Nauka

MIT i robot, który wyszedł z drukarki 3D

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
7 komentarzy Dyskutuj z nami

Zespół naukowców z MIT CSAIL opracował metodę drukowania funkcjonalnych maszyn.

Poruszający się robot stworzony w całości za pomocą drukarki 3D? Oto właśnie wyczyn, jakiego dokonał zespół naukowców z laboratorium Computer Science and Artificial Intelligence Lab działającego w ramach instytutu MIT. Przełomem nazywają oni opracowanie „drukowalnych elementów hydraulicznych” – znalezienie sposobu na tworzenie wypełnionych cieczą pomp w trakcie procesu produkcyjnego.

„To krok naprzód w kierunku szybkiego wytwarzania funkcjonalnych maszyn” – powiedziała dyrektorka MIT CSAIL, Daniella Rus. Dzięki nowej metodzie produkcji z drukarki wychodzi zdolny do poruszania się robot, „wszystko, co musisz zrobić, to włożyć silnik i baterię” – dodaje Rus.

Na czym polega ta technika? Na wykorzystaniu drukarki 3D działającej w technologii 3DP („powder bed and inkjet head 3D printing”). Wyzwala ona maleńkie (mniejsze niż połowa szerokości ludzkiego włosa) kropelki materiału. Naukowcom udało się opracować metodę, w której nie wszystkie krople są utwardzane, dzięki czemu możliwe jest równoczesne tworzenie elementów stałych i ciekłych. 

Naukowcy przyznają, że opracowali nową technikę metodą wielu prób i błędów. Wreszcie jednak udało im się odnaleźć odpowiednią konfigurację materiałów i ustawień. Na dowód zaprezentowali sześcionożnego robota poruszającego się dzięki 12 wbudowanym elementom hydraulicznym. Produkcja zajęła 22 godziny, ale zespół ma nadzieję, że uda się ten proces przyspieszyć. A oto i nasz bohater:

Źródło: Engadget, MIT. Foto: MIT CSAIL

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  era replikatorów :)
  2
 • avatar
  apalen
  hahaha ale śmiechowe ^^, aż sie boje co będzie za 10 lat :)
  1
 • avatar
  mgkiler
  A jak zostały wydrukowane kable?

 • avatar
  BluePandoraBox
  najciekawszy w tym jest moim zdaniem chwytak, może on zastąpić palce u robota i zapewnić odpowiednią elastyczność jak i delikatny chwyt
  niech kombinują

  mgkiler kabli brak , to typowo mechaniczno-hydrauliczna konstrukcja, masz zresztą w opisie że trzeba było podłączyć silnik, on z drukarki nie wyszedł, może kiedyś ;)
 • avatar
  Konto usunięte
  A wie ktos co to jest MIT ? To jest uczelnia o poziomie nauczania o ktorym w Polsce mozna tylko pomarzyc.
 • avatar
  baca130
  Tylko konstrukcja, ale silnik, kable, sterownik i bateria to nie zostały wydrukowane. Więc stwierdzenie "stworzony w całości za pomocą drukarki 3D" jest nieprawidłowa. Niech dosłownie całość wydrukują to wtedy będzie przełom.