolwiek znaki życia, a Windows nie ładuje się i wyświetla informacje o błędzie.

Jeden z użytkowników, który doświadczył problemu pisze: „Po wyjściu z trybu uśpienia BIOS nie może wykryć dysku twardego, a konkretnie wyświetla błąd 2100. Próbowałem przywrócić dysk do życia w kilku komputerach używając kilku różnych sposobów, lecz dalej jest zepsuty, nie wchodzi na obroty, nie odpowiada na polecenia, nic nie może go wykryć.”

Kolejny tester donosi: „Zaktualizowałem Windows Technical Preview do najnowszej kompilacji, wszystko grało. Zamknąłem komputer, ale zapomniałem czegoś jeszcze sprawdzić. Zdecydowałem się więc uruchomić maszynę ponownie, lecz otrzymałem komunikat “SMART command failed”, Windows nie chce się załadować i zawiesza się na migającym kursorze.”

Jak widać, problem jest dość poważny, bo dla wielu osób może to oznaczać częściową utratę danych z dysku. Microsoft potwierdził istnieje problemu. Zawinić miała zmiana sterowników HDD. Microsoft dodał komendę włączania urządzenia w trybie czuwania {PUIS} używaną przez hybrydowe dyski twarde. Ta opcja powinna oszczędzać energię, jako że urządzenie nie włącza się automatycznie gdy otrzyma energię, ale dopiero, gdy dostanie specjalną komendę z BIOSu. Niestety nie obyło się bez komplikacji. Windows 10 Technical Preview ma bowiem buga, który umożliwia zastosowanie tej opcji w zwykłych dyskach twardych, co nie powinno mieć miejsca.

BIOS nie może zidentyfikować dysku podczas ładowania systemu, przez co nie można uruchomić Windowsa. Inne układy nie mogą znaleźć dysku po przebudzeniu z trybu czuwania, co w rezultacie powoduje zawieszenie się komputera.

Usterka występuje tylko w konfiguracjach z dyskiem SATA, ze stacją dysków wspierającą PUIS działających na Windows 10 Technical Preview build 9879 i domyślnym sterowniku SATA oraz z BIOSem, który nie wysyła komendy PUIS, kiedy system jest wybudzany.

Użytkownicy mający problemy z wybudzaniem systemu powinni zainstalować aktualizację do Windows 10 Technical Preview, gdy upewnią się, że system nie wchodzi w tryb uśpienia. Ci zaś, którzy napotkali błąd, powinni zastosować się do instrukcji opisanych na tej stronie.

Źródło: Microsoft, myce.com

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Flynn
  14
  Nie wiem czy kiedyś pojmę jak można być beta testerem za darmo. Gry tuż po premierze - rozumiem (bo niby finalne, no i nie uszkodzą sprzętu), ale instalowanie OS we wczesnej wersji alfa poza wirtualnymi maszynami zakrawa już na masochizm.
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   "lecz jest dalej jest zepsuty, nie wchodzi na obroty,"
   Google swietny tlumacz. Czy czasami mozna poprawic tekst by byl po polsku ?

   Dobrze ze testuje ten system w wirtualnej maszynie, najwiecej to skasuje to.
   Czy ktos moze zglosic M$ aby przy podaniu uzytkownika do sklepu M$ on na siele nie zmienial konta logowania do systemu ?
   To jest debilne rozwiazanie. M$ przez to moze z powrotem zaliczyc niezla wpadke w korporacjach, gdzie liczy sie lokalny uzytkownik a nie sklep M$.
   • avatar
    anglik666
    4
    Niezły NEWS skoro łatka pojawiła się 11 grudnia, czyli prawie 3 tygodnie temu...
    • avatar
     Balrogos
     2
     A po co wybudzać system? nie lepiej wyłączyć komuter?
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      I dlatego zanim kupię coś na Win 10, wypróbuje styczniową wersję Win CP na virtualBox-sie.
      • avatar
       Konto usunięte
       -3
       a już myślałem że psuje dyski. z tego co widzę, to wyłączna wina dysków. po co firmware dysku pozwala na uśpienie, skoro wcześniej w sekwencji RESET nie dostał takiego sygnału od biosu? z drugiej strony, po sygnale RESET po twardym reboocie powinien się wybudzić, a się nie wybudza. winny jest dysk. co do windowsa, on jedynie prowokuje całość do błędu, ale nie jest jego powodem.
       • avatar
        celorum
        -5
        Jak ktoś mógł instalować win10 na komputerze z bios'em? Przecież on jest pisany na UEFI. Nie powinien nawet się zainstalować.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Na nic.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ludzie sie ciesza ze maja windowsa 10 i to jest dla nich jakiegos rodzaju szpan, ja wole poczekac az wszystko naprawia i zalataja. Wkoncu to widows a nie jakas gra.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           To się dzieje nie tylko na dyskach HDD ale również na SSD lecz system funkcjonuje lecz czasami się zawiesza , najgorzej jest przy skanowaniu programem HitmanPro.