Nauka

MIT i robot, który wyszedł z drukarki 3D

przeczytasz w 1 min.

Zespół naukowców z MIT CSAIL opracował metodę drukowania funkcjonalnych maszyn.

Poruszający się robot stworzony w całości za pomocą drukarki 3D? Oto właśnie wyczyn, jakiego dokonał zespół naukowców z laboratorium Computer Science and Artificial Intelligence Lab działającego w ramach instytutu MIT. Przełomem nazywają oni opracowanie „drukowalnych elementów hydraulicznych” – znalezienie sposobu na tworzenie wypełnionych cieczą pomp w trakcie procesu produkcyjnego.

„To krok naprzód w kierunku szybkiego wytwarzania funkcjonalnych maszyn” – powiedziała dyrektorka MIT CSAIL, Daniella Rus. Dzięki nowej metodzie produkcji z drukarki wychodzi zdolny do poruszania się robot, „wszystko, co musisz zrobić, to włożyć silnik i baterię” – dodaje Rus.

Na czym polega ta technika? Na wykorzystaniu drukarki 3D działającej w technologii 3DP („powder bed and inkjet head 3D printing”). Wyzwala ona maleńkie (mniejsze niż połowa szerokości ludzkiego włosa) kropelki materiału. Naukowcom udało się opracować metodę, w której nie wszystkie krople są utwardzane, dzięki czemu możliwe jest równoczesne tworzenie elementów stałych i ciekłych. 

Naukowcy przyznają, że opracowali nową technikę metodą wielu prób i błędów. Wreszcie jednak udało im się odnaleźć odpowiednią konfigurację materiałów i ustawień. Na dowód zaprezentowali sześcionożnego robota poruszającego się dzięki 12 wbudowanym elementom hydraulicznym. Produkcja zajęła 22 godziny, ale zespół ma nadzieję, że uda się ten proces przyspieszyć. A oto i nasz bohater:

Źródło: Engadget, MIT. Foto: MIT CSAIL

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    KENJI512
    2
    era replikatorów :)
    • avatar
      apalen
      1
      hahaha ale śmiechowe ^^, aż sie boje co będzie za 10 lat :)
      • avatar
        mgkiler
        0
        A jak zostały wydrukowane kable?

        • avatar
          BluePandoraBox
          0
          najciekawszy w tym jest moim zdaniem chwytak, może on zastąpić palce u robota i zapewnić odpowiednią elastyczność jak i delikatny chwyt
          niech kombinują

          mgkiler kabli brak , to typowo mechaniczno-hydrauliczna konstrukcja, masz zresztą w opisie że trzeba było podłączyć silnik, on z drukarki nie wyszedł, może kiedyś ;)
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            A wie ktos co to jest MIT ? To jest uczelnia o poziomie nauczania o ktorym w Polsce mozna tylko pomarzyc.
            • avatar
              baca130
              0
              Tylko konstrukcja, ale silnik, kable, sterownik i bateria to nie zostały wydrukowane. Więc stwierdzenie "stworzony w całości za pomocą drukarki 3D" jest nieprawidłowa. Niech dosłownie całość wydrukują to wtedy będzie przełom.

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login