Audio

Microsoft rezygnuje z odtwarzacza Zune - ale nie z oprogramowania

przeczytasz w 2 min.

Sprzętowy odtwarzacz multimedialny Microsoftu - Zune HD - nie będzie miał prawdopodobnie żadnego następcy. Nie oznacza to jednak, że dane nam będzie zapomnieć o oprogramowaniu Zune.

Zune miał być bezpośrednią odpowiedzią Microsoftu na odtwarzacz Apple iPod. Pierwsza wersja sprzedawana była jedynie w Stanach Zjednoczonych i  Kanadzie, Zune HD dostępny był już tylko w USA. I jak się ostatecznie okazało Microsoft okazał się niestety jedną z pierwszych dużych ofiar Steve'a Jobsa. Zainteresowanie sprzętem z Redmond jest zdecydowanie mniejsze niż produktów Apple, mimo to Microsoft nie zrezygnował z produkcji odtwarzacza do dziś. Teraz ma się to zmienić.

Warto przeczytać:
12 minut z tabletem Galaxy Tab 10.1 - wideo

Według serwisu Bloomberg żywot Zune dobiegł końca. Według informacji w których posiadanie weszli redaktorzy serwisu, Microsoft już niebawem zakończy produkcję swojego multimedialnego odtwarzacza. Nie oznacza to jednak, że Zune całkowicie zniknie z naszej świadomości. Dave McLauchlan z Microsoftu wypowiadając się na temat przyszłości platformy ogłasił, że ciągle powstawać będą aplikacje i gry na Zune HD. Zune Marketplace nie zostaje zamknięte i nadal będzie można za jego pośrednictwem pobierać pliki muzyczne. Dodatkowo telefony korzystające z Windows Phone 7 wyposażone są w odtwarzacz muzyki Zune - z którego Microsoft nie zamierza rezygnować.

Według danych przygotowanych przez NPD Apple dzięki iPodowi ma w swoich rękach 77% rynku przenośnych odtwarzaczy multimedialnych. Microsoft złożył broń w walce o rynek odtwarzaczy, ale nie wiadomo jak będzie w przypadku smartfonów i co ciekawsze tabletów. Android radzi sobie całkiem nieźle, ale pod względem tabletów Apple jest niekwestionowanym liderem. Nic nie zapowiada bowiem by ten stan rzeczy uległ w przyszłości zmianie. Obserwując poczynania Samsunga ze swoim 10 calowym Galaxy Tabem, odnosimy wrażenie że Apple na razie może spać spokojnie.

Przyglądając się rozwojowi sytuacji można powiedzieć, że Microsoft zrezygnował z urządzenia dedykowanego na rzecz wszechstronniejszych smartfonów. Czy taki sam los może czekać iPoda? W końcu iPhone i iPod Touch dzieli dziś już bardzo niewiele.
 

Źródło: DailyTech

Polecamy artykuły:  
GeForce GTX 550 Ti - premiera i testy
Android 3.0 - system stworzony dla tabletów
Intel Sandy Bridge - wydajność zintegrowanych układów graficznych

 

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hideo
  0
  szkoda, bo konkurencja jest dobrem, ale i tak konkurencja jest duża a iPod ma większość rynku, mam w domu playerki Sony, Sandisk i iPod i iPod dla mnie jest zdecydowanie najlepszy
  • avatar
   lukaszbik
   0
   Apple rules chociaz nie powiem zune na windows jest boski odtwarzam na nim muzyke :D
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    "W końcu iPhone i iPod Touch dzieli dziś już bardzo niewiele"

    Iphone kosztuje 3 razy więcej, poza tym, niewiele.